OB-direktør: De er fantastiske til det på Balkan

Gennemsnitsalderen kommer til at falde i OB, fastslår klubbens nye fodbolddirektør.



Björn Wesström er tiltrådt i OB som ny fodbolddirektør, og dermed skal han fremover udstikke kursen i den fynske Superliga-klub, der har haft nogle magre år og behæver sig i retning mod endnu en skuffende sæson. 

Svenskeren kommer fra et job som administrerende direktør i AIK, og her stod han bag flere imponerende spillersalg – blandt andre salget af angriberen Alexander Isak til Borussia Dortmund i 2017.

Netop spillersalg bliver også en vigtig ingrediens i OB fremadrettet.

– Der findes kun to ekstraordinære indtægter i moderne fodbold: Den ene er europæiske gruppespil, og den anden er spillersalg. I OB vil man sælge flere spillere, og hvad indebærer det så? Det kan være, at man skal være lidt mindre sentimental, når det gælder visse spillere. Spillere kommer og går, og det handler måske mere om at skabe et flow af spillere end at skabe mange klubikoner med mange kampe for holdet. Vi skal blive bedre til at være stolte over, at en spiller for eksempel repræsenterer OB ved at spille i Bayern München, siger Björn Wesström til Tipsbladet.

Han fastslår desuden, at gennemsnitsalderen i OB skal sænkes løbende over de kommende år. Fynboerne har i denne sæson en gennemsnitsalder omkring de 26.

– Sådan ser fodbolden ud i dag. I dag sælger man ikke en ’ung’ spiller, der er 23 år. En ung spiller i dag er 16 år. Måske 17 eller 18 år – i hvert fald ikke 19 og 20. Gennemsnitsalderen kommer til at falde. Det gør den i fodbold generelt, og det kommer den til at gøre i OB, siger fodbolddirektøren og fremhæver et af Europas mest spændende talentakademier i disse år som en inspiration.

– De er fantastiske til det på Balkan. Eksempelvis i Dinamo Zagreb. Her giver man anførerbindet og 10-tallet til en 16-årig, som viser sig frem på kort tid, og så sælger man ham. ’Ind på holdet, få debut, spil ti kampe, bliv solgt.’ I Danmark er det helt anderledes. Her skal de unge stå i kø, pumpe bolde og pudse støvler. Sådan kan vi godt gøre det, men sådan er der ikke nogen, der bliver solgt.

Björn Wesström fremhæver, at OB-truppen fremover både skal bestå af meget unge spillere på 15-17 år, en gruppe af yngre spillere på 18-22 år samt en stamme på 23-27-årige spillere og nogle få rutinerede folk. Men vi vil næppe se mange spillere som Jeppe Tverskov og Jens Jakob Thomasen, der begge nærmer sig 200 kampe i den stribede trøje.

Du kan læse hele det store interview med Björn Wesström i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et interview med SønderjyskE’s nye cheftræner Henrik Hansen, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





– Jeg frygter ikke at blive fyret

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Han kommer til at have mareridt i nat

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Spanske medier i ekstase

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FC København – Sønderjyske

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt