OB har haft stor succes med spillere fra Gambia. Yankuba Minteh har brændt banen af i løbet af efteråret, mens hans landsmand Alasana Menneh også har vist prøver på sit talent.
For nyligt tilknyttede man også deres landsmand Musa Juwara på en lejeaftale, og nu tyder noget så på, at trioen får besøg af endnu en gambier. En nyhedsside med informationer om fodbold fra Gambia skriver, at OB har Salifu “Del” Bayo til prøvetræning.
Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB om Bayo, der til dagligt spiller i Bakoteh Football Club, som er et fodboldakademi for unge talenter i Gambia.
Salifu Bayo er offensivspiller, og gør sig primært på kanten som sin landsmand Yankuba Minteh. Spørgsmålet er, om Bayo bliver den næste spiller fra Gambia, som overbeviser den sportslige ledelse i OB om en permanent kontrakt.
I sommer tilknyttede man 18-årige Yankuba Minteh, som efter flere prøveophold scorede en fast kontrakt. Det viste sig at være en god ide, da der allerede nu er forlydener om stor interesse og et tårnhøjt prisskilt.
24-årige Alasana Manneh kom også til OB i sommer. Der har dog været hård konkurrence om de centrale pladser, da Armin Gigovic også var på kontrakt i efteråret, mens Jeppe Tverskov er blevet rykket et led frem.
I perioder fik Manneh dog vist prøver på sit talent og med Gigovic ude af klubben, så kunne det godt se ud som om, at man i endnu højere grad satser på Manneh i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Han afløser Mourinho
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT