Når man kigger på indkøb i denne sæson hos Superliga-klubberne, er der to hold, der ikke har præsenteret noget nyt.
FC Nordsjælland, der som vanligt kigger internt, inden man handler udefra, og så fynboerne OB.
Sidstnævnte har ellers mistet flere spillere, men sportschef Michael Hemmingsen og cheftræner Andreas Alm har forholdt sig i ro.
Forklaringen er til dels, at klubben gerne vil give de unge spillere mulighed for at tage en plads på holdet, inden man eventuelt kigger efter noget.
– Vi tilknyttede en del nye spillere sidste år, og så synes vi, at det har noget at gøre med, at vi internt har suppleret truppen. Det er noget, vi stadig er midt i. Det går egentlig som planlagt, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:
– I vores strategi og den måde, vi har planlagt det på, vil vi jo gerne have spillere fra vores akademi til at blive en del af Superliga-holdet eller sælge dem. Vi har fået Robin Østrøm, Christian Vestergaard, Jonathan Khemdee, Matihas Brems, Tarik Ibrahimagic og Max Fenger på holdet. Vores spillere skal være rigtig dygtige, og det er de også, og med de unge handler det nu om, at de skal udvikle sig. Som klub ønsker vi, der kommer nogle igennem, der griber chancen. Jeg synes, vores unge supplerer truppen godt. Robin (Østrøm) har været en stor del af at spille kampene, det har Max (Fenger) også.
– Det ændrer ikke på, at hvis vi vil gøre os stærkere, hvis vi vil gøre truppen stærkere, kigger vi på det.
Med farvellet til fire spillere denne sommer – blandt andet tidligere anfører Janus Drachmann og angriber Sveinn Gudjohnsen – har OB en førsteholdstrup, der ifølge klubbens hjemmeside tæller 25 mand, hvoraf den ene er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard.
Der er en del unge spillere iblandt, så der er mulighed for at supplere med en rutineret spiller eller to.
– Når vi siger farvel til nogle spillere, giver det nogle nye muligheder i forhold til visse spilleres chancer for at spille kampe. Der er flere parametre i det.
– I 2020 havde vi også en stor udskiftning, og der kom mange spillere til. I starten af året kom Bashkim også tilbage. Så der sker noget. Men jeg synes faktisk, at vi har fået det, det handler om, nemlig kontinuitet i forhold til, at vi også træner sammen med de samme spillere i en lidt længere periode. Det tror vi er med til at gøre os stærkere, men det udelukker selvfølgelig ikke, at hvis der er noget, hvor vi kan forstærke os, så kigger på det.
Kigger I aktivt efter noget?
– Man er jo hele tiden på – sådan er det. Spillere kommer og går. Sker der noget, hvor nogen forlader os, ser man på det. Det kan også være, man bare kigger ud og ser på, om noget er en mulighed nu, og om man skal gøre noget ved det, eller om man skal vente.
– Jeg synes egentlig – efter det vi har planlagt, og vi holder os til vores plan – at vi er i meget god kontrol af, hvordan og hvorledes holdet ser ud. Så holder vi øje og arbejder stenhårdt på at udvikle holdet, og der er det at tilføre noget nyt jo også en stor del, siger sportschefen.
OB har indledt sæsonen under den nye træner, Andreas Alm, med fire point efter to kampe. Man vandt i Herning over FCM og spillede siden 1-1 i Randers.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Sepp Piontek er død
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Kærlige beskeder vælter ind
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Medie peger på FC København
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
