Efter seks kampe uden sejr var der forløsning i OB mandag aften.
På hjemmebane snuppede den fynske superligaklub en 2-1-sejr over trængte Sønderjyske og fordoblede dermed antallet af sæsonsejre.
Sejren sender OB op på en syvendeplads lige uden for det fornemme selskab i top-6. Fynboerne har skrabet ti point sammen, og der er dermed ni point ned til Vejle Boldklub på sidstepladsen.
Hos Sønderjyske kradser krisen fortsat. Holdet, som siden sommer har været under ledelse af den tyske træner Michael Boris, har blot hentet fem point og er næstsidst i tabellen.
Selv om kampen begyndte særdeles chancefattigt, stod der 2-1 til hjemmeholdet ved pausen.
Begge mandskaber slap for alvor tøjlerne efter den første halve time, og i den sidste time producerede de to hold masser af chancer.
OB-backen Jørgen Skjelvik og midtbanespiller Mads Frøkjær scorede fynboernes mål, inden Sønderjyske-midtbanespiller Daniel Prosser reducerede.
Sønderjyske kom ellers bedst fra land i opgøret, som lignede en lidt nervøs og låst forestilling.
Det var dog OB, der kom i front efter 29 minutter, da Jørgen Skjelvik sparkede en bold lidt heldigt i mål, da hans afslutning ramte Sønderjyskes Emil Holm og snød Lawrence Thomas i målet.
Herefter gik det stærkt. OB-midtbanespiller Mads Frøkjær udbyggede føringen ni minutter senere, og det skete endnu en gang efter en afretning fra en Sønderjyske-spiller.
Kort før pausen reducerede Daniel Prosser for Sønderjyske, da midtbanespilleren med et tørt hug fra den ene side af feltet scorede for tredje kamp i træk.
Anden halvleg skulle vise sig at blive et sandt chancehav, men i modsætning til første halvleg manglede skarpheden fra de to mandskaber.
Blandt mange chancer havde Frøkjær efter 70 minutter en stor mulighed for at blive dobbelt målscorer, men hovedstødet blev reddet på stregen.
Få øjeblikke senere havde Sønderjyske-angriberen Abdulrahman Taiwo chancen for at udligne, men angriberen forsømte friløberen.
Samme Taiwo var tæt på få minutter før slutfløjt, da han kom til et hovedstød tæt under mål, men Hans Christian Bernat i OB-kassen reagerede hurtigt og afværgede.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Japan overrasker mod Holland
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
OPTAKT
