OB opruster: Vil binde akademiet og førsteholdet tættere sammen

OB vil fremover have øget fokus på klubbens akademi, som skal have en større tilknytning til førsteholdet.



I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.

– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.

Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.

– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.

– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.

Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De er færdige i 1. division

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Mæhle kan hentes for spotpris

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Arne Slot fyret af Liverpool

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer