OB har haft stor succes med spillere fra Gambia. Yankuba Minteh har brændt banen af i løbet af efteråret, mens hans landsmand Alasana Menneh også har vist prøver på sit talent.
For nyligt tilknyttede man også deres landsmand Musa Juwara på en lejeaftale, og nu tyder noget så på, at trioen får besøg af endnu en gambier. En nyhedsside med informationer om fodbold fra Gambia skriver, at OB har Salifu “Del” Bayo til prøvetræning.
Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB om Bayo, der til dagligt spiller i Bakoteh Football Club, som er et fodboldakademi for unge talenter i Gambia.
Salifu Bayo er offensivspiller, og gør sig primært på kanten som sin landsmand Yankuba Minteh. Spørgsmålet er, om Bayo bliver den næste spiller fra Gambia, som overbeviser den sportslige ledelse i OB om en permanent kontrakt.
I sommer tilknyttede man 18-årige Yankuba Minteh, som efter flere prøveophold scorede en fast kontrakt. Det viste sig at være en god ide, da der allerede nu er forlydener om stor interesse og et tårnhøjt prisskilt.
24-årige Alasana Manneh kom også til OB i sommer. Der har dog været hård konkurrence om de centrale pladser, da Armin Gigovic også var på kontrakt i efteråret, mens Jeppe Tverskov er blevet rykket et led frem.
I perioder fik Manneh dog vist prøver på sit talent og med Gigovic ude af klubben, så kunne det godt se ud som om, at man i endnu højere grad satser på Manneh i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER