Der er gang i handlerne denne mandag, og det er nu anden gang, at der er en intern handel mellem Viborg og OB. Først var det Jakob Bonde, der tog fra det midtjyske til Fyn, og nu er det Charly Nouck, der går den anden vej.
Det oplyser Viborg på klubbens hjemmeside, hvor spilleren selv slår fast, at han ser frem til at fortsætte i domkirke-byen.
– Jeg ser Viborg FF som en god klub, hvor der er gode muligheder for, at jeg kan tage de næste skridt i min karriere. Det er en gammel traditionsklub og en meget stor klub i mine øjne, så jeg er rigtig glad for, at jeg nu skal spille her i Viborg, siger han og fortsætter:
– Selvfølgelig vil jeg kæmpe for at få så meget spilletid som muligt og få vist mine kvaliteter til gavn for holdet. Jeg fik vist det i momenter i OB, men jeg skal vise det lidt oftere, og det håber jeg på, at jeg kan her, lyder det fra Nouck.
Tipsbladet kunne desuden for få dage siden afsløre handlen.
20-årige Charly Nouck, som måske også er kendt under efternavnet 'Horneman' er kommet på en aftale frem til sommeren 2028, og Viborg-sportschef Mads Agesen glæder sig over indkøbet.
– Han er en lynhurtig og udfordrende kantspiller, som kan give os noget i længderetningen. Samtidig har vi set, at han kan være en trussel, når han nærmer sig boksen, og at han har et godt spark. Så nu handler det, om at vi skal have sat ham i de situationer, hvor han kan bruge sine kompetencer, fortæller VFF-sportschefen.
Agesen er dog bevidst om, at der stadig er nogle ting, som deres nye offensivspiller skal lære, og derfor vil de være tålmodige med ham.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER