Tribunerne gyngede, og spillerne leverede fremragende underholdning, da OB og AGF søndag aften spillede 1-1 i Superligaen.
Gæsterne AGF startede klart bedst og kom foran efter godt et minuts spil ved Patrick Mortensen. Men OB kæmpede sig tilbage og gjorde det overordnet set til et tæt og intenst opgør, der kunne være gået begge veje.
Venstreback Nicholas Mickelson udlignede kort før pausen.
AGF har otte point på femtepladsen efter fem kampe i den nye sæson, mens OB har fem point på ottendepladsen.
AGF åbnede ballet efter kun godt et minuts spil. Et udspark fra keeper Bailey Peacock-Farrell fik lov at passere til den svenske wingback Felix Beijmo, der med en cutback-aflevering fandt Patrick Mortensen.
Den 34-årige angriber tog et smart træk og sendte skarpt kuglen forbi både forsvarskometen Tobias Slotsager, makkeren Bjørn Paulsen og keeper Martin Hansen.
Generelt var AGF bedst og styrende i første halvleg, men frem mod pausen kom hjemmeholdet bedre og bedre med, og efter 38 minutter kom belønningen.
Den svenske playmaker Rami Al-Hajj tvang Peacock-Farrell ud i fuld længde, og riposten omsatte venstreback Nicholas Mickelson flot til 1-1.
Det til tider sprudlende opgør bød på yderligere to scoringer i starten af anden halvleg, men VAR godkendte ingen af dem, hvilket virkede korrekt.
AGF-stopper Thomas Kristensen havde således en arm i hovedet på Martin Hansen, da han pandede bolden i nettet
Og kort efter blev også Leeroy Owusus i den anden ende træffer underkendt, eftersom Charly Horneman havde begået et frispark, da han erobrede bolden fra Tobias Mølgaard i opspillet til scoringen.
Efter en chancefattig periode fik Horneman en stor mulighed med små 20 minutter tilbage af opgøret, men den 19-årige kantraket blev den lille i duel med Peacock-Farrell.
AGF forsøgte sig flere gange fra distancen i den anden ende, og indskiftede Mikkel Duelunds hug på overliggeren var blandt de mest nærgående bud på et sejrsmål i et opgør, hvor begge hold skal have ros spille med håndbremsen sluppet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW