Søren Krogh viste sig at være vikaren fra himlen i OB.
Det var i hvert fald den konklusion, fynboernes sportslige ledelse nåede frem til i forbindelse med ansættelsen af en afløser for Andreas Alm, der blev fyret i starten af november.
Lørdag formiddag har den fynske Superliga-klub bekræftet, at Søren Krogh, der var Andreas Alms assistent og vikarierede som cheftræner i efterårets sidste fire kampe, har scoret jobbet permanent på en aftale frem til 2026.
Manden, der i sidste ende har taget beslutningen, er OB's fodbolddirektør Björn Wesström, som Tipsbladet har taget en snak med midt i juletravlheden.
Björn Wesström, hvorfor blev det Søren Krogh?
– Han er den bedste kandidat i den situation, som klubben befinder sig i. Det er en forkert tanke, hvis man tror, at problemer til enhver tid kan løses ved at hive folk ind udefra. Det er blevet lidt en vane at løse en udfordring ved at give al ansvaret væk til nogen, der ikke har været en del af det, men i den her situation mener jeg ikke, det er måden at gøre det på, siger Wesström til Tipsbladet og tilføjer:
– Søren har været en del af processen og har set, hvad der er gået galt, men også hvad der har været godt. For det er ikke alt, der har været dårligt. De erfaringer er meget værdifulde af have, når vi skal planlægge resten af sæsonen, så det er positivt på den korte bane.
– På den lange bane synes jeg, at han har en god pakke med ledelseserfaring på et overordnet plan fra AaB, og så har han masser af erfaring fra sit samarbejde med Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland. Det er meget interessant, og vi har vurderet, at der gemmer sig et stort potentiale i Søren.
Men Søren Krogh var jo tæt på holdet under Andreas Alm, så han bærer vel også et ansvar for nedturen i denne sæson? Hvorfor skulle det blive bedre, bare fordi Søren nu er blevet cheftræner?
– Med den tankegang skal alle i hele klubben jo byttes ud, og sådan fungerer det ikke. Det er cheftræneren, der er ansvarlig for resultaterne – ikke assistenttræneren. De valg, der bliver truffet, er det ultimativt cheftræneren, der tager – ikke assistenttræneren. Det er vigtigt at have det i baghovedet, for når du beskriver det på den måde, du gør, lyder det, som om alle har haft et ansvar, og sådan er det ikke.
Har du haft andre trænere til samtale?
– Vi har haft to andre kandidater til samtale, og de var rigtig gode kandidater, som havde en anderledes profil end Søren. Men vi vurderede, at Søren var den bedste kandidat, lyder det fra Björn Wesström.
OB-bossen vil ikke ud med, hvem der har været til jobsamtale om trænertjansen i Ådalen, men ifølge bold.dk har Lyngby-træner Freyer Alexandersson været til et møde med Björn Wesström.
Nyt udvalg
Den svenske OB-direktør har fået en vigtig brik på plads med ansættelsen af en cheftræner, men der kommer muligvis til at ske flere ting i organisationen i løbet af vinteren.
Hvem skal være assistenttræner for Søren Krogh?
– Frank Hjortebjerg
Hvad kan der ske af justeringer?
– Vi er i gang med at kigge på hele arbejdsbeskrivelsen til trænerteamet, og så må vi se, om vi skal justere på nogle ting. Det har vi ikke besluttet endnu.
I nævner, at I har oprettet et spillestils- og rekkruteringsudvalg. Hvad bliver udvalgets opgaver?
– Vi skal samle den erfaring, vi har, og konkretisere det ned i en spillestil, for spillestil handler ikke bare om at spille bolden fra A til B. Det handler også om, hvordan vi tilrettelægger den fysiske træning, vores mentale træning, hvordan vi analyserer og indsamler data og så videre. Alle de processer, som foregår i en klub, skal samles, så vi ikke har slags klub i klubben. Det hele skal strømlines fra akademi til førsteholdet.
Søren Krogh sidder i udvalget, og det antager jeg, at du også selv gør. Hvem ellers?
– Jimmi Nagel kommer til at sidde med som rekkruteringschef, og Tonny Hermansen er med som akademichef. Derudover skal der være en Head of Metodoligy, men den stilling har vi ikke besat endnu, fortæller Björn Wesström.
OB indleder forberedelserne til den kommende halvsæson 4. januar.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA