OB overvejer indkøb: Det er noget, vi kigger på

Fynboerne har muligheder for at handle, hvis den rigtige mulighed opstår.



Når man kigger på indkøb i denne sæson hos Superliga-klubberne, er der to hold, der ikke har præsenteret noget nyt.

FC Nordsjælland, der som vanligt kigger internt, inden man handler udefra, og så fynboerne OB.

Sidstnævnte har ellers mistet flere spillere, men sportschef Michael Hemmingsen og cheftræner Andreas Alm har forholdt sig i ro.

Forklaringen er til dels, at klubben gerne vil give de unge spillere mulighed for at tage en plads på holdet, inden man eventuelt kigger efter noget.

– Vi tilknyttede en del nye spillere sidste år, og så synes vi, at det har noget at gøre med, at vi internt har suppleret truppen. Det er noget, vi stadig er midt i. Det går egentlig som planlagt, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– I vores strategi og den måde, vi har planlagt det på, vil vi jo gerne have spillere fra vores akademi til at blive en del af Superliga-holdet eller sælge dem. Vi har fået Robin Østrøm, Christian Vestergaard, Jonathan Khemdee, Matihas Brems, Tarik Ibrahimagic og Max Fenger på holdet. Vores spillere skal være rigtig dygtige, og det er de også, og med de unge handler det nu om, at de skal udvikle sig. Som klub ønsker vi, der kommer nogle igennem, der griber chancen. Jeg synes, vores unge supplerer truppen godt. Robin (Østrøm) har været en stor del af at spille kampene, det har Max (Fenger) også.

– Det ændrer ikke på, at hvis vi vil gøre os stærkere, hvis vi vil gøre truppen stærkere, kigger vi på det.

Med farvellet til fire spillere denne sommer – blandt andet tidligere anfører Janus Drachmann og angriber Sveinn Gudjohnsen – har OB en førsteholdstrup, der ifølge klubbens hjemmeside tæller 25 mand, hvoraf den ene er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard.

Der er en del unge spillere iblandt, så der er mulighed for at supplere med en rutineret spiller eller to.

– Når vi siger farvel til nogle spillere, giver det nogle nye muligheder i forhold til visse spilleres chancer for at spille kampe. Der er flere parametre i det.

– I 2020 havde vi også en stor udskiftning, og der kom mange spillere til. I starten af året kom Bashkim også tilbage. Så der sker noget. Men jeg synes faktisk, at vi har fået det, det handler om, nemlig kontinuitet i forhold til, at vi også træner sammen med de samme spillere i en lidt længere periode. Det tror vi er med til at gøre os stærkere, men det udelukker selvfølgelig ikke, at hvis der er noget, hvor vi kan forstærke os, så kigger på det.

Kigger I aktivt efter noget?

– Man er jo hele tiden på – sådan er det. Spillere kommer og går. Sker der noget, hvor nogen forlader os, ser man på det. Det kan også være, man bare kigger ud og ser på, om noget er en mulighed nu, og om man skal gøre noget ved det, eller om man skal vente. 

– Jeg synes egentlig – efter det vi har planlagt, og vi holder os til vores plan – at vi er i meget god kontrol af, hvordan og hvorledes holdet ser ud. Så holder vi øje og arbejder stenhårdt på at udvikle holdet, og der er det at tilføre noget nyt jo også en stor del, siger sportschefen.

OB har indledt sæsonen under den nye træner, Andreas Alm, med fire point efter to kampe. Man vandt i Herning over FCM og spillede siden 1-1 i Randers.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen