Ny OB-trøje deler vandene: Ved godt det er crazy

Den nye OB-trøje har fået en blandet velkomst. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen.



Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.

Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside. 

Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.

– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.

– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet. 

Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):

Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design. 

– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd. 

Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen. 

OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen. 

Foto: Lars Ronbog / Getty Images 






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub