OB-direktør: Transfervinduet på klem for ekstraordinær spiller

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen forventer ikke at hente flere nye spillere, men han lader vinduet stå på klem for en ekstraordinær forstærkning.



Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.

OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.

Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.

– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.

Han lader dog en lille sprække stå åben.

– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.

Er det realistisk, at I sælger en markspiller?

– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.

Hvad er status på Sten Grytebust?

– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.

Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.

Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.

– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub. 





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona