OB i knæ: Forsøgte noget helt nyt mod FCM

Assistenttræner Frank Hjortebjerg stod ikke ved Andreas Alms side på sidelinjen, da OB mødte FC Midtjylland søndag aften.



Når man kæmper med det på banen, så er det nogle gange om at forsøge at ændre nogle ting. 

Netop det forsøgte OB, da man søndag aften mødte FC Midtjylland i Superligaen. Her stod assistenttræner Frank Hjortebjerg nemlig ikke ved bænken under kampen – i stedet havde han fundet plads på tribunen. 

Det skriver Ekstra Bladet, som har talt med Andreas Alm om beslutningen om at sende Hjortebjerg væk fra banen.

Her siger han blandt andet, at OB har "vendt alle sten", og at han har en liste over 10 til 15 ting med forskellige tiltag, som man har prøvet at ændre.

– Et af tiltagene var også, at jeg havde brug for at have en assistenttræner på tribunen, der kunne se kampen fra et andet – højere – perspektiv i forbindelse med vores valg af en femmandsbagkæde til kampen. Det kunne give os et bedre grundlag at analysere på efterfølgende, og det synes jeg faktisk, det gjorde, siger han til avisen. 

Han siger yderligere, at Hjortebjerg stødte til OB-holdet i pausen, hvor han havde videoklip, som han kunne vise frem.

Ekstra Bladet stikker dog flere gange til Andreas Alm for at høre, om ham og Hjortebjerg var enige om at assistenten skulle op på tribunen, og dette svarer Andreas Alm ikke direkte på. 

OB endte med at tabe kampen 2-1 efter en ikke særlig imponerende indsats, hvor man er nummer ti i Superligaen. OB har tabt de tre seneste ligakampe, og ser vi på de sidste syv Superligakampe, så har Andreas Alms tropper kun vundet en enkelt. 

Mod FC Midtjylland var det dog første gang, at man spillede med en femmandsbagkæde.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?