I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.
– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.
Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.
– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.
– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.
Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
