Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.
Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside.
Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.
– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.
– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet.
Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):
Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design.
– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd.
Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen.
OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen.
Foto: Lars Ronbog / Getty Images
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Arsenal er i Champions League-finalen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER