Video : Tipsbladet
Superliga

OB-direktør beder fans dukke op til træning

OB's direktør ser meget gerne, at klubbens fans møder op til træning i Ådalen.

Midt i krisen beder OB's fodbolddirektør, Bjørn Wesström, nu klubbens fans om at møde op til træning.

Simpelthen for at støtte klubben i den svære tid, skriver Fyens Stiftstidende.

- Kom ned til søndagstræningen og læg al den energi, I har i at støtte holdet før Horsens-kampen. Sæt bannere op, skab en fest - kom ned og vis spillerne den passion, I har for klubben, så giver I os endnu mere energi til at vinde kampen mandag, siger Wesström med henvisning til OB's næste kamp i Superligaen, der spilles mod AC Horsens mandag aften.

Samtidig slår den svenske fodbolddirektør fast, at der fortsat er fuld tillid til Andreas Alm som cheftræner for det fynske fodboldflagskib, der i øjeblikket ligner en kændret jolle i bunden af Superligaen.

Bjørn Wesström begrunder i stedet de svigtende resultater med, at OB har været udfordret af skader til nøglespiller i Superligaens første fem spillerunder, hvor det kun er blevet til et enkelt point for fynboerne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.