OB har mistet 17-årigt talent til Brøndby: Det er altid ærgerligt

Fynboerne ærgrer sig over, at man har mistet den 17-årige Valdemar Kwasniak til Brøndby IF, men Tonny Hermansen fortæller, at man ikke kunne garantere talentet en plads i Superliga-truppen.



Der er kamp om de bedste talenter i dansk fodbold, og det kan også gøre ondt, når man mister en dygtig ung spiller. Ikke mindst når det er til en dansk konkurrent.

Sådan er det måske også i OB lige for tiden, hvor man har sagt farvel til 17-årige Valdemar Kwasniak. I hvert fald havde man gerne holdt på den talentfulde spiller, der i stedet nu har forladt Fyn til fordel for Brøndby IF. Det fortæller OB-chef Tonny Hermansen til Sport Fyn.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Angriberen, der har scoret to gange i 11 U19-kampe for OB i denne sæson, kunne ikke blive enig med OB om en ny aftale, fordi der var forskellige forventninger, og så valgte man at stoppe samarbejdet nu, et halvt år før kontraktudløb. 

– Det er altid ærgerligt, når nogen forlader os. Men det har været en meget velovervejet afsked og vi har været enige om at opsige kontrakten nu, selv om Valdemar havde kontrakt her hos os til sommer. Vi kunne ikke blive enige, fordi vi ikke 100 procent på nuværende tidspunkt kan garantere, at han bliver Superliga-spiller. Det kan vi i princippet jo aldrig og det tror jeg heller ikke på, at Brøndby kan, siger teknisk chef og head of coaching i OB Tonny Hermansen til Sport Fyn.

Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger Ronnie Schwartz

Valdemar Kwasniak startede sin ungdomskarriere i Næsby Boldklub, men rykkede i sommeren 2018 til OB, hvor han altså har spillet i to og et halvt år. Nu skifter han så til Brøndby.

Netop Næsby er en af Brøndbys tidligere samarbejdsklubber, og samarbejdet gav blandt andre Brøndby målmandstalentet Mads Hermansen, der fik debut på førsteholdet i løbet af efteråret.

Læs også:Ny klub til André Riel: Rykker til 2. division
Læs også:Horsens håber på ny cheftræner inden træningsstarten
Læs også:Bah tæt på stort skifte til udlandet: Interessen er ikke blevet mindre




LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Kroatien – Ghana

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Panama – England