OB hiver sent point med hjem fra det midtjyske

Max Fenger sørgede for at OB kunne rejse hjem med 1-1 fra Silkeborg med et mål i fem minutters overtid.



OB kæmpede sig til det ene point, da fynboerne søndag gæstede Silkeborg i Superligaen.

Med en scoring fem minutter inde i overtiden headede indskifteren Max Fenger bolden i mål til slutresultatet 1-1 efter et hjørnespark.

Alt tydede ellers på, at Silkeborg skulle snuppe sejren og tage et stort skridt mod en plads i top-6 og mesterskabsslutspillet.

Et kvarter før tid havde Sebastian Jørgensen bragt værterne foran med 1-0, da den 20-årige angriber trak forbi et passivt OB-forsvar på kanten af straffesparksfeltet og lagde bolden i nettet med et flad skud.

Scoringen kom efter en anden halvleg, hvor Silkeborg havde sat OB under et massivt pres og forsøgt sig flere gange på Hans Christian Bernat i gæsternes mål.

Bernat blev allerede passeret ti minutter efter pausen, da Nicolai Vallys fik bolden i nettet efter flot Silkeborg-opspil.

Scoringen fik dog ikke lov til at stå efter et VAR-gennemsyn, da det blev vurderet, at Nicklas Helenius fra en offsideposition fik generet Bernats udsyn i OB-målet.

De fynske gæster havde ikke det store at byde ind med i store dele af kampen, og OB-træner Andreas Alm valgte efter 70 minutter at skifte offensivprofilerne Bashkim Kadrii og Mads Frøkjær ud.

Især Kadrii leder i øjeblikket efter tidligere tiders høje niveau.

Indskifteren Mart Lieder fik bolden over målstregen i overtiden, men forinden blev der dømt frispark på Nicolai Larsen i Silkeborg-målet.

OB fik i de sidste sekunder kæmpet sig til et hjørnespark, hvor Max Fenger skabte fynsk jubel, da han kom højest og fik headet bolden i mål helt ude ved stolpen.

Det uafgjorte resultat betyder, at Silkeborg har 19 point på Superligaens femteplads efter 13 spillerunder. OB har 15 point på ottendepladsen.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kæmper om det samme trænerjob

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Tottenham henter Liverpool-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De jagter Henrik Meister

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Uventet skifte?

De lurer på Vejle-profil

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE