I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
