OB-profil: Det var en god kamp at tabe for os

Bjørn Paulsen slår endvidere fast, at deres kommende modstander fra FCM er nogle, som de altid gerne vil slå.



OB har ligesom resten af Superliga-klubberne gang i opstarten til et spændende forår. Som en del af deres forberedelser venter en kamp mod FC Midtjylland fredag, som også er fynboernes sidste, inden de tager på træningslejr.

Derfor er det er en vigtig kamp for dem i forhold til at se, hvor de står henne, forklarer OB-forsvareren Bjørn Paulsen på Odense-klubbens hjemmeside, hvor han også slår fast, at det heller ikke vil gøre noget at slå netop midtjyderne.

– Vi vil altid gerne slå FC Midtjylland. Det er en af de bedste hold i Danmark, og at kunne måle os med dem er det, det hele handler om. Det handler om, at vi skal give den gas, og gøre det vi har aftalt, fortæller Paulsen.

Der er desuden noget at rette op på for OB'erne, der tabte med 0-4 til FC Nordsjælland i deres første testkamp denne vinter. Men nederlaget gav dem også noget lærdom.

– Selvfølgelig betyder kampen mod Nordsjælland noget for os – den gjorde lidt ondt. Vi vil altid gerne vinde, og det er et hold, vi skal spille mod igen her i sæsonen, så det var lidt af et wake-up call, siger han og fortsætter:

– De var bedre til at skabe intensitet og var bare langt bedre på alle positioner. Jeg tror, at det var en god kamp for os at tabe, så vi virkelig kunne se, hvad vi skal arbejde med, lyder det fra Bjørn Paulsen.

Kampen mellem FCM og OB spilles fredag klokken 13.00

I forbindelse med transfervinduet er der også lidt at holde øje med. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen