OB kan tåle år i 1. division

OB ville have råd til at spille videre på noget nær uændret budget, hvis klubben er uheldig i de sidste tre spillerunder og rykker ned i 1. division.



Før weekendens tredjesidste spillerunde i Superligaen ligger de tre seneste sæsoners sølvvinder OB på en meget skuffende tiendeplads med beskedne 29 point i 30 kampe.

Fynboernes situation ville se langt værre ud, hvis Lyngby på 11. pladsen ikke havde tabt deres seneste fem kampe, en stime der kom på et tidspunkt, hvor den københavnske klub kun havde fem point op til OB.

OB’s administrerede direktør Thomas Christensen erkender, at klubben meget nemt kunne have været i akut nedrykningsfare, hvis ikke holdene under OB også havde haft et svært forår.

– Den her sæson er anderledes ved, at der bliver taget mange point i toppen. Mens der i de tidligere år blev taget mange point i bunden. Hvis Lyngby havde kendt deres besøgelsestid, hvor vi så senere får nogle point, og de ikke gør, jamen så havde vi absolut ligget med en vis del i vandskorpen, siger Thomas Christensen til Tipsbladet.

Den fynske klub ligger lige nu med syv point ned til Lyngby, men hvis det efterhånden usandsynlige skulle ske og Lyngby på de sidste tre runder overhaler OB, er klubben ifølge Thomas Christensen klar til at køre videre i 1. division på et økonomisk meget højt plan.

– Der er en plan klar, også hvis vi skulle rykke ned. Der har vi vist rettidig omhu, blandt andet med kapitaltilførslen, som ikke direkte havde noget med den sportslige situation at gøre, men som giver noget arbejdsro. Vi er hele tiden sikret, at vi kan spille, uanset hvilket niveau, vi er på. Det ville forfærdeligt at rykke ned, forfærdeligt for sjælen og klubben. Men vi er ikke ude i, at vi ville have sponsornedgang. Du ville se et stort sammenhold i det tilfælde, siger Thomas Christensen.

OB er ifølge de seneste opgørelser foretaget af Tipsbladet den klub, der bruger det næststørste beløb på spillere i Superligaen efter FC København, en opgørelse der dækker over lønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til kontraktspillerne i klubben.

Du kan læse meget mere om OB’s svære sportslige situation og årsagen til, at OB er havnet i bunden af rækken efter tre år med sølv, i dagens udgave af Tipsbladet.

Her finder du også et store interview med Nicklas Bendtner og Lars Jacobsen, en ærlig snak om at flytte hjemmefra med AGF’s Osama Akharraz, fokus på FC Nordsjællands muligheder for at blive en større klub efter denne sæsons succes og historien om den franske sensation Montpellier, der på en brøkdel af Paris SG’s spillerbudget er ved at vinde det franske mesterskab.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.

Når du er væk fra computeren, kan du holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder via Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.





LIVE

LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

AaB-krisen fortsætter

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr