OB i kæmpe nedsmeltning: Mareridtet fortsætter

B kom tidligt foran mod Viborg, men tabte alligevel 1-3 og har nu ikke vundet på hjemmebane i 13 ligakampe.



OB har stadig ikke vundet på hjemmebane i denne sæson. Fredag blev det til nederlag på 1-3 mod Viborg, og OB er nu gået sejrsløs fra banen i Odense i 13 kampe i træk.

Fynboerne fik ellers et godt afsæt i kampen med en tidlig føring, men holdet gik ned og tabte fortjent og har dermed ikke slået Viborg på hjemmebane siden 2016.

Med sejren fører Viborg nedrykningsspillet med 30 point foran Randers med 29 point og en kamp mindre spillet.

OB bliver på 25 point og kan glide under nedrykningsstregen på søndag, hvis Vejle, der har 23 point, slår Randers hjemme.
Fredagskampens helt store profil var udeholdets Serginho, der var på et niveau hævet over alle andre og kronede præstationen med to assister.
Det begyndte underholdende mellem de to mandskaber. Viborg lagde bedst ud med et stolpeskud fra Serginho, men OB kom alligevel foran efter knap et kvarter.

Efter en dødbold blev bolden sendt mod den bageste del af Viborgs felt, hvor den thailandske OB-back, Nicholas Mickelson, trykkede af fra baglinjen, og på utrolig vis kilede bolden sig ind mellem stolpen og Viborg-keeper Nico Mantl til fynsk føring.

Det var OB's første mål på hjemmebane siden starten af december og det første i åbent spil siden slutningen af oktober. Den glæde var dog kort, da Viborg svarede tilbage midt i halvlegen.

Den evigt udfordrende Serginho skaffede et hjørnespark, som han selv sendte ind i pandebrasken på den schweiziske stopper, Nicolas Bürgy, og så var der udlignet.

I anden halvleg ville og kunne Viborg mest. Bürgy fik åbent skud midt for mål, men overplacerede og hamrede hånden mod sit hoved i frustration.

I den anden ende havde Bashkim Kadrii et par forsøg, der savnede den afgørende saft.

Det trak op til pointdeling, men ti minutter før tid kom Viborg foran efter en lille genialitet fra Serginho.

En smart finte mundede ud i en hælaflevering til den indskiftede Ibrahim Said, der sendte bolden ind helt nede ved stolpen fra kanten af feltet.

OB var ikke i stand til at rejse sig fra den dukkert. OB fik aldrig sat et pres op for udligning, og i stedet slog øgede Malik Abubakari efter et kontraangreb i tillægstiden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Blæst fuldstændig omkuld

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Den bedste handel i Superligaen!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stjerne peger på Højlund

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Storroser dansk super-talent

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp