I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
