OB forlænger med Mads Toppel

OB har forlænger aftalen med målmand Mads Toppel, der på trods af masser af spilletid i efteråret accepterer sin rolle som reservemålmand.



Mads Toppel, der havde kontraktudløb til sommer har nu skrevet under på en ny aftale med OB, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2015.

– Mads er en fysisk meget stærk målmand, der har en kolossal vindervilje. Vi har med stor tilfredshed fulgt den udvikling, Mads har gennemgået, og han viser en stadigt stigende evne til at kanalisere sin enorme energi ind i sit meget målrettede målmandsarbejde, siger OB’s cheftræner Troels Bech.

– Det har været stærkt, at se Mads træde ind i startopstillingen, når vi har haft brug for det, og med sine altid gode træningsindsatser har han sikret et stadigt højt niveau i både træning og kamp for OB.

Mads Toppen spillede i efteråret de fleste kampe for OB, da Jesper Christiansen døjede med skader. På trods af den nye kontrakt og spilletiden i efteråret, kender Mads Toppel sin rolle i OB.

– Jeg er helt vildt glad for kontraktforlængelsen. Det var et af mine delmål, for OB har hele tiden været min førsteprioritet. At forlængelsen kommer nu, viser at jeg har gjort det godt, og at klubben også er glad for mig, så jeg håber, at det kommer til at fortsætte, som det er gået hidtil, og at jeg får masser af spilletid. Jeg er klar til at tage kampen op, selvom jeg godt ved, at Jesper står. Jeg har hidtil bevist, at alt kan ske, og det er ufatteligt vigtigt for mig og min familie, at der nu er kommet ro på i forhold til kontraktforlængelsen, siger Mads Toppel.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

Laudrup stopper på TV 2

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening