Før weekendens tredjesidste spillerunde i Superligaen ligger de tre seneste sæsoners sølvvinder OB på en meget skuffende tiendeplads med beskedne 29 point i 30 kampe.
Fynboernes situation ville se langt værre ud, hvis Lyngby på 11. pladsen ikke havde tabt deres seneste fem kampe, en stime der kom på et tidspunkt, hvor den københavnske klub kun havde fem point op til OB.
OB’s administrerede direktør Thomas Christensen erkender, at klubben meget nemt kunne have været i akut nedrykningsfare, hvis ikke holdene under OB også havde haft et svært forår.
– Den her sæson er anderledes ved, at der bliver taget mange point i toppen. Mens der i de tidligere år blev taget mange point i bunden. Hvis Lyngby havde kendt deres besøgelsestid, hvor vi så senere får nogle point, og de ikke gør, jamen så havde vi absolut ligget med en vis del i vandskorpen, siger Thomas Christensen til Tipsbladet.
Den fynske klub ligger lige nu med syv point ned til Lyngby, men hvis det efterhånden usandsynlige skulle ske og Lyngby på de sidste tre runder overhaler OB, er klubben ifølge Thomas Christensen klar til at køre videre i 1. division på et økonomisk meget højt plan.
– Der er en plan klar, også hvis vi skulle rykke ned. Der har vi vist rettidig omhu, blandt andet med kapitaltilførslen, som ikke direkte havde noget med den sportslige situation at gøre, men som giver noget arbejdsro. Vi er hele tiden sikret, at vi kan spille, uanset hvilket niveau, vi er på. Det ville forfærdeligt at rykke ned, forfærdeligt for sjælen og klubben. Men vi er ikke ude i, at vi ville have sponsornedgang. Du ville se et stort sammenhold i det tilfælde, siger Thomas Christensen.
OB er ifølge de seneste opgørelser foretaget af Tipsbladet den klub, der bruger det næststørste beløb på spillere i Superligaen efter FC København, en opgørelse der dækker over lønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til kontraktspillerne i klubben.
Du kan læse meget mere om OB’s svære sportslige situation og årsagen til, at OB er havnet i bunden af rækken efter tre år med sølv, i dagens udgave af Tipsbladet.
Her finder du også et store interview med Nicklas Bendtner og Lars Jacobsen, en ærlig snak om at flytte hjemmefra med AGF’s Osama Akharraz, fokus på FC Nordsjællands muligheder for at blive en større klub efter denne sæsons succes og historien om den franske sensation Montpellier, der på en brøkdel af Paris SG’s spillerbudget er ved at vinde det franske mesterskab.
Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.
Når du er væk fra computeren, kan du holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder via Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.
Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber