OB har en plan.
Den ivorianske angriber Yao Dieudonne er langt fra spilletid på sine foretrukne position, og derfor har det ligget i kortene, at fynboerne ville skille sig af med ham inden transferdeadline på fredag, men det kommer ikke til at ske. I stedet har OB søsat et ambitiøst projekt med ivorianeren i centrum.
Yao Dieudonne har udelukkende spillet venstre kant og angriber i sin karriere, men nu skal han omskoles til forsvarsspiller.
– Vi har haft nogle drøftelser med Yao og hans agent, og som det ser ud nu, vil vi prøve at lave ham om til en venstre back eller en wingback. Yaos klare force som spiller er hans store engagement og hurtighed, og så er han en kantet spiller, så vi ser ham som en type, der ikke er sjov at spille over for. Samtidig ser vi ham lidt for langt væk fra den position som angriber, han ellers har dækket, så nu har vi sat os det mål, at vi giver det her et skud, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Manden, der skal stå for omskolingen, er cheftræner Jakob Michelsen, og han har før vist, at han er i stand til at lave en offensivspiller om til wingback. Det var således ham, der i sin tid opfandt Marc Dal Hende på positionen.
Nu giver han Yao Dieudonne samme tur.
– Vi forsøger at lave en Marc Dal Hende-kopi. Det var lidt den samme historie med ham. Han havde svært ved at komme på holdet i SønderjyskE som kant/angriber, men havde nogle spændende fysiske forudsætninger. Det samme har Yao, så nu prøver vi at omskole ham, siger Jakob Michelsen og tilføjer:
– Han er et stykke fra spilletid på de forreste pladser, men han har en fysisk pakke og et venstre ben, som alt andet end lige er interessant. Så må vi se, om det projekt kan lade sig gøre eller ej – vi giver det i hvert fald et ihærdigt forsøg. I tilfældet med Marc Dal Hende stod det nok ikke bøjet i neon, at han skulle blive Superligaens bedste venstre back. Han var sur på mig i en uge over, at jeg overhovedet kom med forslaget.
Der er ikke sat nogen tidsramme for, hvor lang tid OB er villige til at give projektet med Yao Dieudonne.
– Vi giver det indtil, at vi ikke giver det længere. Sådan er det i fodboldens verden. Men jeg tror på det her, uden jeg selvfølgelig vil stille garantier, lyder det fra Jakob Michelsen.
Yao Dieudonne skal først og fremmest øve sig i sin nye rolle i OB’s reserveholdskampe, og dem venter der en stribe af i den kommende tid. 21-årige Yao var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF.
Han har spillet 17 Superliga-kampe for OB uden at komme på måltavlen.
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Bo Svensson favorit til stort job
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Vender hjem til AaB
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
OPTAKT
Randers FC – OB
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
