OB-direktør: Transfervinduet på klem for ekstraordinær spiller

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen forventer ikke at hente flere nye spillere, men han lader vinduet stå på klem for en ekstraordinær forstærkning.



Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.

OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.

Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.

– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.

Han lader dog en lille sprække stå åben.

– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.

Er det realistisk, at I sælger en markspiller?

– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.

Hvad er status på Sten Grytebust?

– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.

Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.

Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.

– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub. 





Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk




LIVE

LIVE: Superliga-stjerner ventes udtaget til VM

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tre Premier League-klubber jagter Simsir



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Randers var tæt på – nu er han et monster

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Stor profil glad for Brøndby

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Joakim Mæhle åbner op

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

– Hele holdet er trygge ved ham

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

– Det er et møghold!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde