OB har spændende offensivspiller på prøve

Yankuba Minteh, Alasana Manneh og senest Musa Juwara har banet vejen til endnu et navn fra Gambia i OB.



OB har haft stor succes med spillere fra Gambia. Yankuba Minteh har brændt banen af i løbet af efteråret, mens hans landsmand Alasana Menneh også har vist prøver på sit talent.

For nyligt tilknyttede man også deres landsmand Musa Juwara på en lejeaftale, og nu tyder noget så på, at trioen får besøg af endnu en gambier. En nyhedsside med informationer om fodbold fra Gambia skriver, at OB har Salifu “Del” Bayo til prøvetræning.

Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB om Bayo, der til dagligt spiller i Bakoteh Football Club, som er et fodboldakademi for unge talenter i Gambia.

Salifu Bayo er offensivspiller, og gør sig primært på kanten som sin landsmand Yankuba Minteh. Spørgsmålet er, om Bayo bliver den næste spiller fra Gambia, som overbeviser den sportslige ledelse i OB om en permanent kontrakt.

I sommer tilknyttede man 18-årige Yankuba Minteh, som efter flere prøveophold scorede en fast kontrakt. Det viste sig at være en god ide, da der allerede nu er forlydener om stor interesse og et tårnhøjt prisskilt.

24-årige Alasana Manneh kom også til OB i sommer. Der har dog været hård konkurrence om de centrale pladser, da Armin Gigovic også var på kontrakt i efteråret, mens Jeppe Tverskov er blevet rykket et led frem.

I perioder fik Manneh dog vist prøver på sit talent og med Gigovic ude af klubben, så kunne det godt se ud som om, at man i endnu højere grad satser på Manneh i foråret.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Nu er der nyt om Robert Skov