Ny OB-trøje deler vandene: Ved godt det er crazy

Den nye OB-trøje har fået en blandet velkomst. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen.



Da OB mandag aften tog imod Viborg hjemme på Nature Energy Park, løb hjemmeholdets spillere ud til opvarmingen med nogle lidt specielle trøjer.

Og det var med nordisk mytologi, som det helt store tema. Den nordiske gud Odin er portrætteret på forsiden af trøjen, og den fynske lindorm er afbilledet på trøjens bagside. 

Det førte til stor debat på sociale medier, hvor flere OB-fans var mildest talt uforstående overfor designet på trøjen. Tipsbladet har talt med kommerciel chef i OB, Jack Jørgensen. Og han anerkender, at den nye trøje godt kan dele vandene, men at klubben vil bevæge sig et nyt sted hen.

– Jeg ved godt, det er lidt crazy. Det er en vildbasse, og jeg ved godt, at den kan dele vandene. Det er klart, at man lige skal vænne sig til den.

– OB har prædikatet af at være kedelige og konservative, men vi vil gerne flytte os et nyt sted hen. Vi vil gerne skubbe til tingene, og vi vil gerne derhen, hvor der er lidt højere til loftet, fortæller Jack Jørgensen til Tipsbladet. 

Se trøjen her (artiklen fortsætter efter billedet):

Der er dog en mening med galskaben, hvis man spørger Jack Jørgensen. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at det lige præcis er Odin og den fynske lindorm, der er i fokus på trøjens design. 

– I nordisk mytologi er Odense Odins by, og han pryder stadionet flere steder. Og den fynske lindorm er en orm, der har vogtet over byen i mange tusinde år. Den sidder også på spiret af domkirken og passer på byen. Vi gør meget ud af historien om byen og klubben, der går hånd i hånd. 

Selvom den nye opvarmningstrøje har fået en hård medfart på sociale medier, så er der allerede blevet solgt godt ud af dem. I går blev der ifølge Jack Jørgensen solgt dobbelt så mange opvarmningstrøjer, som der gjorde af de gamle trøjer på selve udgivelsesdatoen. 

OB skal varme op iført de nye trøjer resten af sæsonen. 

Foto: Lars Ronbog / Getty Images 





Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’