FC Midtjylland vandt for anden gang på en måned over OB, da holdet mandag aften slog odenseanerne med 2-1 i Odense i Superligaens 12. spillerunde.
Oliver Sørensen var midtjydernes talisman, da den unge kantspiller scorede begge mål for midtjyderne.
Halvvejs inde i første halvleg scorede Oliver Sørensen det første mål til 1-0, men OB-kreatøren Rami Al-Hajj fik reduceret til 1-1 kort før halvleg.
Anden halvleg blev spillet med utrolig høj intensitet, men det var igen Oliver Sørensen, som dukkede op på det rigtige tidspunkt, da den unge spiller scorede sejrsmålet til 2-1.
Med sejren cementerer FCM sig på femtepladsen med 21 point, mens OB forbliver på tiendepladsen med 11 point.
I første halvleg kom både OB og FCM frem til en håndfuld rigtig gode chancer.
Efter 22 minutter fik OB-angriber Bashkim Kadrii en friløber efter en forsvarsfejl af FCM-backen Paulinho, men OB-angriberen fik ikke udnyttet den store chance.
To minutter efter fik FCM hul på bylden efter et hjørnespark, da bolden landede foran fødderne af FCM-kanten Oliver Sørensen, som scorede til 1-0.
Kort før halvleg reducerede OB-kreatøren Rami Al Hajj med et tordenskud på kanten af midtjydernes felt, da svenskeren selv startede og afsluttede et flot kontraangreb.
I anden halvleg satte OB sig først på spillet, og odenseanerne spillede bolden rundt med høj kvalitet.
På trods af det, så kom FCM frem til den første store chance i 65. minut, da indskiftede Franculino blev spillet i dybden, men OB's målmand afværgede chancen.
Både OB og FCM pressede efterfølgende på for at få sejrsmålet, og det kulminerede fem minutter før tid, da Oliver Sørensen scorede sit andet mål i kampen til 2-1.
Trods et hårdt OB-pres til sidst endte det dog uden yderligere scoringer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER