OB i ny stor nedtur på hjemmebane

Efter et intenst opgør og en sen scoring vandt FC Midtjylland mandag aften 2-1 over OB.



FC Midtjylland vandt for anden gang på en måned over OB, da holdet mandag aften slog odenseanerne med 2-1 i Odense i Superligaens 12. spillerunde.

Oliver Sørensen var midtjydernes talisman, da den unge kantspiller scorede begge mål for midtjyderne.

Halvvejs inde i første halvleg scorede Oliver Sørensen det første mål til 1-0, men OB-kreatøren Rami Al-Hajj fik reduceret til 1-1 kort før halvleg.

Anden halvleg blev spillet med utrolig høj intensitet, men det var igen Oliver Sørensen, som dukkede op på det rigtige tidspunkt, da den unge spiller scorede sejrsmålet til 2-1.

Med sejren cementerer FCM sig på femtepladsen med 21 point, mens OB forbliver på tiendepladsen med 11 point.

I første halvleg kom både OB og FCM frem til en håndfuld rigtig gode chancer.

Efter 22 minutter fik OB-angriber Bashkim Kadrii en friløber efter en forsvarsfejl af FCM-backen Paulinho, men OB-angriberen fik ikke udnyttet den store chance.

To minutter efter fik FCM hul på bylden efter et hjørnespark, da bolden landede foran fødderne af FCM-kanten Oliver Sørensen, som scorede til 1-0.

Kort før halvleg reducerede OB-kreatøren Rami Al Hajj med et tordenskud på kanten af midtjydernes felt, da svenskeren selv startede og afsluttede et flot kontraangreb.

I anden halvleg satte OB sig først på spillet, og odenseanerne spillede bolden rundt med høj kvalitet.

På trods af det, så kom FCM frem til den første store chance i 65. minut, da indskiftede Franculino blev spillet i dybden, men OB's målmand afværgede chancen.

Både OB og FCM pressede efterfølgende på for at få sejrsmålet, og det kulminerede fem minutter før tid, da Oliver Sørensen scorede sit andet mål i kampen til 2-1.

Trods et hårdt OB-pres til sidst endte det dog uden yderligere scoringer.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Bundesliga-klub enig med dansker

Nu taler Messi

AGF – Brøndby IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Viborg FF – OB

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Svensson giver status på Huescas

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England