OB på rov hos mestrene: Køber Janus Drachmann

Superliga-klubben OB forstærker sig. Fynboerne har købt midtbanespilleren Janus Drachmann i FC Midtjylland.



OB har vaslet op mod tre forstærkninger i det igangværende transfervindue, og nu er den første mand ud af en potentiel trio på plads.

Fynboerne har således købt en dansk mester i FC Midtjylland. Janus Drachmann skifter til OB, hvor han genforenes med cheftræner Jakob Michelsen. De to var en del af det SønderjyskE-mandskab, der for et par år siden blev danske vicemestre og senere var få minutter fra at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League.

Nu har 30-årige Drachmann underskrevet en fire-årig aftale med OB.

– Vi er rigtig glade for, at det er lykkedes at nå til enighed med Midtjylland og med Janus. Han er en spiller, der passer perfekt ind på vores hold, og som kan tilføre nogle af de vigtige elementer. Det gælder erfaring, duelstyrke, lederskab og hårdhed, og samtidig har Janus en fin teknik og er dygtig med bolden. Så på den måde passer han godt ind hos os, samtidig med at han bidrager med noget ekstra, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen.

Hovedpersonen selv ser frem til at tørne ud for OB.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at være en del af den genrejsning af OB, der er igang. Det har været nogle magre år, men potentialet er der helt sikkert i både truppen og i klubben. Det er en trup med mange unge spillere, klubben selv har udviklet, og jeg glæder mig til at være en af dem, der skal være med til at gå forrest ved at dele ud af min erfaring og forhåbentlig smitte med min ærgerrighed og noget ekstra hårdhed.

– Nogle vil se det som et skridt nedad at skifte til OB fra FC Midtjylland, som jeg lige har været med til at vinde mesterskabet med. Men jeg ser en mere tydelig rolle til mig i OB, hvor jeg kan bidrage endnu mere med mine styrker end i FC Midtjylland. Jeg tror på, at vi i fællesskab kan gøre OB endnu stærkere, og det glæder jeg mig til at være med til i en klub, hvor jeg kender trænerteamet og deres tanker, og hver jeg ser mig i en rolle, hvor OB og jeg får det optimale ud af hinanden, siger Janus Drachmann.

Midtbanespilleren træner allerede med i Ådalen onsdag, og han kan debutere på søndag mod sin tidligere klub SønderjyskE. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Den første i næsten 40 år

Samler informationer om FCK’er

FC København-stjerne straffes af UEFA

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Sæsonens hurtigste hattrick



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Superliga-stortalenter topper international liste

Han skal jo være Brøndby-mand

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!