Efter drama: OB er klar til kamp om europæisk deltagelse

Returkampen mellem OB og AC Horsens endte uafgjort, og OB er nu klar til kampen om Europa League-playoff.



OB er klar til en direkte kamp om Europa League-deltagelse i næste sæson efter 1-1 på udebane mod AC Horsens i Superligaen.

Det samlede resultat i playoffkampen om syvendepladsen ender 4-2 til fynboerne, der vandt 3-1 i torsdagens første opgør i Odense.

I en første halvleg, hvor der mest fokus på tidsudtræk og et par slemme tacklinger, kom OB så småt bedre med i kampen efter en fin start af Horsens.

Men det var først til sidst, at målchancerne faldt.

Således havde Mikkel Hyllegaard en god mulighed for at score mod slutningen af første halvleg, men målmand Matej Delac reddede for Horsens.

Også Mads Frøkjær sendte et par forsøg afsted mod Horsens-målet.

I begyndelsen af anden halvleg fik hjemmeholdet sin hidtil bedste chance, da Louka Prip opsnappede bolden efter en fejl af Oliver Lund, men afslutningen fra Horsens-spilleren blev snuppet af OB-keeper Oliver Christensen.

Senere blev det fulgt op af en stor hovedstødschance til Michael Lumb, men forsøget gik akkurat forbi den ene stolpe.

Horsens fik udbytte af et øget pres efter en times spil, da Malte Kiilerich nåede højest på et indlæg og headede bolden i mål. Samtidig flækkede forsvarsspilleren det ene øjenbryn.

Hjemmeholdet havde fået teten i opgøret, men med 12 minutter tilbage på stadionuret dukkede Mikkel Hyllegaard op og scorede for anden kamp i træk for OB.

Spændingen var med det udlignende mål næsten væk, og OB kunne til sidst køre en ganske sikker samlet sejr hjem.

OB skal nu møde nummer tre fra mesterskabsslutspillet i en afgørende kamp om en plads i Europa League-kvalifikationen. I blot én kamp skal OB på udebane møde enten AGF eller FC København. Det afgøres senere søndag.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Rangerer AGF over Lech Poznan

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

De lurer på Kjærgaard