OB kan tåle år i 1. division

OB ville have råd til at spille videre på noget nær uændret budget, hvis klubben er uheldig i de sidste tre spillerunder og rykker ned i 1. division.



Før weekendens tredjesidste spillerunde i Superligaen ligger de tre seneste sæsoners sølvvinder OB på en meget skuffende tiendeplads med beskedne 29 point i 30 kampe.

Fynboernes situation ville se langt værre ud, hvis Lyngby på 11. pladsen ikke havde tabt deres seneste fem kampe, en stime der kom på et tidspunkt, hvor den københavnske klub kun havde fem point op til OB.

OB’s administrerede direktør Thomas Christensen erkender, at klubben meget nemt kunne have været i akut nedrykningsfare, hvis ikke holdene under OB også havde haft et svært forår.

– Den her sæson er anderledes ved, at der bliver taget mange point i toppen. Mens der i de tidligere år blev taget mange point i bunden. Hvis Lyngby havde kendt deres besøgelsestid, hvor vi så senere får nogle point, og de ikke gør, jamen så havde vi absolut ligget med en vis del i vandskorpen, siger Thomas Christensen til Tipsbladet.

Den fynske klub ligger lige nu med syv point ned til Lyngby, men hvis det efterhånden usandsynlige skulle ske og Lyngby på de sidste tre runder overhaler OB, er klubben ifølge Thomas Christensen klar til at køre videre i 1. division på et økonomisk meget højt plan.

– Der er en plan klar, også hvis vi skulle rykke ned. Der har vi vist rettidig omhu, blandt andet med kapitaltilførslen, som ikke direkte havde noget med den sportslige situation at gøre, men som giver noget arbejdsro. Vi er hele tiden sikret, at vi kan spille, uanset hvilket niveau, vi er på. Det ville forfærdeligt at rykke ned, forfærdeligt for sjælen og klubben. Men vi er ikke ude i, at vi ville have sponsornedgang. Du ville se et stort sammenhold i det tilfælde, siger Thomas Christensen.

OB er ifølge de seneste opgørelser foretaget af Tipsbladet den klub, der bruger det næststørste beløb på spillere i Superligaen efter FC København, en opgørelse der dækker over lønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til kontraktspillerne i klubben.

Du kan læse meget mere om OB’s svære sportslige situation og årsagen til, at OB er havnet i bunden af rækken efter tre år med sølv, i dagens udgave af Tipsbladet.

Her finder du også et store interview med Nicklas Bendtner og Lars Jacobsen, en ærlig snak om at flytte hjemmefra med AGF’s Osama Akharraz, fokus på FC Nordsjællands muligheder for at blive en større klub efter denne sæsons succes og historien om den franske sensation Montpellier, der på en brøkdel af Paris SG’s spillerbudget er ved at vinde det franske mesterskab.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.

Når du er væk fra computeren, kan du holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder via Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Blæst fuldstændig omkuld



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Laver aftale med Frederik Birk

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stjerne peger på Højlund

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Han ender i Premier League

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Har ondt af Steve Cooper

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb