Efter drama: OB er klar til kamp om europæisk deltagelse

Returkampen mellem OB og AC Horsens endte uafgjort, og OB er nu klar til kampen om Europa League-playoff.



OB er klar til en direkte kamp om Europa League-deltagelse i næste sæson efter 1-1 på udebane mod AC Horsens i Superligaen.

Det samlede resultat i playoffkampen om syvendepladsen ender 4-2 til fynboerne, der vandt 3-1 i torsdagens første opgør i Odense.

I en første halvleg, hvor der mest fokus på tidsudtræk og et par slemme tacklinger, kom OB så småt bedre med i kampen efter en fin start af Horsens.

Men det var først til sidst, at målchancerne faldt.

Således havde Mikkel Hyllegaard en god mulighed for at score mod slutningen af første halvleg, men målmand Matej Delac reddede for Horsens.

Også Mads Frøkjær sendte et par forsøg afsted mod Horsens-målet.

I begyndelsen af anden halvleg fik hjemmeholdet sin hidtil bedste chance, da Louka Prip opsnappede bolden efter en fejl af Oliver Lund, men afslutningen fra Horsens-spilleren blev snuppet af OB-keeper Oliver Christensen.

Senere blev det fulgt op af en stor hovedstødschance til Michael Lumb, men forsøget gik akkurat forbi den ene stolpe.

Horsens fik udbytte af et øget pres efter en times spil, da Malte Kiilerich nåede højest på et indlæg og headede bolden i mål. Samtidig flækkede forsvarsspilleren det ene øjenbryn.

Hjemmeholdet havde fået teten i opgøret, men med 12 minutter tilbage på stadionuret dukkede Mikkel Hyllegaard op og scorede for anden kamp i træk for OB.

Spændingen var med det udlignende mål næsten væk, og OB kunne til sidst køre en ganske sikker samlet sejr hjem.

OB skal nu møde nummer tre fra mesterskabsslutspillet i en afgørende kamp om en plads i Europa League-kvalifikationen. I blot én kamp skal OB på udebane møde enten AGF eller FC København. Det afgøres senere søndag.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Lurer på PSG-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Elfenbenskysten – Ecuador

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby melder duo færdig og teaser

Belgien – Egypten