OB opruster: Vil binde akademiet og førsteholdet tættere sammen

OB vil fremover have øget fokus på klubbens akademi, som skal have en større tilknytning til førsteholdet.



I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.

– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.

Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.

– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.

– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.

Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Mileta Rajovic i stor optur

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Vil have ham væk fra FC København

Real Madrid – Manchester City



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

– Han har måske været lagt lidt på is

Newcastle – Barcelona

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Paris Saint-Germain – Chelsea

23 røde kort i vanvidskamp

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’