I går skrev tipsbladet.dk om Henrik Pedersen, global chef for talentudviklingen i Red Bull, og hans måske kommende karriere som træner i OB. Den ukendte Red Bull-dansker forklarede, at han følte sig klar til at bestride en stilling som cheftræner, efter at han siden 2008 har haft forskellige funktioner i Red Bulls ungdomsarbejde.
Fra 2008 til 2010 var Pedersen således akademi-træner i Salzburg, inden han var et smut i Red Bull Ghana for senere at blive global chef for alle Red Bull-klubbernes talentudvikling.
Da Henrik Pedersen blev udnævnt som global chef for talentudviklingen, var Heinz Hochhauser sportsdirektør i Red Bull Salzburg, og han var med til at ansætte danskeren. De to har dermed arbejdet sammen i Østrig, og den nu pensionerede Hochhauser så nogle åbenlyse egenskaber hos danskeren.
– For det første kendte han vores klubber og vores organisation, og han havde gjort et godt arbejde for ungdomsakademiet i Salzburg, så da Ricardo Moniz skulle være cheftræner for førsteholdet i 2011, var Henrik en oplagt afløser som chef for talentudviklingen, forklarer den tidligere sportsdirektør til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han er et godt øje for at udvikle talenter. Han er dygtig taktisk, men også til at udvikle tekniske færdigheder hos den enkelte spiller – han er god til at lære fra sig, og det ville fungere godt hos de unge spillere.
Selv om Heinz Hochhauser fandt Henrik Pedersen meget egnet til denne jobtype, er han mere tvivlende, når det kommer til danskeren i en stilling som cheftræner.
– Det er ikke et nemt job, han har nu, så han er blevet udfordret og udviklet meget på det seneste. Han har så meget ansvar lige nu, for han skal overbevise de enkelte klubber rundt om i verden om sine idéer, og det kræver kommunikation. Lige der har han måske ikke været så stærk. Det er mange forskellige mennesker, han arbejder med. Han havde et halvt år i Ghana, hvor han ikke havde den store succes, men det har han lært af. I det halve år, vi arbejde sammen, ændrede han sig lidt, og det havde han brug for.
– Han var for ligefrem. Han var ekstremt kontant i sin måde at være på, og nogle gange skulle han blive bedre til at lytte til andre folks meninger, og det fungerer ikke, at man bare vil gennemtrumfe sine egne idéer, når man er leder for en stor gruppe professionelle mennesker, så det er noget, han skal blive bedre til, hvis han skal være centrum for en stor gruppe mennesker. Men det, jeg har hørt nu, er, at han er på rette vej, siger Hochhauser og konkluderer:
– Grundlæggende vil jeg sige, at som jeg kender Henrik og hans person, så tvivler jeg på ham som cheftræner, fordi han som træner skal lave meget andet end bare træne. Jeg har selv været træner i 15 år, og jeg kender det. Hvis Henrik får en stærk sportsdirektør ved sin side, så kan det måske komme til at fungere, men som udgangspunkt er han for uprøvet. Der foregår så meget andet i en klub, som Henrik aldrig har prøvet før, og det kan blive svært for ham. Skal han være cheftræner, skal han i hvert fald have en stærk person ved sin side, slutter Hochhauser.

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Aflyser sommerferien

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Mads Hermansen til topklub?

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afslører – i dialog med danske klubber

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Nu kan de hentes gratis

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Av! Taber stort på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

FCK-stjerne i klubskifte?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Giver grønt lys til stor transfer

Dansker i stort Premier League-skifte?

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’