OB overvejer indkøb: Det er noget, vi kigger på

Fynboerne har muligheder for at handle, hvis den rigtige mulighed opstår.



Når man kigger på indkøb i denne sæson hos Superliga-klubberne, er der to hold, der ikke har præsenteret noget nyt.

FC Nordsjælland, der som vanligt kigger internt, inden man handler udefra, og så fynboerne OB.

Sidstnævnte har ellers mistet flere spillere, men sportschef Michael Hemmingsen og cheftræner Andreas Alm har forholdt sig i ro.

Forklaringen er til dels, at klubben gerne vil give de unge spillere mulighed for at tage en plads på holdet, inden man eventuelt kigger efter noget.

– Vi tilknyttede en del nye spillere sidste år, og så synes vi, at det har noget at gøre med, at vi internt har suppleret truppen. Det er noget, vi stadig er midt i. Det går egentlig som planlagt, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– I vores strategi og den måde, vi har planlagt det på, vil vi jo gerne have spillere fra vores akademi til at blive en del af Superliga-holdet eller sælge dem. Vi har fået Robin Østrøm, Christian Vestergaard, Jonathan Khemdee, Matihas Brems, Tarik Ibrahimagic og Max Fenger på holdet. Vores spillere skal være rigtig dygtige, og det er de også, og med de unge handler det nu om, at de skal udvikle sig. Som klub ønsker vi, der kommer nogle igennem, der griber chancen. Jeg synes, vores unge supplerer truppen godt. Robin (Østrøm) har været en stor del af at spille kampene, det har Max (Fenger) også.

– Det ændrer ikke på, at hvis vi vil gøre os stærkere, hvis vi vil gøre truppen stærkere, kigger vi på det.

Med farvellet til fire spillere denne sommer – blandt andet tidligere anfører Janus Drachmann og angriber Sveinn Gudjohnsen – har OB en førsteholdstrup, der ifølge klubbens hjemmeside tæller 25 mand, hvoraf den ene er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard.

Der er en del unge spillere iblandt, så der er mulighed for at supplere med en rutineret spiller eller to.

– Når vi siger farvel til nogle spillere, giver det nogle nye muligheder i forhold til visse spilleres chancer for at spille kampe. Der er flere parametre i det.

– I 2020 havde vi også en stor udskiftning, og der kom mange spillere til. I starten af året kom Bashkim også tilbage. Så der sker noget. Men jeg synes faktisk, at vi har fået det, det handler om, nemlig kontinuitet i forhold til, at vi også træner sammen med de samme spillere i en lidt længere periode. Det tror vi er med til at gøre os stærkere, men det udelukker selvfølgelig ikke, at hvis der er noget, hvor vi kan forstærke os, så kigger på det.

Kigger I aktivt efter noget?

– Man er jo hele tiden på – sådan er det. Spillere kommer og går. Sker der noget, hvor nogen forlader os, ser man på det. Det kan også være, man bare kigger ud og ser på, om noget er en mulighed nu, og om man skal gøre noget ved det, eller om man skal vente. 

– Jeg synes egentlig – efter det vi har planlagt, og vi holder os til vores plan – at vi er i meget god kontrol af, hvordan og hvorledes holdet ser ud. Så holder vi øje og arbejder stenhårdt på at udvikle holdet, og der er det at tilføre noget nyt jo også en stor del, siger sportschefen.

OB har indledt sæsonen under den nye træner, Andreas Alm, med fire point efter to kampe. Man vandt i Herning over FCM og spillede siden 1-1 i Randers.





Det kan ende helt galt



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Tottenham


Holger Rune-fadæse går verden rundt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Brøndby-duo skal væk

Vil af med Sory Kaba

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Henter Emil Riis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

FC København-handel er gået i hårdknude



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afvist af United

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afsløring: Horsens i millionhandel

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund



Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Skandale! I har givet op, DBU

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Hård AGF-afsked


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

De dropper Højlund

Kold krig i ni måneder

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner



Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

De viser Brøndby og FCM i Europa

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’



Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit