I går skrev tipsbladet.dk om Henrik Pedersen, global chef for talentudviklingen i Red Bull, og hans måske kommende karriere som træner i OB. Den ukendte Red Bull-dansker forklarede, at han følte sig klar til at bestride en stilling som cheftræner, efter at han siden 2008 har haft forskellige funktioner i Red Bulls ungdomsarbejde.
Fra 2008 til 2010 var Pedersen således akademi-træner i Salzburg, inden han var et smut i Red Bull Ghana for senere at blive global chef for alle Red Bull-klubbernes talentudvikling.
Da Henrik Pedersen blev udnævnt som global chef for talentudviklingen, var Heinz Hochhauser sportsdirektør i Red Bull Salzburg, og han var med til at ansætte danskeren. De to har dermed arbejdet sammen i Østrig, og den nu pensionerede Hochhauser så nogle åbenlyse egenskaber hos danskeren.
– For det første kendte han vores klubber og vores organisation, og han havde gjort et godt arbejde for ungdomsakademiet i Salzburg, så da Ricardo Moniz skulle være cheftræner for førsteholdet i 2011, var Henrik en oplagt afløser som chef for talentudviklingen, forklarer den tidligere sportsdirektør til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han er et godt øje for at udvikle talenter. Han er dygtig taktisk, men også til at udvikle tekniske færdigheder hos den enkelte spiller – han er god til at lære fra sig, og det ville fungere godt hos de unge spillere.
Selv om Heinz Hochhauser fandt Henrik Pedersen meget egnet til denne jobtype, er han mere tvivlende, når det kommer til danskeren i en stilling som cheftræner.
– Det er ikke et nemt job, han har nu, så han er blevet udfordret og udviklet meget på det seneste. Han har så meget ansvar lige nu, for han skal overbevise de enkelte klubber rundt om i verden om sine idéer, og det kræver kommunikation. Lige der har han måske ikke været så stærk. Det er mange forskellige mennesker, han arbejder med. Han havde et halvt år i Ghana, hvor han ikke havde den store succes, men det har han lært af. I det halve år, vi arbejde sammen, ændrede han sig lidt, og det havde han brug for.
– Han var for ligefrem. Han var ekstremt kontant i sin måde at være på, og nogle gange skulle han blive bedre til at lytte til andre folks meninger, og det fungerer ikke, at man bare vil gennemtrumfe sine egne idéer, når man er leder for en stor gruppe professionelle mennesker, så det er noget, han skal blive bedre til, hvis han skal være centrum for en stor gruppe mennesker. Men det, jeg har hørt nu, er, at han er på rette vej, siger Hochhauser og konkluderer:
– Grundlæggende vil jeg sige, at som jeg kender Henrik og hans person, så tvivler jeg på ham som cheftræner, fordi han som træner skal lave meget andet end bare træne. Jeg har selv været træner i 15 år, og jeg kender det. Hvis Henrik får en stærk sportsdirektør ved sin side, så kan det måske komme til at fungere, men som udgangspunkt er han for uprøvet. Der foregår så meget andet i en klub, som Henrik aldrig har prøvet før, og det kan blive svært for ham. Skal han være cheftræner, skal han i hvert fald have en stærk person ved sin side, slutter Hochhauser.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
Klar besked om AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Franco Baresi er død
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW