OB opruster: Vil binde akademiet og førsteholdet tættere sammen

OB vil fremover have øget fokus på klubbens akademi, som skal have en større tilknytning til førsteholdet.



I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.

– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.

Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.

– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.

– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.

Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

De viser interesse for Lyngby-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik