OB-komet forlod FC Nordsjælland: En pissehård afsked

Mathias Jørgensen står på tærsklen til et stort gennembrud i Superligaen. Det gør han for OB, men det hele startede i FC Nordsjælland, som han dog valgte at forlade til fordel for et ophold på Fyn.



OB er kommet skidt fra start i denne sæson, men der har også været lidt at glæde sig over i Ådalen. Først og fremmest at talentet Mathias Jørgensen er tittet frem. Den 17-årige angriber har scoret to flotte mål i de første tre runder, og han skal helt sikkert nok blive spændende at følge i denne sæson.

At Mathias Jørgensen nu står på tærsklen til et gennembrud i OB skyldes blandt andet, at han for halvandet år siden tog en moden beslutning. Her valgte angriberen at forlade FC Nordsjælland for at tage til Fyn. FC Nordsjællands talentskole er god for rigtig mange unge spillere, men det var ikke løsningen for Mathias Jørgensen.

Derfor valgte han på eget initiativ at tage til OB.

– Jeg spillede alle kampe, og det er det vigtigste, men der var andre spillere, som de låste med en kontrakt, fordi de gerne ville havde dem i længere tid. OB kom på banen, og jeg kunne mærke, at klubben virkelig troede på mig og værdsatte den måde, jeg spillede på. De så mig i deres system, og jeg følte også, at jeg kunne komme ud af en comfort zone efter syv år i FC Nordsjælland. Det kunne nok også være blevet til noget i FC Nordsjælland, men jeg kunne lægge noget andet på mit spil og føle, at jeg kunne udvikle mig yderligere. Det troede jeg på, at jeg kunne i OB, og det var en af grundene til, at jeg tog denne vej, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

Han fastslår, at det var en hård afsked med FC Nordsjælland og de velkendte omgivelser.

– Selvfølgelig var jeg ærgerlig. Man siger, at den første kontrakt ikke er den vigtigste, men alligevel binder den nogle år og giver en tro på en spiller. Den fik jeg ikke, så det var jeg ærgerlig over. I det hele taget var det pissehårdt at forlade den klub. Det var min stamklub gennem syv år, og jeg har kun gode minder derovrefra, siger Mathias Jørgensen og fortsætter:

– De ville gerne have, at jeg var blevet, men det var ikke til diskussion, da jeg havde truffet en beslutning og meldt det ud. Jeg var væk.

Du kan læse hele det store interview med OB-kometen i Tipsbladet. Læs blandt andet om det svære skridt at flytte væk hjemmefra og om forventningerne til den igangværende sæson.

I Tipsbladet får du desuden:
– Stort fokus på transfervinduet i England
– Fokus på de største talenter fra årgang 1998 – hvor blev de af?
– Interview med Rasmus Ankersen om Brentford FC
– Superligaens powerranking

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet

Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Enorme Superliga-talenter udtaget

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Nu forklarer Noah Nartey

Barcelona – Newcastle United

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’