Det gyngede i Odense: OB og AGF deler

Det endte 1-1 i Odense, men der var chancer til mere i opgøret mellem OB og AGF.



Tribunerne gyngede, og spillerne leverede fremragende underholdning, da OB og AGF søndag aften spillede 1-1 i Superligaen.

Gæsterne AGF startede klart bedst og kom foran efter godt et minuts spil ved Patrick Mortensen. Men OB kæmpede sig tilbage og gjorde det overordnet set til et tæt og intenst opgør, der kunne være gået begge veje.

Venstreback Nicholas Mickelson udlignede kort før pausen.

AGF har otte point på femtepladsen efter fem kampe i den nye sæson, mens OB har fem point på ottendepladsen.

AGF åbnede ballet efter kun godt et minuts spil. Et udspark fra keeper Bailey Peacock-Farrell fik lov at passere til den svenske wingback Felix Beijmo, der med en cutback-aflevering fandt Patrick Mortensen.

Den 34-årige angriber tog et smart træk og sendte skarpt kuglen forbi både forsvarskometen Tobias Slotsager, makkeren Bjørn Paulsen og keeper Martin Hansen.

Generelt var AGF bedst og styrende i første halvleg, men frem mod pausen kom hjemmeholdet bedre og bedre med, og efter 38 minutter kom belønningen.

Den svenske playmaker Rami Al-Hajj tvang Peacock-Farrell ud i fuld længde, og riposten omsatte venstreback Nicholas Mickelson flot til 1-1.

Det til tider sprudlende opgør bød på yderligere to scoringer i starten af anden halvleg, men VAR godkendte ingen af dem, hvilket virkede korrekt.

AGF-stopper Thomas Kristensen havde således en arm i hovedet på Martin Hansen, da han pandede bolden i nettet

Og kort efter blev også Leeroy Owusus i den anden ende træffer underkendt, eftersom Charly Horneman havde begået et frispark, da han erobrede bolden fra Tobias Mølgaard i opspillet til scoringen.

Efter en chancefattig periode fik Horneman en stor mulighed med små 20 minutter tilbage af opgøret, men den 19-årige kantraket blev den lille i duel med Peacock-Farrell.

AGF forsøgte sig flere gange fra distancen i den anden ende, og indskiftede Mikkel Duelunds hug på overliggeren var blandt de mest nærgående bud på et sejrsmål i et opgør, hvor begge hold skal have ros spille med håndbremsen sluppet.

/ritzau/



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Et utroligt smukt mareridt!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Klar besked til FCK-fans

Vild med ny Eriksen-løsning

Bekræfter millionbud på dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte