Stor OB-profil kan smutte gratis ved nedrykning

OB-midtbanespilleren Sven Köhler har en klausul, der gør, at han kvit og frit kan smutte i tilfælde af en nedrykning. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sven Köhler har været en af sæsonens mest succesfulde signings i OB, men til sommer kan midtbaneprofilen være fortid på Fyn, hvis klubben skal en tur ned i 1. division.

Selvom 27-årige Sven Köhler er på kontrakt i OB frem til sommeren 2026, vil han nemlig kunne smutte kvit og frit til i tilfælde af en nedrykning grundet en klausul i hans kontrakt.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Det ville være et alvorligt tab for OB. Først og fremmest sportsligt, men også fordi klubben betalte fem millioner kroner for at hente Köhler fra VfL Osnabrück.

Og nedrykning er ikke et helt urealistisk udfald for OB. Fynboerne er aktuelt nummer tre i Kvalifikationsspillet, men når den netop påbegyndte runde er færdigspillet mandag aften, kan de være helt nede som næstsidst. Det vil være tilfældet, hvis både Lyngby og Vejle vinder deres kampe søndag, efter at OB som bekendt spillede uafgjort fredag aften.

OB afviste Heidenheim
Köhler ville nok ikke få synderligt svært ved at finde sig en ny klub, skulle han forlade OB denne sommer.

Midtbanespilleren har selv fortalt, at der var bud fra Bundesligaen i januar.

– I vinter fik jeg muligheden for at få min drøm om Bundesligaen opfyldt. Men tingene endte anderledes, da OB afviste et bud på grund af forskellige årsager. Det kan jeg sagtens forstå ud fra dagens perspektiv, skrev Köhler i et opslag på LinkedIn i starten af april.

Som Tipsbladet forstår det, var det nærmere bestemt rækkens nummer 10, FC Heidenheim, der var ude efter midtbanekrigeren.

Sven Köhler, 27 år, har i indeværende sæson optrådt 22 gange for OB med tre assister til følge. 

Tipsbladet har været i kontakt med OB's fodbolddirektør, Björn Wesström, der ikke ønsker at kommentere indholdet af spilleres kontrakter eksternt. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Maxsø træner med i Brøndby

De vil ansætte Guardiola som landstræner

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hylder FC København og Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FC København i intense transferforhandlinger

Jess Thorup på vej til denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen