OB-profil drømmer om VM-møde med Danmark

Det vil være en speciel oplevelse for den tunesiske OB-profil Issam Jebali at møde Danmark til VM i Qatar.



Det er ikke kun udsigten til at repræsentere sit land, der får Issam Jebali til at drømme om at komme i aktion ved fodbold-VM i Qatar.

Hvis den tunesiske OB-profil bliver udtaget til slutrunden, kan han således se frem til et møde med det land, han har boet i de seneste år.

– Det betyder en del for mig. Jeg har været her i tre år. Jeg har så mange gode venner her, og jeg kan virkelig godt lide Danmark, siger Jebali.

Tunesien er endt i samme gruppe som Danmark ved VM, og de to lande mødes i deres første kamp ved slutrunden.

– Det vil være noget specielt at spille mod Danmark for mig. Danmark er blevet store i fodbold. Der er så mange gode spillere. Vi vil kæmpe for at vinde, men Danmark er virkelig et godt hold. Det bliver en hård kamp, siger Issam Jebali.

OB-spilleren blev månedens spiller i Superligaen for september. Den gode form skal være med til at sikre ham en plads ved VM 2022.

– Det er et af de største mål for mig som fodboldspiller. Det er noget, jeg drømmer om. Det er også i et arabisk land. Det gør det endnu større for mig. Det er en ære at kæmpe for sit land.

– Jeg har været med landsholdet de seneste fem eller seks indkaldelser. Jeg har også været med til de afrikanske mesterskaber. Chancen er stor, men intet er garanteret. Jeg skal blive ved med at arbejde hårdt, siger Issam Jebali.

Fredag aften var Issam Jebali og OB på Aalborg Portland Park. Her spillede OB 1-1 mod AaB i Superligaen.

/ritzau/





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Liverpool – Brentford

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren