OB forlænger med Mads Toppel

OB har forlænger aftalen med målmand Mads Toppel, der på trods af masser af spilletid i efteråret accepterer sin rolle som reservemålmand.



Mads Toppel, der havde kontraktudløb til sommer har nu skrevet under på en ny aftale med OB, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2015.

– Mads er en fysisk meget stærk målmand, der har en kolossal vindervilje. Vi har med stor tilfredshed fulgt den udvikling, Mads har gennemgået, og han viser en stadigt stigende evne til at kanalisere sin enorme energi ind i sit meget målrettede målmandsarbejde, siger OB’s cheftræner Troels Bech.

– Det har været stærkt, at se Mads træde ind i startopstillingen, når vi har haft brug for det, og med sine altid gode træningsindsatser har han sikret et stadigt højt niveau i både træning og kamp for OB.

Mads Toppen spillede i efteråret de fleste kampe for OB, da Jesper Christiansen døjede med skader. På trods af den nye kontrakt og spilletiden i efteråret, kender Mads Toppel sin rolle i OB.

– Jeg er helt vildt glad for kontraktforlængelsen. Det var et af mine delmål, for OB har hele tiden været min førsteprioritet. At forlængelsen kommer nu, viser at jeg har gjort det godt, og at klubben også er glad for mig, så jeg håber, at det kommer til at fortsætte, som det er gået hidtil, og at jeg får masser af spilletid. Jeg er klar til at tage kampen op, selvom jeg godt ved, at Jesper står. Jeg har hidtil bevist, at alt kan ske, og det er ufatteligt vigtigt for mig og min familie, at der nu er kommet ro på i forhold til kontraktforlængelsen, siger Mads Toppel.






Fransk klub overvejer Victor Bak




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Fransk klub overvejer Victor Bak

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Han bestemmer det hele

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning