I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
USA – Belgien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
