Tribunerne gyngede, og spillerne leverede fremragende underholdning, da OB og AGF søndag aften spillede 1-1 i Superligaen.
Gæsterne AGF startede klart bedst og kom foran efter godt et minuts spil ved Patrick Mortensen. Men OB kæmpede sig tilbage og gjorde det overordnet set til et tæt og intenst opgør, der kunne være gået begge veje.
Venstreback Nicholas Mickelson udlignede kort før pausen.
AGF har otte point på femtepladsen efter fem kampe i den nye sæson, mens OB har fem point på ottendepladsen.
AGF åbnede ballet efter kun godt et minuts spil. Et udspark fra keeper Bailey Peacock-Farrell fik lov at passere til den svenske wingback Felix Beijmo, der med en cutback-aflevering fandt Patrick Mortensen.
Den 34-årige angriber tog et smart træk og sendte skarpt kuglen forbi både forsvarskometen Tobias Slotsager, makkeren Bjørn Paulsen og keeper Martin Hansen.
Generelt var AGF bedst og styrende i første halvleg, men frem mod pausen kom hjemmeholdet bedre og bedre med, og efter 38 minutter kom belønningen.
Den svenske playmaker Rami Al-Hajj tvang Peacock-Farrell ud i fuld længde, og riposten omsatte venstreback Nicholas Mickelson flot til 1-1.
Det til tider sprudlende opgør bød på yderligere to scoringer i starten af anden halvleg, men VAR godkendte ingen af dem, hvilket virkede korrekt.
AGF-stopper Thomas Kristensen havde således en arm i hovedet på Martin Hansen, da han pandede bolden i nettet
Og kort efter blev også Leeroy Owusus i den anden ende træffer underkendt, eftersom Charly Horneman havde begået et frispark, da han erobrede bolden fra Tobias Mølgaard i opspillet til scoringen.
Efter en chancefattig periode fik Horneman en stor mulighed med små 20 minutter tilbage af opgøret, men den 19-årige kantraket blev den lille i duel med Peacock-Farrell.
AGF forsøgte sig flere gange fra distancen i den anden ende, og indskiftede Mikkel Duelunds hug på overliggeren var blandt de mest nærgående bud på et sejrsmål i et opgør, hvor begge hold skal have ros spille med håndbremsen sluppet.
/ritzau/

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil

Vejle – Sønderjyske

Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller

Silkeborg – Viborg

Lyngby – AaB

Kæmpetransfer – scorer kongeløn

Talte med Thomas Frank om det

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten

Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt

Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner

Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM

Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup

Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen