OB-profil: Det var en god kamp at tabe for os

Bjørn Paulsen slår endvidere fast, at deres kommende modstander fra FCM er nogle, som de altid gerne vil slå.



OB har ligesom resten af Superliga-klubberne gang i opstarten til et spændende forår. Som en del af deres forberedelser venter en kamp mod FC Midtjylland fredag, som også er fynboernes sidste, inden de tager på træningslejr.

Derfor er det er en vigtig kamp for dem i forhold til at se, hvor de står henne, forklarer OB-forsvareren Bjørn Paulsen på Odense-klubbens hjemmeside, hvor han også slår fast, at det heller ikke vil gøre noget at slå netop midtjyderne.

– Vi vil altid gerne slå FC Midtjylland. Det er en af de bedste hold i Danmark, og at kunne måle os med dem er det, det hele handler om. Det handler om, at vi skal give den gas, og gøre det vi har aftalt, fortæller Paulsen.

Der er desuden noget at rette op på for OB'erne, der tabte med 0-4 til FC Nordsjælland i deres første testkamp denne vinter. Men nederlaget gav dem også noget lærdom.

– Selvfølgelig betyder kampen mod Nordsjælland noget for os – den gjorde lidt ondt. Vi vil altid gerne vinde, og det er et hold, vi skal spille mod igen her i sæsonen, så det var lidt af et wake-up call, siger han og fortsætter:

– De var bedre til at skabe intensitet og var bare langt bedre på alle positioner. Jeg tror, at det var en god kamp for os at tabe, så vi virkelig kunne se, hvad vi skal arbejde med, lyder det fra Bjørn Paulsen.

Kampen mellem FCM og OB spilles fredag klokken 13.00

I forbindelse med transfervinduet er der også lidt at holde øje med. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Norge napper nabodyst

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Historisk finale! Han er verdens bedste



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen

De vil gerne have Jens Jønsson

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

17 minutter for United – nu skal han til VM

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK