OB har stadig ikke vundet på hjemmebane i denne sæson. Fredag blev det til nederlag på 1-3 mod Viborg, og OB er nu gået sejrsløs fra banen i Odense i 13 kampe i træk.
Fynboerne fik ellers et godt afsæt i kampen med en tidlig føring, men holdet gik ned og tabte fortjent og har dermed ikke slået Viborg på hjemmebane siden 2016.
Med sejren fører Viborg nedrykningsspillet med 30 point foran Randers med 29 point og en kamp mindre spillet.
OB bliver på 25 point og kan glide under nedrykningsstregen på søndag, hvis Vejle, der har 23 point, slår Randers hjemme.
Fredagskampens helt store profil var udeholdets Serginho, der var på et niveau hævet over alle andre og kronede præstationen med to assister.
Det begyndte underholdende mellem de to mandskaber. Viborg lagde bedst ud med et stolpeskud fra Serginho, men OB kom alligevel foran efter knap et kvarter.
Efter en dødbold blev bolden sendt mod den bageste del af Viborgs felt, hvor den thailandske OB-back, Nicholas Mickelson, trykkede af fra baglinjen, og på utrolig vis kilede bolden sig ind mellem stolpen og Viborg-keeper Nico Mantl til fynsk føring.
Det var OB's første mål på hjemmebane siden starten af december og det første i åbent spil siden slutningen af oktober. Den glæde var dog kort, da Viborg svarede tilbage midt i halvlegen.
Den evigt udfordrende Serginho skaffede et hjørnespark, som han selv sendte ind i pandebrasken på den schweiziske stopper, Nicolas Bürgy, og så var der udlignet.
I anden halvleg ville og kunne Viborg mest. Bürgy fik åbent skud midt for mål, men overplacerede og hamrede hånden mod sit hoved i frustration.
I den anden ende havde Bashkim Kadrii et par forsøg, der savnede den afgørende saft.
Det trak op til pointdeling, men ti minutter før tid kom Viborg foran efter en lille genialitet fra Serginho.
En smart finte mundede ud i en hælaflevering til den indskiftede Ibrahim Said, der sendte bolden ind helt nede ved stolpen fra kanten af feltet.
OB var ikke i stand til at rejse sig fra den dukkert. OB fik aldrig sat et pres op for udligning, og i stedet slog øgede Malik Abubakari efter et kontraangreb i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
England – Argentina
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE