Lægger sig fladt ned: Vi minder om et spil kegler

Bjørn Paulsen mener ikke, at træner Andreas Alm skal stilles til ansvar for de dårlige OB-resultater.



Det er ikke Andreas Alms skyld, at det går dårligt i OB.

Det fortæller forsvarsspilleren Bjørn Paulsen, efter OB søndag aften tabte endnu en kamp i Superligaen – denne gang 0-2 til Brøndby.

Når det går dårligt i en klub, kigges der ofte mod træneren, men det skal der ikke gøres i OB denne gang, mener han.

– Vi ved godt, at det er os spillere, den er gal med. Det er os, der skal tage ansvar, og det er os, der spiller dårligt.

– Vi har prøvet alle formationer i fodboldens historie, så det er ikke træneren (Andreas Alm, red.), der skal bebrejdes. Det er os spillere, der skal tage noget mere ansvar.

– Vi skal simpelthen spille bedre. Jeg synes, vi har nogle halvlege, hvor vi spiller godt, og så har vi nogle halvlege, hvor vi er pivelendige.

– Så vi skal finde et niveau, som vi alle sammen kan være med på, siger Bjørn Paulsen.

OB har kun fået et enkelt point i de første fem spillerunder i Superligaen, og det kan selvfølgelig mærkes på stemningen i truppen.

– Stemningen er selvfølgelig super trykket, og vi vil bare gerne ud i bussen, så vi kan komme hjem.

– Vi stod alt for meget på hælene, og de spillede bare rundt om os, som var vi et spil kegler. Vi fik ikke den bedste start, og så scorede de et flot mål efterfølgende, siger Bjørn Paulsen.

OB-træner Andreas Alm kan også godt mærke, at OB er et hold, der er ramt på selvtilliden for tiden.

– Det er godt, vi har en dårlig følelse efter kampen, og at vi viser, hvor skuffede vi er.

– Vi har tre eller fire gode omstillingsmuligheder, men der er vi ikke skarpe nok, og vi bliver for let stressede. Vi er nødt til at være kompakte defensivt.

– Vi er et hold, der er ramt af, hvordan det går, og hvor vi ligger i tabellen. Det skal man have respekt for.

– Planen er, at vi rejser hjem og træner mandag. Alt, som indgår i træningen, er det, som er planen for at få os tilbage på sporet, siger OB-træneren.

OB ligger efter fem spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, og i næste spillerunde skal Andreas Alms tropper på endnu en svær opgave, når de på hjemmebane møder AC Horsens.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina