OB forlænger med Mads Toppel

OB har forlænger aftalen med målmand Mads Toppel, der på trods af masser af spilletid i efteråret accepterer sin rolle som reservemålmand.



Mads Toppel, der havde kontraktudløb til sommer har nu skrevet under på en ny aftale med OB, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2015.

– Mads er en fysisk meget stærk målmand, der har en kolossal vindervilje. Vi har med stor tilfredshed fulgt den udvikling, Mads har gennemgået, og han viser en stadigt stigende evne til at kanalisere sin enorme energi ind i sit meget målrettede målmandsarbejde, siger OB’s cheftræner Troels Bech.

– Det har været stærkt, at se Mads træde ind i startopstillingen, når vi har haft brug for det, og med sine altid gode træningsindsatser har han sikret et stadigt højt niveau i både træning og kamp for OB.

Mads Toppen spillede i efteråret de fleste kampe for OB, da Jesper Christiansen døjede med skader. På trods af den nye kontrakt og spilletiden i efteråret, kender Mads Toppel sin rolle i OB.

– Jeg er helt vildt glad for kontraktforlængelsen. Det var et af mine delmål, for OB har hele tiden været min førsteprioritet. At forlængelsen kommer nu, viser at jeg har gjort det godt, og at klubben også er glad for mig, så jeg håber, at det kommer til at fortsætte, som det er gået hidtil, og at jeg får masser af spilletid. Jeg er klar til at tage kampen op, selvom jeg godt ved, at Jesper står. Jeg har hidtil bevist, at alt kan ske, og det er ufatteligt vigtigt for mig og min familie, at der nu er kommet ro på i forhold til kontraktforlængelsen, siger Mads Toppel.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring