Stor OB-profil kan smutte gratis ved nedrykning

OB-midtbanespilleren Sven Köhler har en klausul, der gør, at han kvit og frit kan smutte i tilfælde af en nedrykning. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sven Köhler har været en af sæsonens mest succesfulde signings i OB, men til sommer kan midtbaneprofilen være fortid på Fyn, hvis klubben skal en tur ned i 1. division.

Selvom 27-årige Sven Köhler er på kontrakt i OB frem til sommeren 2026, vil han nemlig kunne smutte kvit og frit til i tilfælde af en nedrykning grundet en klausul i hans kontrakt.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Det ville være et alvorligt tab for OB. Først og fremmest sportsligt, men også fordi klubben betalte fem millioner kroner for at hente Köhler fra VfL Osnabrück.

Og nedrykning er ikke et helt urealistisk udfald for OB. Fynboerne er aktuelt nummer tre i Kvalifikationsspillet, men når den netop påbegyndte runde er færdigspillet mandag aften, kan de være helt nede som næstsidst. Det vil være tilfældet, hvis både Lyngby og Vejle vinder deres kampe søndag, efter at OB som bekendt spillede uafgjort fredag aften.

OB afviste Heidenheim
Köhler ville nok ikke få synderligt svært ved at finde sig en ny klub, skulle han forlade OB denne sommer.

Midtbanespilleren har selv fortalt, at der var bud fra Bundesligaen i januar.

– I vinter fik jeg muligheden for at få min drøm om Bundesligaen opfyldt. Men tingene endte anderledes, da OB afviste et bud på grund af forskellige årsager. Det kan jeg sagtens forstå ud fra dagens perspektiv, skrev Köhler i et opslag på LinkedIn i starten af april.

Som Tipsbladet forstår det, var det nærmere bestemt rækkens nummer 10, FC Heidenheim, der var ude efter midtbanekrigeren.

Sven Köhler, 27 år, har i indeværende sæson optrådt 22 gange for OB med tre assister til følge. 

Tipsbladet har været i kontakt med OB's fodbolddirektør, Björn Wesström, der ikke ønsker at kommentere indholdet af spilleres kontrakter eksternt. 






Høj klasse – det var vidunderligt lavet!




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Et kæmpestort skifte’

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Pressede på for FC København-exit

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’