Björn Wesström er tiltrådt i OB som ny fodbolddirektør, og dermed skal han fremover udstikke kursen i den fynske Superliga-klub, der har haft nogle magre år og behæver sig i retning mod endnu en skuffende sæson.
Svenskeren kommer fra et job som administrerende direktør i AIK, og her stod han bag flere imponerende spillersalg – blandt andre salget af angriberen Alexander Isak til Borussia Dortmund i 2017.
Netop spillersalg bliver også en vigtig ingrediens i OB fremadrettet.
– Der findes kun to ekstraordinære indtægter i moderne fodbold: Den ene er europæiske gruppespil, og den anden er spillersalg. I OB vil man sælge flere spillere, og hvad indebærer det så? Det kan være, at man skal være lidt mindre sentimental, når det gælder visse spillere. Spillere kommer og går, og det handler måske mere om at skabe et flow af spillere end at skabe mange klubikoner med mange kampe for holdet. Vi skal blive bedre til at være stolte over, at en spiller for eksempel repræsenterer OB ved at spille i Bayern München, siger Björn Wesström til Tipsbladet.
Han fastslår desuden, at gennemsnitsalderen i OB skal sænkes løbende over de kommende år. Fynboerne har i denne sæson en gennemsnitsalder omkring de 26.
– Sådan ser fodbolden ud i dag. I dag sælger man ikke en ’ung’ spiller, der er 23 år. En ung spiller i dag er 16 år. Måske 17 eller 18 år – i hvert fald ikke 19 og 20. Gennemsnitsalderen kommer til at falde. Det gør den i fodbold generelt, og det kommer den til at gøre i OB, siger fodbolddirektøren og fremhæver et af Europas mest spændende talentakademier i disse år som en inspiration.
– De er fantastiske til det på Balkan. Eksempelvis i Dinamo Zagreb. Her giver man anførerbindet og 10-tallet til en 16-årig, som viser sig frem på kort tid, og så sælger man ham. ’Ind på holdet, få debut, spil ti kampe, bliv solgt.’ I Danmark er det helt anderledes. Her skal de unge stå i kø, pumpe bolde og pudse støvler. Sådan kan vi godt gøre det, men sådan er der ikke nogen, der bliver solgt.
Björn Wesström fremhæver, at OB-truppen fremover både skal bestå af meget unge spillere på 15-17 år, en gruppe af yngre spillere på 18-22 år samt en stamme på 23-27-årige spillere og nogle få rutinerede folk. Men vi vil næppe se mange spillere som Jeppe Tverskov og Jens Jakob Thomasen, der begge nærmer sig 200 kampe i den stribede trøje.
Du kan læse hele det store interview med Björn Wesström i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et interview med SønderjyskE’s nye cheftræner Henrik Hansen, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
På rov i FC København
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
