Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.
Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside.
Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.
– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.
– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet.
Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):
Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design.
– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd.
Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen.
OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen.
Foto: Lars Ronbog / Getty Images
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
TIPSBLADET SPECIAL