Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.
OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.
Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.
– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.
Han lader dog en lille sprække stå åben.
– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.
Er det realistisk, at I sælger en markspiller?
– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.
Hvad er status på Sten Grytebust?
– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.
Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.
Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.
– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.
OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Landsholdet forsinket
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
