Stor OB-profil kan smutte gratis ved nedrykning

OB-midtbanespilleren Sven Köhler har en klausul, der gør, at han kvit og frit kan smutte i tilfælde af en nedrykning. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sven Köhler har været en af sæsonens mest succesfulde signings i OB, men til sommer kan midtbaneprofilen være fortid på Fyn, hvis klubben skal en tur ned i 1. division.

Selvom 27-årige Sven Köhler er på kontrakt i OB frem til sommeren 2026, vil han nemlig kunne smutte kvit og frit til i tilfælde af en nedrykning grundet en klausul i hans kontrakt.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Det ville være et alvorligt tab for OB. Først og fremmest sportsligt, men også fordi klubben betalte fem millioner kroner for at hente Köhler fra VfL Osnabrück.

Og nedrykning er ikke et helt urealistisk udfald for OB. Fynboerne er aktuelt nummer tre i Kvalifikationsspillet, men når den netop påbegyndte runde er færdigspillet mandag aften, kan de være helt nede som næstsidst. Det vil være tilfældet, hvis både Lyngby og Vejle vinder deres kampe søndag, efter at OB som bekendt spillede uafgjort fredag aften.

OB afviste Heidenheim
Köhler ville nok ikke få synderligt svært ved at finde sig en ny klub, skulle han forlade OB denne sommer.

Midtbanespilleren har selv fortalt, at der var bud fra Bundesligaen i januar.

– I vinter fik jeg muligheden for at få min drøm om Bundesligaen opfyldt. Men tingene endte anderledes, da OB afviste et bud på grund af forskellige årsager. Det kan jeg sagtens forstå ud fra dagens perspektiv, skrev Köhler i et opslag på LinkedIn i starten af april.

Som Tipsbladet forstår det, var det nærmere bestemt rækkens nummer 10, FC Heidenheim, der var ude efter midtbanekrigeren.

Sven Köhler, 27 år, har i indeværende sæson optrådt 22 gange for OB med tre assister til følge. 

Tipsbladet har været i kontakt med OB's fodbolddirektør, Björn Wesström, der ikke ønsker at kommentere indholdet af spilleres kontrakter eksternt. 





Chok: Uruguay færdige ved VM




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Chok: Uruguay færdige ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe