OB-direktør: De er fantastiske til det på Balkan

Gennemsnitsalderen kommer til at falde i OB, fastslår klubbens nye fodbolddirektør.



Björn Wesström er tiltrådt i OB som ny fodbolddirektør, og dermed skal han fremover udstikke kursen i den fynske Superliga-klub, der har haft nogle magre år og behæver sig i retning mod endnu en skuffende sæson. 

Svenskeren kommer fra et job som administrerende direktør i AIK, og her stod han bag flere imponerende spillersalg – blandt andre salget af angriberen Alexander Isak til Borussia Dortmund i 2017.

Netop spillersalg bliver også en vigtig ingrediens i OB fremadrettet.

– Der findes kun to ekstraordinære indtægter i moderne fodbold: Den ene er europæiske gruppespil, og den anden er spillersalg. I OB vil man sælge flere spillere, og hvad indebærer det så? Det kan være, at man skal være lidt mindre sentimental, når det gælder visse spillere. Spillere kommer og går, og det handler måske mere om at skabe et flow af spillere end at skabe mange klubikoner med mange kampe for holdet. Vi skal blive bedre til at være stolte over, at en spiller for eksempel repræsenterer OB ved at spille i Bayern München, siger Björn Wesström til Tipsbladet.

Han fastslår desuden, at gennemsnitsalderen i OB skal sænkes løbende over de kommende år. Fynboerne har i denne sæson en gennemsnitsalder omkring de 26.

– Sådan ser fodbolden ud i dag. I dag sælger man ikke en ’ung’ spiller, der er 23 år. En ung spiller i dag er 16 år. Måske 17 eller 18 år – i hvert fald ikke 19 og 20. Gennemsnitsalderen kommer til at falde. Det gør den i fodbold generelt, og det kommer den til at gøre i OB, siger fodbolddirektøren og fremhæver et af Europas mest spændende talentakademier i disse år som en inspiration.

– De er fantastiske til det på Balkan. Eksempelvis i Dinamo Zagreb. Her giver man anførerbindet og 10-tallet til en 16-årig, som viser sig frem på kort tid, og så sælger man ham. ’Ind på holdet, få debut, spil ti kampe, bliv solgt.’ I Danmark er det helt anderledes. Her skal de unge stå i kø, pumpe bolde og pudse støvler. Sådan kan vi godt gøre det, men sådan er der ikke nogen, der bliver solgt.

Björn Wesström fremhæver, at OB-truppen fremover både skal bestå af meget unge spillere på 15-17 år, en gruppe af yngre spillere på 18-22 år samt en stamme på 23-27-årige spillere og nogle få rutinerede folk. Men vi vil næppe se mange spillere som Jeppe Tverskov og Jens Jakob Thomasen, der begge nærmer sig 200 kampe i den stribede trøje.

Du kan læse hele det store interview med Björn Wesström i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et interview med SønderjyskE’s nye cheftræner Henrik Hansen, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001







LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Anton Gaaei-handel meldes død

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!