OB-fans angreb FCM-tilskuere efter mandagskampen

En gruppe på 30-40 OB-tilhængere angreb ifølge Herning Folkeblad FC Midtjyllands hjemmebanepublikum efter gårsdagens Superliga-kamp. Ingen kom dog til skade.



Mens antallet af anholdte i forbindelse med Superliga-kampe i februar blev opgjort til at være på sit laveste i 10 år, er der stadig enkelte episoder, der bryder med den positive tendens. Sådan en fandt sted mandag aften i Herning.

Efter FC Midtjylland havde besejret OB 3-1, gik en gruppe OB-tilhængere til angreb på publikum, der forlod MCH Arena. Herning Folkeblad citerer et vidne for, at hjemmebanetilskuerne måtte løbe i sikkerhed i deres biler.

Ifølge politiet var gruppen af OB-fans 30-40 mand stor, og de kastede blandt andet borde efter en kontrollør, inden politiet blev kaldt til. Ordensmagten nåede dog at få ro på gemytterne.

– Der er ifølge vores oplysninger ikke nogen, som er kommet til skade, men vi skal se på, om der skal oprettes en sag om vold mod vagten, siger sekretariatsleder Bent Smedegaard fra lokalpolitiet i Herning til Herning Folkeblad.

To mænd er efter kampen blev sigtet for at overtræde loven. Den ene, en OB-fan, var maskeret, og den anden, en FC Midtjylland-tilhænger, tændte romerlys. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK sigter stadig efter 15. juni

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding