OB har en plan.
Den ivorianske angriber Yao Dieudonne er langt fra spilletid på sine foretrukne position, og derfor har det ligget i kortene, at fynboerne ville skille sig af med ham inden transferdeadline på fredag, men det kommer ikke til at ske. I stedet har OB søsat et ambitiøst projekt med ivorianeren i centrum.
Yao Dieudonne har udelukkende spillet venstre kant og angriber i sin karriere, men nu skal han omskoles til forsvarsspiller.
– Vi har haft nogle drøftelser med Yao og hans agent, og som det ser ud nu, vil vi prøve at lave ham om til en venstre back eller en wingback. Yaos klare force som spiller er hans store engagement og hurtighed, og så er han en kantet spiller, så vi ser ham som en type, der ikke er sjov at spille over for. Samtidig ser vi ham lidt for langt væk fra den position som angriber, han ellers har dækket, så nu har vi sat os det mål, at vi giver det her et skud, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Manden, der skal stå for omskolingen, er cheftræner Jakob Michelsen, og han har før vist, at han er i stand til at lave en offensivspiller om til wingback. Det var således ham, der i sin tid opfandt Marc Dal Hende på positionen.
Nu giver han Yao Dieudonne samme tur.
– Vi forsøger at lave en Marc Dal Hende-kopi. Det var lidt den samme historie med ham. Han havde svært ved at komme på holdet i SønderjyskE som kant/angriber, men havde nogle spændende fysiske forudsætninger. Det samme har Yao, så nu prøver vi at omskole ham, siger Jakob Michelsen og tilføjer:
– Han er et stykke fra spilletid på de forreste pladser, men han har en fysisk pakke og et venstre ben, som alt andet end lige er interessant. Så må vi se, om det projekt kan lade sig gøre eller ej – vi giver det i hvert fald et ihærdigt forsøg. I tilfældet med Marc Dal Hende stod det nok ikke bøjet i neon, at han skulle blive Superligaens bedste venstre back. Han var sur på mig i en uge over, at jeg overhovedet kom med forslaget.
Der er ikke sat nogen tidsramme for, hvor lang tid OB er villige til at give projektet med Yao Dieudonne.
– Vi giver det indtil, at vi ikke giver det længere. Sådan er det i fodboldens verden. Men jeg tror på det her, uden jeg selvfølgelig vil stille garantier, lyder det fra Jakob Michelsen.
Yao Dieudonne skal først og fremmest øve sig i sin nye rolle i OB’s reserveholdskampe, og dem venter der en stribe af i den kommende tid. 21-årige Yao var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF.
Han har spillet 17 Superliga-kampe for OB uden at komme på måltavlen.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
