Der var gang i svingdøren i den fynske Ådal i sidste uge.
OB kunne således præsentere hele to nye spillere i form af midtstopperen Ramon Leeuwin og den tjekkiske midtbanespiller Kamil Vacek. Dermed er fynboerne oppe på fem nyerhvervelser denne sommer, efter Alexander Ludwig, Janus Drachmann og Mandé Sayouba kom til klubben tidligere i vinduet.
Fælles for Drachmann, Vacek og Leeuwin er, at de er fyldt 30, og dermed tegner der sig et billede af, at OB har vægtet rutine højt i dette transfervindue, og det medgiver sportsdirektør Jesper Hansen da også.
– I første omgang har det været et mål at finde nogle, der kunne hjælpe os i forhold til truppen, og så er der selvfølgelig den erfaring, de kommer med, og den synes vi også har været vigtig i forhold til den situation, vi er i, og det pres, der er i OB. Det er nogle spillere, der har prøvet noget, og som er robuste, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Sportsdirektøren har fået sat nogle vigtige flueben på to-do-listen i løbet af den seneste uge, og i det store og hele er han klar til at smække det fynske transfervindue i.
Han lader dog en lille sprække stå åben.
– Nu står vi i en situation, hvor vi synes, vi har en rigtig god trup, men vi kigger stadigvæk, om der skulle dukke noget spændende op. Men det skal også være noget ekstraordinært. Som udgangspunkt er vinduet lukket ind, men så er spørgsmålet, om vi sælger nogle – her tænker jeg ikke på en målmand, for der er vi garderet – og det kan skabe en ny situation. Vi er måske lige én for meget i øjeblikket, siger Jesper Hansen.
Er det realistisk, at I sælger en markspiller?
– Der er mange rygter i øjeblikket, og der jongleres rundt med rigtig mange navne. Det gælder også i forhold til vores spillere, og der har været noget interesse, men lige nu og her er der rimelig stille.
Hvad er status på Sten Grytebust?
– Der er intet nyt at fortælle, lyder det fra Jesper Hansen.
Tilfreds cheftræner
Med tilgangene af Ramon Leeuwin og Kamil Vacek har cheftræner Jakob Michelsen også fået en større bredde i truppen, og når han tager et kig på de OB-spillere, han aktuelt har til rådighed, er han meget tilfreds.
Derfor har han heller ingen planer om at banke på døren hos Jesper Hansen og bede om mere transferaktivitet.
– Vi kan sagtens køre efteråret igennem med den her trup. Vi har en god bredde på mange positioner, og der er konkurrence alle steder. Antalmæssigt er vi på 22 markspillere, og det er egentlig meget passende, lyder det fra Jakob Michelsen.
OB hentede søndag sæsonens første sejr, da det blev til 2-0 på udebane over Vejle Boldklub.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Bo Svensson favorit til stort job
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Pogba kan få comeback
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
