OB-direktør: Transfervinduet på klem for ekstraordinær spiller

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen forventer ikke at hente flere nye spillere, men han lader vinduet stå på klem for en ekstraordinær forstærkning.



Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.

OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.

Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.

– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.

Han lader dog en lille sprække stå åben.

– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.

Er det realistisk, at I sælger en markspiller?

– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.

Hvad er status på Sten Grytebust?

– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.

Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.

Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.

– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub. 



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København interesseret i denne angriber

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK