OB har spændende offensivspiller på prøve

Yankuba Minteh, Alasana Manneh og senest Musa Juwara har banet vejen til endnu et navn fra Gambia i OB.



OB har haft stor succes med spillere fra Gambia. Yankuba Minteh har brændt banen af i løbet af efteråret, mens hans landsmand Alasana Menneh også har vist prøver på sit talent.

For nyligt tilknyttede man også deres landsmand Musa Juwara på en lejeaftale, og nu tyder noget så på, at trioen får besøg af endnu en gambier. En nyhedsside med informationer om fodbold fra Gambia skriver, at OB har Salifu “Del” Bayo til prøvetræning.

Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB om Bayo, der til dagligt spiller i Bakoteh Football Club, som er et fodboldakademi for unge talenter i Gambia.

Salifu Bayo er offensivspiller, og gør sig primært på kanten som sin landsmand Yankuba Minteh. Spørgsmålet er, om Bayo bliver den næste spiller fra Gambia, som overbeviser den sportslige ledelse i OB om en permanent kontrakt.

I sommer tilknyttede man 18-årige Yankuba Minteh, som efter flere prøveophold scorede en fast kontrakt. Det viste sig at være en god ide, da der allerede nu er forlydener om stor interesse og et tårnhøjt prisskilt.

24-årige Alasana Manneh kom også til OB i sommer. Der har dog været hård konkurrence om de centrale pladser, da Armin Gigovic også var på kontrakt i efteråret, mens Jeppe Tverskov er blevet rykket et led frem.

I perioder fik Manneh dog vist prøver på sit talent og med Gigovic ude af klubben, så kunne det godt se ud som om, at man i endnu højere grad satser på Manneh i foråret.





VM-LIVE: VM-nation hyrer Herve Renard




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

Her er Tunesiens nye VM-træner

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Uruguay slider sig til uafgjort 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Iran og New Zealand deler

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Senegal

Belgien – Egypten