Søren Krogh viste sig at være vikaren fra himlen i OB.
Det var i hvert fald den konklusion, fynboernes sportslige ledelse nåede frem til i forbindelse med ansættelsen af en afløser for Andreas Alm, der blev fyret i starten af november.
Lørdag formiddag har den fynske Superliga-klub bekræftet, at Søren Krogh, der var Andreas Alms assistent og vikarierede som cheftræner i efterårets sidste fire kampe, har scoret jobbet permanent på en aftale frem til 2026.
Manden, der i sidste ende har taget beslutningen, er OB's fodbolddirektør Björn Wesström, som Tipsbladet har taget en snak med midt i juletravlheden.
Björn Wesström, hvorfor blev det Søren Krogh?
– Han er den bedste kandidat i den situation, som klubben befinder sig i. Det er en forkert tanke, hvis man tror, at problemer til enhver tid kan løses ved at hive folk ind udefra. Det er blevet lidt en vane at løse en udfordring ved at give al ansvaret væk til nogen, der ikke har været en del af det, men i den her situation mener jeg ikke, det er måden at gøre det på, siger Wesström til Tipsbladet og tilføjer:
– Søren har været en del af processen og har set, hvad der er gået galt, men også hvad der har været godt. For det er ikke alt, der har været dårligt. De erfaringer er meget værdifulde af have, når vi skal planlægge resten af sæsonen, så det er positivt på den korte bane.
– På den lange bane synes jeg, at han har en god pakke med ledelseserfaring på et overordnet plan fra AaB, og så har han masser af erfaring fra sit samarbejde med Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland. Det er meget interessant, og vi har vurderet, at der gemmer sig et stort potentiale i Søren.
Men Søren Krogh var jo tæt på holdet under Andreas Alm, så han bærer vel også et ansvar for nedturen i denne sæson? Hvorfor skulle det blive bedre, bare fordi Søren nu er blevet cheftræner?
– Med den tankegang skal alle i hele klubben jo byttes ud, og sådan fungerer det ikke. Det er cheftræneren, der er ansvarlig for resultaterne – ikke assistenttræneren. De valg, der bliver truffet, er det ultimativt cheftræneren, der tager – ikke assistenttræneren. Det er vigtigt at have det i baghovedet, for når du beskriver det på den måde, du gør, lyder det, som om alle har haft et ansvar, og sådan er det ikke.
Har du haft andre trænere til samtale?
– Vi har haft to andre kandidater til samtale, og de var rigtig gode kandidater, som havde en anderledes profil end Søren. Men vi vurderede, at Søren var den bedste kandidat, lyder det fra Björn Wesström.
OB-bossen vil ikke ud med, hvem der har været til jobsamtale om trænertjansen i Ådalen, men ifølge bold.dk har Lyngby-træner Freyer Alexandersson været til et møde med Björn Wesström.
Nyt udvalg
Den svenske OB-direktør har fået en vigtig brik på plads med ansættelsen af en cheftræner, men der kommer muligvis til at ske flere ting i organisationen i løbet af vinteren.
Hvem skal være assistenttræner for Søren Krogh?
– Frank Hjortebjerg
Hvad kan der ske af justeringer?
– Vi er i gang med at kigge på hele arbejdsbeskrivelsen til trænerteamet, og så må vi se, om vi skal justere på nogle ting. Det har vi ikke besluttet endnu.
I nævner, at I har oprettet et spillestils- og rekkruteringsudvalg. Hvad bliver udvalgets opgaver?
– Vi skal samle den erfaring, vi har, og konkretisere det ned i en spillestil, for spillestil handler ikke bare om at spille bolden fra A til B. Det handler også om, hvordan vi tilrettelægger den fysiske træning, vores mentale træning, hvordan vi analyserer og indsamler data og så videre. Alle de processer, som foregår i en klub, skal samles, så vi ikke har slags klub i klubben. Det hele skal strømlines fra akademi til førsteholdet.
Søren Krogh sidder i udvalget, og det antager jeg, at du også selv gør. Hvem ellers?
– Jimmi Nagel kommer til at sidde med som rekkruteringschef, og Tonny Hermansen er med som akademichef. Derudover skal der være en Head of Metodoligy, men den stilling har vi ikke besat endnu, fortæller Björn Wesström.
OB indleder forberedelserne til den kommende halvsæson 4. januar.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Ser I med, Brøndby?
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
– Det er et møghold!
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Her begynder næste sæson i Superligaen
Landstræner håber på Messi
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW