Mange havde regnet med, at OB ville fyre Jakob Michelsen i den nuværende vinterpause, men det bliver i første omgang ikke facit i den fynske Superliga-klub. Der er dog lagt op til en snarlig skilsmisse mellem OB og cheftræneren.
Tirsdag har fynboerne meddelt, at Jakob Michelsen forlader klubben til sommer, når hans kontrakt udløber. OB begrunder beslutningen med, at man vil have en trænerprofil, “der kan skabe mere stabilitet og bedre resultater”.
Med andre ord beholder OB altså i første omgang en cheftræner, som ledelsen ikke mener skaber gode nok resultater.
Den mission er dødsdømt, lyder det fra Leif Rasmussen, der er sportsredaktør på Fyens Stiftstidende og har fulgt OB tæt i adskillige år.
– Der er intet overraskende i, at Jakob Michelsen ikke får forlænget sin kontrakt, og jeg må være ærlig og sige, at jeg ikke tror en døjt på, at han forbliver OB-træner helt frem til sommer. Det tror jeg ikke, han selv er interesseret i. Han er dead man walking i OB, siger Leif Rasmussen til tipsbladet.dk.
Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer
Som så mange andre undrer Leif Rasmussen sig over, at OB vælger at beholde en træner, som klubledelsen reelt har vejet og fundet for let. Han kan kun komme på én forklaring.
– Det gør man for at undgå at fyre ham. OB har jo selv givet udtryk for, at man ikke tror på ham længere, men alligevel har man valgt ikke at fyre ham. Nu står man så tilbage med en cheftræner, som er i en noget aparte situation. Jakob Michelsen kommer jo ikke til at træffe nogen beslutninger i det næste halve år. Selv assistettræneren har mere at sige, siger journalisten, der ikke misunder Michelsen de betingelser, han skal arbejde under resten af sæsonen:
– Jakob Michelsen har en enestående chance for at sætte alle skeptikere til vægs i den kommende halvsæson, men det er vanskelige forhold, han skal arbejde under, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at han smutter, hvis der dukker noget nyt op.
Forholdet mellem sportschef Michael Hemmingsen og Jakob Michelsen har udadtil været til heftig debat, men de to OB-bosser har formået ikke at fodre journalister med citater, der kunne pege på en anstrengt relation.
– På overfalden har det virket okay, men jeg tror ikke på, at Jakob Michelsen, når det kommer til stykket, har ret meget tillid til Michael Hemmingsen. Men det er kun en fornemmelse, jeg har, siger Leif Rasmussen.
Læs også:Avis: Tysk klub klar til at forære dansker væk
Hvad mener du? Har Jakob Michelsen leveret for dårlige resultater for OB?
– Han har gjort det bedre end flere af sine forgængere, kan man sige. Spillermaterialet i OB er efter min mening ikke til så meget mere, end Jakob Michelsen har fået ud af det. I sidste sæson var OB ramt af en skov af skader, og det tog Michelsen ansvaret for. Det har sandt for dyden også været et problem for OB. Tag Mart Lieder, som nok har været den største skandale. Han blev hentet som afløser for Bashkim Kadrii, men har stort set ikke spillet.
Redaktøren kan i første omgang komme på to navne, når han bliver spurgt til en mulig afløser for Jakob Michelsen i OB.
– Måske forfremmer man assistenttræneren Henrik Hansen. Et andet bud er, at Niels Frederiksen kommer til OB fra Brøndby, lyder det fra Leif Rasmussen.
Tipsbladet.dk har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Jakob Michelsen.
Læs også:Tidligere Brøndby-assistent erstatter Bo Svensson
Læs også:OB har mistet 17-årigt talent til Brøndby: Det er altid ærgerligt
Læs også:Tidligere Superliga-profil får ophævet sin kontrakt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
Kæmpestjerne angrer
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Superligaboss om FCK: Pas på med det
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
