Der er gang i handlerne denne mandag, og det er nu anden gang, at der er en intern handel mellem Viborg og OB. Først var det Jakob Bonde, der tog fra det midtjyske til Fyn, og nu er det Charly Nouck, der går den anden vej.
Det oplyser Viborg på klubbens hjemmeside, hvor spilleren selv slår fast, at han ser frem til at fortsætte i domkirke-byen.
– Jeg ser Viborg FF som en god klub, hvor der er gode muligheder for, at jeg kan tage de næste skridt i min karriere. Det er en gammel traditionsklub og en meget stor klub i mine øjne, så jeg er rigtig glad for, at jeg nu skal spille her i Viborg, siger han og fortsætter:
– Selvfølgelig vil jeg kæmpe for at få så meget spilletid som muligt og få vist mine kvaliteter til gavn for holdet. Jeg fik vist det i momenter i OB, men jeg skal vise det lidt oftere, og det håber jeg på, at jeg kan her, lyder det fra Nouck.
Tipsbladet kunne desuden for få dage siden afsløre handlen.
20-årige Charly Nouck, som måske også er kendt under efternavnet 'Horneman' er kommet på en aftale frem til sommeren 2028, og Viborg-sportschef Mads Agesen glæder sig over indkøbet.
– Han er en lynhurtig og udfordrende kantspiller, som kan give os noget i længderetningen. Samtidig har vi set, at han kan være en trussel, når han nærmer sig boksen, og at han har et godt spark. Så nu handler det, om at vi skal have sat ham i de situationer, hvor han kan bruge sine kompetencer, fortæller VFF-sportschefen.
Agesen er dog bevidst om, at der stadig er nogle ting, som deres nye offensivspiller skal lære, og derfor vil de være tålmodige med ham.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED