Søren Krogh viste sig at være vikaren fra himlen i OB.
Det var i hvert fald den konklusion, fynboernes sportslige ledelse nåede frem til i forbindelse med ansættelsen af en afløser for Andreas Alm, der blev fyret i starten af november.
Lørdag formiddag har den fynske Superliga-klub bekræftet, at Søren Krogh, der var Andreas Alms assistent og vikarierede som cheftræner i efterårets sidste fire kampe, har scoret jobbet permanent på en aftale frem til 2026.
Manden, der i sidste ende har taget beslutningen, er OB's fodbolddirektør Björn Wesström, som Tipsbladet har taget en snak med midt i juletravlheden.
Björn Wesström, hvorfor blev det Søren Krogh?
– Han er den bedste kandidat i den situation, som klubben befinder sig i. Det er en forkert tanke, hvis man tror, at problemer til enhver tid kan løses ved at hive folk ind udefra. Det er blevet lidt en vane at løse en udfordring ved at give al ansvaret væk til nogen, der ikke har været en del af det, men i den her situation mener jeg ikke, det er måden at gøre det på, siger Wesström til Tipsbladet og tilføjer:
– Søren har været en del af processen og har set, hvad der er gået galt, men også hvad der har været godt. For det er ikke alt, der har været dårligt. De erfaringer er meget værdifulde af have, når vi skal planlægge resten af sæsonen, så det er positivt på den korte bane.
– På den lange bane synes jeg, at han har en god pakke med ledelseserfaring på et overordnet plan fra AaB, og så har han masser af erfaring fra sit samarbejde med Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland. Det er meget interessant, og vi har vurderet, at der gemmer sig et stort potentiale i Søren.
Men Søren Krogh var jo tæt på holdet under Andreas Alm, så han bærer vel også et ansvar for nedturen i denne sæson? Hvorfor skulle det blive bedre, bare fordi Søren nu er blevet cheftræner?
– Med den tankegang skal alle i hele klubben jo byttes ud, og sådan fungerer det ikke. Det er cheftræneren, der er ansvarlig for resultaterne – ikke assistenttræneren. De valg, der bliver truffet, er det ultimativt cheftræneren, der tager – ikke assistenttræneren. Det er vigtigt at have det i baghovedet, for når du beskriver det på den måde, du gør, lyder det, som om alle har haft et ansvar, og sådan er det ikke.
Har du haft andre trænere til samtale?
– Vi har haft to andre kandidater til samtale, og de var rigtig gode kandidater, som havde en anderledes profil end Søren. Men vi vurderede, at Søren var den bedste kandidat, lyder det fra Björn Wesström.
OB-bossen vil ikke ud med, hvem der har været til jobsamtale om trænertjansen i Ådalen, men ifølge bold.dk har Lyngby-træner Freyer Alexandersson været til et møde med Björn Wesström.
Nyt udvalg
Den svenske OB-direktør har fået en vigtig brik på plads med ansættelsen af en cheftræner, men der kommer muligvis til at ske flere ting i organisationen i løbet af vinteren.
Hvem skal være assistenttræner for Søren Krogh?
– Frank Hjortebjerg
Hvad kan der ske af justeringer?
– Vi er i gang med at kigge på hele arbejdsbeskrivelsen til trænerteamet, og så må vi se, om vi skal justere på nogle ting. Det har vi ikke besluttet endnu.
I nævner, at I har oprettet et spillestils- og rekkruteringsudvalg. Hvad bliver udvalgets opgaver?
– Vi skal samle den erfaring, vi har, og konkretisere det ned i en spillestil, for spillestil handler ikke bare om at spille bolden fra A til B. Det handler også om, hvordan vi tilrettelægger den fysiske træning, vores mentale træning, hvordan vi analyserer og indsamler data og så videre. Alle de processer, som foregår i en klub, skal samles, så vi ikke har slags klub i klubben. Det hele skal strømlines fra akademi til førsteholdet.
Søren Krogh sidder i udvalget, og det antager jeg, at du også selv gør. Hvem ellers?
– Jimmi Nagel kommer til at sidde med som rekkruteringschef, og Tonny Hermansen er med som akademichef. Derudover skal der være en Head of Metodoligy, men den stilling har vi ikke besat endnu, fortæller Björn Wesström.
OB indleder forberedelserne til den kommende halvsæson 4. januar.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
FCK-bænken var rasende!
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag