Lægger sig fladt ned: Vi minder om et spil kegler

Bjørn Paulsen mener ikke, at træner Andreas Alm skal stilles til ansvar for de dårlige OB-resultater.



Det er ikke Andreas Alms skyld, at det går dårligt i OB.

Det fortæller forsvarsspilleren Bjørn Paulsen, efter OB søndag aften tabte endnu en kamp i Superligaen – denne gang 0-2 til Brøndby.

Når det går dårligt i en klub, kigges der ofte mod træneren, men det skal der ikke gøres i OB denne gang, mener han.

– Vi ved godt, at det er os spillere, den er gal med. Det er os, der skal tage ansvar, og det er os, der spiller dårligt.

– Vi har prøvet alle formationer i fodboldens historie, så det er ikke træneren (Andreas Alm, red.), der skal bebrejdes. Det er os spillere, der skal tage noget mere ansvar.

– Vi skal simpelthen spille bedre. Jeg synes, vi har nogle halvlege, hvor vi spiller godt, og så har vi nogle halvlege, hvor vi er pivelendige.

– Så vi skal finde et niveau, som vi alle sammen kan være med på, siger Bjørn Paulsen.

OB har kun fået et enkelt point i de første fem spillerunder i Superligaen, og det kan selvfølgelig mærkes på stemningen i truppen.

– Stemningen er selvfølgelig super trykket, og vi vil bare gerne ud i bussen, så vi kan komme hjem.

– Vi stod alt for meget på hælene, og de spillede bare rundt om os, som var vi et spil kegler. Vi fik ikke den bedste start, og så scorede de et flot mål efterfølgende, siger Bjørn Paulsen.

OB-træner Andreas Alm kan også godt mærke, at OB er et hold, der er ramt på selvtilliden for tiden.

– Det er godt, vi har en dårlig følelse efter kampen, og at vi viser, hvor skuffede vi er.

– Vi har tre eller fire gode omstillingsmuligheder, men der er vi ikke skarpe nok, og vi bliver for let stressede. Vi er nødt til at være kompakte defensivt.

– Vi er et hold, der er ramt af, hvordan det går, og hvor vi ligger i tabellen. Det skal man have respekt for.

– Planen er, at vi rejser hjem og træner mandag. Alt, som indgår i træningen, er det, som er planen for at få os tilbage på sporet, siger OB-træneren.

OB ligger efter fem spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, og i næste spillerunde skal Andreas Alms tropper på endnu en svær opgave, når de på hjemmebane møder AC Horsens.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Silkeborg IF – FC København

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Klubboss raser efter skandalescener

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Atletico Madrid interesseret i dansker