Ny OB-trøje deler vandene: Ved godt det er crazy

Den nye OB-trøje har fået en blandet velkomst. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen.



Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.

Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside. 

Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.

– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.

– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet. 

Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):

Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design. 

– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd. 

Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen. 

OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen. 

Foto: Lars Ronbog / Getty Images 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Klapper i om stor Superliga-transfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

PL-træner blev fyret over E-mail