OB-profil: Det var en god kamp at tabe for os

Bjørn Paulsen slår endvidere fast, at deres kommende modstander fra FCM er nogle, som de altid gerne vil slå.



OB har ligesom resten af Superliga-klubberne gang i opstarten til et spændende forår. Som en del af deres forberedelser venter en kamp mod FC Midtjylland fredag, som også er fynboernes sidste, inden de tager på træningslejr.

Derfor er det er en vigtig kamp for dem i forhold til at se, hvor de står henne, forklarer OB-forsvareren Bjørn Paulsen på Odense-klubbens hjemmeside, hvor han også slår fast, at det heller ikke vil gøre noget at slå netop midtjyderne.

– Vi vil altid gerne slå FC Midtjylland. Det er en af de bedste hold i Danmark, og at kunne måle os med dem er det, det hele handler om. Det handler om, at vi skal give den gas, og gøre det vi har aftalt, fortæller Paulsen.

Der er desuden noget at rette op på for OB'erne, der tabte med 0-4 til FC Nordsjælland i deres første testkamp denne vinter. Men nederlaget gav dem også noget lærdom.

– Selvfølgelig betyder kampen mod Nordsjælland noget for os – den gjorde lidt ondt. Vi vil altid gerne vinde, og det er et hold, vi skal spille mod igen her i sæsonen, så det var lidt af et wake-up call, siger han og fortsætter:

– De var bedre til at skabe intensitet og var bare langt bedre på alle positioner. Jeg tror, at det var en god kamp for os at tabe, så vi virkelig kunne se, hvad vi skal arbejde med, lyder det fra Bjørn Paulsen.

Kampen mellem FCM og OB spilles fredag klokken 13.00

I forbindelse med transfervinduet er der også lidt at holde øje med. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller