Efter drama: OB er klar til kamp om europæisk deltagelse

Returkampen mellem OB og AC Horsens endte uafgjort, og OB er nu klar til kampen om Europa League-playoff.



OB er klar til en direkte kamp om Europa League-deltagelse i næste sæson efter 1-1 på udebane mod AC Horsens i Superligaen.

Det samlede resultat i playoffkampen om syvendepladsen ender 4-2 til fynboerne, der vandt 3-1 i torsdagens første opgør i Odense.

I en første halvleg, hvor der mest fokus på tidsudtræk og et par slemme tacklinger, kom OB så småt bedre med i kampen efter en fin start af Horsens.

Men det var først til sidst, at målchancerne faldt.

Således havde Mikkel Hyllegaard en god mulighed for at score mod slutningen af første halvleg, men målmand Matej Delac reddede for Horsens.

Også Mads Frøkjær sendte et par forsøg afsted mod Horsens-målet.

I begyndelsen af anden halvleg fik hjemmeholdet sin hidtil bedste chance, da Louka Prip opsnappede bolden efter en fejl af Oliver Lund, men afslutningen fra Horsens-spilleren blev snuppet af OB-keeper Oliver Christensen.

Senere blev det fulgt op af en stor hovedstødschance til Michael Lumb, men forsøget gik akkurat forbi den ene stolpe.

Horsens fik udbytte af et øget pres efter en times spil, da Malte Kiilerich nåede højest på et indlæg og headede bolden i mål. Samtidig flækkede forsvarsspilleren det ene øjenbryn.

Hjemmeholdet havde fået teten i opgøret, men med 12 minutter tilbage på stadionuret dukkede Mikkel Hyllegaard op og scorede for anden kamp i træk for OB.

Spændingen var med det udlignende mål næsten væk, og OB kunne til sidst køre en ganske sikker samlet sejr hjem.

OB skal nu møde nummer tre fra mesterskabsslutspillet i en afgørende kamp om en plads i Europa League-kvalifikationen. I blot én kamp skal OB på udebane møde enten AGF eller FC København. Det afgøres senere søndag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel