Ny OB-trøje deler vandene: Ved godt det er crazy

Den nye OB-trøje har fået en blandet velkomst. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen.



Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.

Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside. 

Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.

– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.

– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet. 

Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):

Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design. 

– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd. 

Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen. 

OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen. 

Foto: Lars Ronbog / Getty Images 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forhandler med storklub

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Stor melding om Andreas Christensens fremtid