OB-profil drømmer om VM-møde med Danmark

Det vil være en speciel oplevelse for den tunesiske OB-profil Issam Jebali at møde Danmark til VM i Qatar.



Det er ikke kun udsigten til at repræsentere sit land, der får Issam Jebali til at drømme om at komme i aktion ved fodbold-VM i Qatar.

Hvis den tunesiske OB-profil bliver udtaget til slutrunden, kan han således se frem til et møde med det land, han har boet i de seneste år.

– Det betyder en del for mig. Jeg har været her i tre år. Jeg har så mange gode venner her, og jeg kan virkelig godt lide Danmark, siger Jebali.

Tunesien er endt i samme gruppe som Danmark ved VM, og de to lande mødes i deres første kamp ved slutrunden.

– Det vil være noget specielt at spille mod Danmark for mig. Danmark er blevet store i fodbold. Der er så mange gode spillere. Vi vil kæmpe for at vinde, men Danmark er virkelig et godt hold. Det bliver en hård kamp, siger Issam Jebali.

OB-spilleren blev månedens spiller i Superligaen for september. Den gode form skal være med til at sikre ham en plads ved VM 2022.

– Det er et af de største mål for mig som fodboldspiller. Det er noget, jeg drømmer om. Det er også i et arabisk land. Det gør det endnu større for mig. Det er en ære at kæmpe for sit land.

– Jeg har været med landsholdet de seneste fem eller seks indkaldelser. Jeg har også været med til de afrikanske mesterskaber. Chancen er stor, men intet er garanteret. Jeg skal blive ved med at arbejde hårdt, siger Issam Jebali.

Fredag aften var Issam Jebali og OB på Aalborg Portland Park. Her spillede OB 1-1 mod AaB i Superligaen.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Emre Mor færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Ipswich er tilbage i Premier League

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade