OB har stadig ikke vundet på hjemmebane i denne sæson. Fredag blev det til nederlag på 1-3 mod Viborg, og OB er nu gået sejrsløs fra banen i Odense i 13 kampe i træk.
Fynboerne fik ellers et godt afsæt i kampen med en tidlig føring, men holdet gik ned og tabte fortjent og har dermed ikke slået Viborg på hjemmebane siden 2016.
Med sejren fører Viborg nedrykningsspillet med 30 point foran Randers med 29 point og en kamp mindre spillet.
OB bliver på 25 point og kan glide under nedrykningsstregen på søndag, hvis Vejle, der har 23 point, slår Randers hjemme.
Fredagskampens helt store profil var udeholdets Serginho, der var på et niveau hævet over alle andre og kronede præstationen med to assister.
Det begyndte underholdende mellem de to mandskaber. Viborg lagde bedst ud med et stolpeskud fra Serginho, men OB kom alligevel foran efter knap et kvarter.
Efter en dødbold blev bolden sendt mod den bageste del af Viborgs felt, hvor den thailandske OB-back, Nicholas Mickelson, trykkede af fra baglinjen, og på utrolig vis kilede bolden sig ind mellem stolpen og Viborg-keeper Nico Mantl til fynsk føring.
Det var OB's første mål på hjemmebane siden starten af december og det første i åbent spil siden slutningen af oktober. Den glæde var dog kort, da Viborg svarede tilbage midt i halvlegen.
Den evigt udfordrende Serginho skaffede et hjørnespark, som han selv sendte ind i pandebrasken på den schweiziske stopper, Nicolas Bürgy, og så var der udlignet.
I anden halvleg ville og kunne Viborg mest. Bürgy fik åbent skud midt for mål, men overplacerede og hamrede hånden mod sit hoved i frustration.
I den anden ende havde Bashkim Kadrii et par forsøg, der savnede den afgørende saft.
Det trak op til pointdeling, men ti minutter før tid kom Viborg foran efter en lille genialitet fra Serginho.
En smart finte mundede ud i en hælaflevering til den indskiftede Ibrahim Said, der sendte bolden ind helt nede ved stolpen fra kanten af feltet.
OB var ikke i stand til at rejse sig fra den dukkert. OB fik aldrig sat et pres op for udligning, og i stedet slog øgede Malik Abubakari efter et kontraangreb i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED