OB opruster: Vil binde akademiet og førsteholdet tættere sammen

OB vil fremover have øget fokus på klubbens akademi, som skal have en større tilknytning til førsteholdet.



I 2016 blev der skruet op for budgettet til OB’s akademi, og det har medført en tydelig fremgang. For at styrke Superliga-klubbens akademi yderligere, bliver der nu ændret i opsætningen i form af en organisatorisk ændring og flere nye ansættelser.

– Da Tonny Hermansen i 2016 blev ansat tom talentchef for vores akademi, skruede vi samtidig op for budgettet på akademiet. Derfor har vi i de seneste år oplevet fremgang på akademiet. Og fremgang indenfor vores talentudvikling er noget, der fortsat skal være de næste mange år i Odense Boldklub. Derfor har vi lagt en ny strategi for akademiet, hvor vi vil ansætte flere dygtige medarbejdere og bruge endnu flere ressourcer, så vi kan fortsætte med at bevæge os i den rigtige retning, fortæller OB’s sportdirektør, Jesper Hansen, til klubbens hjemmeside.

Han fortæller også, hvordan der i løbet af næste måned vil ske nogle ændre i den fynske klub, som har en ambition om at få rykket akademiet og førsteholdet tættere sammen, så de kan få gavn af hinanden.

– Derfor kommer der i april og juli nogle organisatoriske ændringer, der skal gøre os endnu bedre til træner- og spillerudvikling. Foruden specifik udvikling på spillerne og trænerne kommer vi i den kommende periode til at øge vores fokus på, hvordan vi kan binde førsteholdet og akademiet endnu tættere sammen, når det kommer til spillestil og strategi.

– Derfor bliver Tonny Hermansen den 1. april teknisk chef/Head of coach på akademiet, hvor han skal tegne de overordnede linjer for akademiet i samarbejde med mig, så det kommer til at hænge sammen med hele klubbens spillestil og strategi, forklarer Jesper Hansen.

Det bliver den tidligere OB-spiller, Morten Panduro, som fremover får titlen af talentchef i OB, og derudover bliver Patrick Harboe ansat som transitionstræner, og han skal fra 1. juli være med til at sikre, at akademispillerne får lettere ved at komme til at få en chance på førsteholdet.





Afvist – Brøndby undrer sig




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Patrick Dorgu er med



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal