I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Voldsom kritik
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
