Før weekendens tredjesidste spillerunde i Superligaen ligger de tre seneste sæsoners sølvvinder OB på en meget skuffende tiendeplads med beskedne 29 point i 30 kampe.
Fynboernes situation ville se langt værre ud, hvis Lyngby på 11. pladsen ikke havde tabt deres seneste fem kampe, en stime der kom på et tidspunkt, hvor den københavnske klub kun havde fem point op til OB.
OB’s administrerede direktør Thomas Christensen erkender, at klubben meget nemt kunne have været i akut nedrykningsfare, hvis ikke holdene under OB også havde haft et svært forår.
– Den her sæson er anderledes ved, at der bliver taget mange point i toppen. Mens der i de tidligere år blev taget mange point i bunden. Hvis Lyngby havde kendt deres besøgelsestid, hvor vi så senere får nogle point, og de ikke gør, jamen så havde vi absolut ligget med en vis del i vandskorpen, siger Thomas Christensen til Tipsbladet.
Den fynske klub ligger lige nu med syv point ned til Lyngby, men hvis det efterhånden usandsynlige skulle ske og Lyngby på de sidste tre runder overhaler OB, er klubben ifølge Thomas Christensen klar til at køre videre i 1. division på et økonomisk meget højt plan.
– Der er en plan klar, også hvis vi skulle rykke ned. Der har vi vist rettidig omhu, blandt andet med kapitaltilførslen, som ikke direkte havde noget med den sportslige situation at gøre, men som giver noget arbejdsro. Vi er hele tiden sikret, at vi kan spille, uanset hvilket niveau, vi er på. Det ville forfærdeligt at rykke ned, forfærdeligt for sjælen og klubben. Men vi er ikke ude i, at vi ville have sponsornedgang. Du ville se et stort sammenhold i det tilfælde, siger Thomas Christensen.
OB er ifølge de seneste opgørelser foretaget af Tipsbladet den klub, der bruger det næststørste beløb på spillere i Superligaen efter FC København, en opgørelse der dækker over lønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til kontraktspillerne i klubben.
Du kan læse meget mere om OB’s svære sportslige situation og årsagen til, at OB er havnet i bunden af rækken efter tre år med sølv, i dagens udgave af Tipsbladet.
Her finder du også et store interview med Nicklas Bendtner og Lars Jacobsen, en ærlig snak om at flytte hjemmefra med AGF’s Osama Akharraz, fokus på FC Nordsjællands muligheder for at blive en større klub efter denne sæsons succes og historien om den franske sensation Montpellier, der på en brøkdel af Paris SG’s spillerbudget er ved at vinde det franske mesterskab.
Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.
Når du er væk fra computeren, kan du holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder via Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.
Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny