OB kan tåle år i 1. division

OB ville have råd til at spille videre på noget nær uændret budget, hvis klubben er uheldig i de sidste tre spillerunder og rykker ned i 1. division.



Før weekendens tredjesidste spillerunde i Superligaen ligger de tre seneste sæsoners sølvvinder OB på en meget skuffende tiendeplads med beskedne 29 point i 30 kampe.

Fynboernes situation ville se langt værre ud, hvis Lyngby på 11. pladsen ikke havde tabt deres seneste fem kampe, en stime der kom på et tidspunkt, hvor den københavnske klub kun havde fem point op til OB.

OB’s administrerede direktør Thomas Christensen erkender, at klubben meget nemt kunne have været i akut nedrykningsfare, hvis ikke holdene under OB også havde haft et svært forår.

– Den her sæson er anderledes ved, at der bliver taget mange point i toppen. Mens der i de tidligere år blev taget mange point i bunden. Hvis Lyngby havde kendt deres besøgelsestid, hvor vi så senere får nogle point, og de ikke gør, jamen så havde vi absolut ligget med en vis del i vandskorpen, siger Thomas Christensen til Tipsbladet.

Den fynske klub ligger lige nu med syv point ned til Lyngby, men hvis det efterhånden usandsynlige skulle ske og Lyngby på de sidste tre runder overhaler OB, er klubben ifølge Thomas Christensen klar til at køre videre i 1. division på et økonomisk meget højt plan.

– Der er en plan klar, også hvis vi skulle rykke ned. Der har vi vist rettidig omhu, blandt andet med kapitaltilførslen, som ikke direkte havde noget med den sportslige situation at gøre, men som giver noget arbejdsro. Vi er hele tiden sikret, at vi kan spille, uanset hvilket niveau, vi er på. Det ville forfærdeligt at rykke ned, forfærdeligt for sjælen og klubben. Men vi er ikke ude i, at vi ville have sponsornedgang. Du ville se et stort sammenhold i det tilfælde, siger Thomas Christensen.

OB er ifølge de seneste opgørelser foretaget af Tipsbladet den klub, der bruger det næststørste beløb på spillere i Superligaen efter FC København, en opgørelse der dækker over lønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til kontraktspillerne i klubben.

Du kan læse meget mere om OB’s svære sportslige situation og årsagen til, at OB er havnet i bunden af rækken efter tre år med sølv, i dagens udgave af Tipsbladet.

Her finder du også et store interview med Nicklas Bendtner og Lars Jacobsen, en ærlig snak om at flytte hjemmefra med AGF’s Osama Akharraz, fokus på FC Nordsjællands muligheder for at blive en større klub efter denne sæsons succes og historien om den franske sensation Montpellier, der på en brøkdel af Paris SG’s spillerbudget er ved at vinde det franske mesterskab.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.

Når du er væk fra computeren, kan du holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder via Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Chokskifte?

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Klubber holder øje med AaB-profil

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser