OB – FC København

OBs oprykkere får besøg af de forsvarende mestre fra FCK. Men forskellen i status kan ikke ses i Superligaen, hvor begge har 0 point i 2026.



Superliga

Dommer: J. Sundberg

Lørdag 21. februar kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC København (0-1) X

Odds 4,00

Spil hos Bet365

Odds fra juni 6, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

OB:

Der er ikke noget at sige til, hvis de har fået et eventyr eller to galt i halsen i Odense. 

I vinterpausen var de nummer seks i Superligaen og drømte om en plads i mesterskabsspillet, hvilket vel svarede til, at den grimme ælling var marcheret direkte ind på kongeslottet, før den blev til en svane. Den gik ikke. 

Et svært slutprogram fik da også mere realistiske fynske stemmer til at advare om barske kampe i vente.

Nederlag i Aarhus til AGF på en brutal afslutning af kampen og i Odense til FCM på en brutal indledning har efterladt Striwerne mørbankede og pointløse i forårets første runder. 

Nu stirrer de ind i et forår i nedrykningsspillet, hvor de lige nu godt nok har otte point ned til FC Fredericia under stregen, men de mangler jo så også to kampe mod alle rivalerne i bunden. Det kan blive et langt fynsk forår. 

I ugens løb var der bid i træningen, hvor blandt andre Bjørn Paulsen og Jay-Roy Grot var oppe at toppes, så hollænderen forlod træningen før tid. Det betyder, at Grot sidder over til denne kamp i en slags intern karantæne.

Jacob Bonde er ude med en skade hos fynboerne, der senest måtte skifte Nicolas Bürgy ud med smerter. Når så Yaya Bojang er ude med karantæne også, begynder det at tynde ud i mulighederne i det centrale forsvar.

FC København:

Arhmen hvad skal de da snart gribe og gøre i hos FC København? 

De har tabt begge deres første kampe i Superligaen med 2-1. Først i Herning mod rivalerne fra FC Midtjylland og så hjemme i Parken mod opkomlingene fra FC Nordsjælland.

Dermed er FCK nu placeret på syvendepladsen, og de har to runder til at kravle mindst én plads frem i tabellen, hvis ikke de vil hensygne foråret i nedrykningsspillet. 

Det vil være en kæmpe skuffelse og en sensation, hvis den dyrt sammensatte trup ikke formår at slutte i den bedste halvdel af Superligaen efter grundspillet. 

De kan dog stadig selv afgøre det med sejre i de to kampe, for FCK er så heldige, at Viborg og FCN mødes i sidste runde, og de ligger begge to point foran FCK. 

Tæller vi CL- og cup-kampe med, har FCK nu spillet fem kampe i 2026. De har én sejr og en uafgjort og altså tre nederlag i alt. 

De kan måske finde en lille smule lys i det faktum, at de har scoret i alle fem kampe. Men jo altså også indkasseret i dem alle fem med en samlet score på 6-10.

Magnus Mattsson, Rodrigo Huescas og Andreas Cornelius er ude til kampen. De to førstnævnte er først klar til næste sæson, mens Cornelius er meldt ude på ubestemt tid.

Derudover har FCK oplyst, at også Elias Achouri og Junnosuke Suzuki er fraværende på grund af enten skader eller sygdom. Den unge forsvarsspiller Graham Ankamafio er ude i to måneder efter en operation i foden.

Venstre back Birger Meling sidder ude med karantæne til opgøret i Odense, hvorfor københavnernes forsvar er yderst tyndt.

Karantæner:

OB: Yaya Bojang

FC København: Birger Meling

Bud på startopstillinger:

OB (4-2-2-2): Myhra – Owusu, Paulsen, Askou, Sørensen – Falk, Ouedraogo – Ejdum, Arp – Ganaus, Niemiec

FC København (4-2-3-1): Kotarski – Buta, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Richardson, Delaney – Larsson, Elyounoussi, Robert – Dadason

Dom:

De seneste fem indbyrdes opgør i Odense er endt med – nyeste først – FCK-sejr, OB-sejr, FCK-sejr, OB-sejr og FCK-sejr. 

Fortsætter det mønster, er det jo fynboernes tur til at vinde, men de har leveret ekstremt sølle i deres to kampe i foråret. 

Dét har FC København så også. Leveret sølle. Så måske er det en kamp, hvor ingen af holdene for alvor formår at gribe tøjlerne og styre tre point sikkert i hus?

Det bør dog være et FCK-hold, der hanker nok op i sig selv med alvoren stirrende dem lige i øjnene til at vinde i Odense.

Dommen lyder, at det ender med FCK-sejr på 2-1 i Odense.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 6, 2026 12:55 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Tysk VM-chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Medier sender ham hjem til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De jagter Henrik Meister

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne