OB har en plan.
Den ivorianske angriber Yao Dieudonne er langt fra spilletid på sine foretrukne position, og derfor har det ligget i kortene, at fynboerne ville skille sig af med ham inden transferdeadline på fredag, men det kommer ikke til at ske. I stedet har OB søsat et ambitiøst projekt med ivorianeren i centrum.
Yao Dieudonne har udelukkende spillet venstre kant og angriber i sin karriere, men nu skal han omskoles til forsvarsspiller.
– Vi har haft nogle drøftelser med Yao og hans agent, og som det ser ud nu, vil vi prøve at lave ham om til en venstre back eller en wingback. Yaos klare force som spiller er hans store engagement og hurtighed, og så er han en kantet spiller, så vi ser ham som en type, der ikke er sjov at spille over for. Samtidig ser vi ham lidt for langt væk fra den position som angriber, han ellers har dækket, så nu har vi sat os det mål, at vi giver det her et skud, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Manden, der skal stå for omskolingen, er cheftræner Jakob Michelsen, og han har før vist, at han er i stand til at lave en offensivspiller om til wingback. Det var således ham, der i sin tid opfandt Marc Dal Hende på positionen.
Nu giver han Yao Dieudonne samme tur.
– Vi forsøger at lave en Marc Dal Hende-kopi. Det var lidt den samme historie med ham. Han havde svært ved at komme på holdet i SønderjyskE som kant/angriber, men havde nogle spændende fysiske forudsætninger. Det samme har Yao, så nu prøver vi at omskole ham, siger Jakob Michelsen og tilføjer:
– Han er et stykke fra spilletid på de forreste pladser, men han har en fysisk pakke og et venstre ben, som alt andet end lige er interessant. Så må vi se, om det projekt kan lade sig gøre eller ej – vi giver det i hvert fald et ihærdigt forsøg. I tilfældet med Marc Dal Hende stod det nok ikke bøjet i neon, at han skulle blive Superligaens bedste venstre back. Han var sur på mig i en uge over, at jeg overhovedet kom med forslaget.
Der er ikke sat nogen tidsramme for, hvor lang tid OB er villige til at give projektet med Yao Dieudonne.
– Vi giver det indtil, at vi ikke giver det længere. Sådan er det i fodboldens verden. Men jeg tror på det her, uden jeg selvfølgelig vil stille garantier, lyder det fra Jakob Michelsen.
Yao Dieudonne skal først og fremmest øve sig i sin nye rolle i OB’s reserveholdskampe, og dem venter der en stribe af i den kommende tid. 21-årige Yao var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF.
Han har spillet 17 Superliga-kampe for OB uden at komme på måltavlen.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
