OB udbyggede sin flotte stime af ubesejrede kampe, men måtte tage til takke med 1-1, da holdet torsdag aften mødte Viborg hjemme på Nature Energy Park i Odense.
OB kom blæsende fra start og lagde et jerngreb på Viborgs defensiv med et højt og vellykket pres, hvilket gav pæne muligheder til både angriber Issam Jebali og midtbanespiller Mads Frøkjær.
Alligevel var det Viborg, der stik imod spil og chancer tog føringen, da midtbanespiller Jan Zamburek spillede angriber Jay-Roy Grot i en friløber, hvorfra han på sikreste vis udplacerede keeper Hans Christian Bernat og gjorde det til 1-0.
Men allerede 60 sekunder senere svarede de fynske værter igen, da Jakob Breum tilkæmpede sig et straffespark. Fra 11-meter-pletten var Jebali sikkerheden selv og bragte balance i regnskabet med pausestillingen 1-1.
Hvor det var OB, der startede bedst i første halvleg, var det Viborg, der kom bedst ud til anden halvleg, men uden det for alvor blev farligt.
Det var generelt en ganske chancefattig anden halvleg, hvor største mulighed var et skud fra Mads Frøkjær i 61. minut, der var var ved at overliste Viborg-keeper Lars Lund Pedersen.
De fremmødte fynboer på tilskuerpladserne fik sig alligevel en hektisk afslutning på kampen, da begge hold pressede på for at få alle tre point, hvilket udløste et hav af nærkampe og pæne chancer.
Pointdelingen betyder at der er status quo i toppen af nedrykningsspillet med to kampe tilbage.
Viborg har, ligesom inden opgøret, ét point ned til OB, der ligesom Viborg jagter den potentielt europagivende syvendeplads. Der resterer to kampe tilbage af sæsonen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
