OB på rov hos mestrene: Køber Janus Drachmann

Superliga-klubben OB forstærker sig. Fynboerne har købt midtbanespilleren Janus Drachmann i FC Midtjylland.



OB har vaslet op mod tre forstærkninger i det igangværende transfervindue, og nu er den første mand ud af en potentiel trio på plads.

Fynboerne har således købt en dansk mester i FC Midtjylland. Janus Drachmann skifter til OB, hvor han genforenes med cheftræner Jakob Michelsen. De to var en del af det SønderjyskE-mandskab, der for et par år siden blev danske vicemestre og senere var få minutter fra at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League.

Nu har 30-årige Drachmann underskrevet en fire-årig aftale med OB.

– Vi er rigtig glade for, at det er lykkedes at nå til enighed med Midtjylland og med Janus. Han er en spiller, der passer perfekt ind på vores hold, og som kan tilføre nogle af de vigtige elementer. Det gælder erfaring, duelstyrke, lederskab og hårdhed, og samtidig har Janus en fin teknik og er dygtig med bolden. Så på den måde passer han godt ind hos os, samtidig med at han bidrager med noget ekstra, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen.

Hovedpersonen selv ser frem til at tørne ud for OB.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at være en del af den genrejsning af OB, der er igang. Det har været nogle magre år, men potentialet er der helt sikkert i både truppen og i klubben. Det er en trup med mange unge spillere, klubben selv har udviklet, og jeg glæder mig til at være en af dem, der skal være med til at gå forrest ved at dele ud af min erfaring og forhåbentlig smitte med min ærgerrighed og noget ekstra hårdhed.

– Nogle vil se det som et skridt nedad at skifte til OB fra FC Midtjylland, som jeg lige har været med til at vinde mesterskabet med. Men jeg ser en mere tydelig rolle til mig i OB, hvor jeg kan bidrage endnu mere med mine styrker end i FC Midtjylland. Jeg tror på, at vi i fællesskab kan gøre OB endnu stærkere, og det glæder jeg mig til at være med til i en klub, hvor jeg kender trænerteamet og deres tanker, og hver jeg ser mig i en rolle, hvor OB og jeg får det optimale ud af hinanden, siger Janus Drachmann.

Midtbanespilleren træner allerede med i Ådalen onsdag, og han kan debutere på søndag mod sin tidligere klub SønderjyskE. 





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte