OB-komet forlod FC Nordsjælland: En pissehård afsked

Mathias Jørgensen står på tærsklen til et stort gennembrud i Superligaen. Det gør han for OB, men det hele startede i FC Nordsjælland, som han dog valgte at forlade til fordel for et ophold på Fyn.



OB er kommet skidt fra start i denne sæson, men der har også været lidt at glæde sig over i Ådalen. Først og fremmest at talentet Mathias Jørgensen er tittet frem. Den 17-årige angriber har scoret to flotte mål i de første tre runder, og han skal helt sikkert nok blive spændende at følge i denne sæson.

At Mathias Jørgensen nu står på tærsklen til et gennembrud i OB skyldes blandt andet, at han for halvandet år siden tog en moden beslutning. Her valgte angriberen at forlade FC Nordsjælland for at tage til Fyn. FC Nordsjællands talentskole er god for rigtig mange unge spillere, men det var ikke løsningen for Mathias Jørgensen.

Derfor valgte han på eget initiativ at tage til OB.

– Jeg spillede alle kampe, og det er det vigtigste, men der var andre spillere, som de låste med en kontrakt, fordi de gerne ville havde dem i længere tid. OB kom på banen, og jeg kunne mærke, at klubben virkelig troede på mig og værdsatte den måde, jeg spillede på. De så mig i deres system, og jeg følte også, at jeg kunne komme ud af en comfort zone efter syv år i FC Nordsjælland. Det kunne nok også være blevet til noget i FC Nordsjælland, men jeg kunne lægge noget andet på mit spil og føle, at jeg kunne udvikle mig yderligere. Det troede jeg på, at jeg kunne i OB, og det var en af grundene til, at jeg tog denne vej, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

Han fastslår, at det var en hård afsked med FC Nordsjælland og de velkendte omgivelser.

– Selvfølgelig var jeg ærgerlig. Man siger, at den første kontrakt ikke er den vigtigste, men alligevel binder den nogle år og giver en tro på en spiller. Den fik jeg ikke, så det var jeg ærgerlig over. I det hele taget var det pissehårdt at forlade den klub. Det var min stamklub gennem syv år, og jeg har kun gode minder derovrefra, siger Mathias Jørgensen og fortsætter:

– De ville gerne have, at jeg var blevet, men det var ikke til diskussion, da jeg havde truffet en beslutning og meldt det ud. Jeg var væk.

Du kan læse hele det store interview med OB-kometen i Tipsbladet. Læs blandt andet om det svære skridt at flytte væk hjemmefra og om forventningerne til den igangværende sæson.

I Tipsbladet får du desuden:
– Stort fokus på transfervinduet i England
– Fokus på de største talenter fra årgang 1998 – hvor blev de af?
– Interview med Rasmus Ankersen om Brentford FC
– Superligaens powerranking

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet

Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Colombia – Ghana

Afviser monsterbud på Simsir

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Rooney: Her er Englands store problem

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail