OB-direktør: Transfervinduet på klem for ekstraordinær spiller

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen forventer ikke at hente flere nye spillere, men han lader vinduet stå på klem for en ekstraordinær forstærkning.



Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.

OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.

Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.

– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.

Han lader dog en lille sprække stå åben.

– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.

Er det realistisk, at I sælger en markspiller?

– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.

Hvad er status på Sten Grytebust?

– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.

Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.

Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.

– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub. 



Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– De skal skille sig af med ham!

FC København – Sønderjyske

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Stjerner sender besked til Froholdt

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’