I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Tunesien – Holland
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
