Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.
Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside.
Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.
– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.
– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet.
Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):
Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design.
– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd.
Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen.
OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen.
Foto: Lars Ronbog / Getty Images
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
DAGENS SPILFORSLAG
Respekt og træthed kan betyde få mål
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’