OB kæmpede sig til det ene point, da fynboerne søndag gæstede Silkeborg i Superligaen.
Med en scoring fem minutter inde i overtiden headede indskifteren Max Fenger bolden i mål til slutresultatet 1-1 efter et hjørnespark.
Alt tydede ellers på, at Silkeborg skulle snuppe sejren og tage et stort skridt mod en plads i top-6 og mesterskabsslutspillet.
Et kvarter før tid havde Sebastian Jørgensen bragt værterne foran med 1-0, da den 20-årige angriber trak forbi et passivt OB-forsvar på kanten af straffesparksfeltet og lagde bolden i nettet med et flad skud.
Scoringen kom efter en anden halvleg, hvor Silkeborg havde sat OB under et massivt pres og forsøgt sig flere gange på Hans Christian Bernat i gæsternes mål.
Bernat blev allerede passeret ti minutter efter pausen, da Nicolai Vallys fik bolden i nettet efter flot Silkeborg-opspil.
Scoringen fik dog ikke lov til at stå efter et VAR-gennemsyn, da det blev vurderet, at Nicklas Helenius fra en offsideposition fik generet Bernats udsyn i OB-målet.
De fynske gæster havde ikke det store at byde ind med i store dele af kampen, og OB-træner Andreas Alm valgte efter 70 minutter at skifte offensivprofilerne Bashkim Kadrii og Mads Frøkjær ud.
Især Kadrii leder i øjeblikket efter tidligere tiders høje niveau.
Indskifteren Mart Lieder fik bolden over målstregen i overtiden, men forinden blev der dømt frispark på Nicolai Larsen i Silkeborg-målet.
OB fik i de sidste sekunder kæmpet sig til et hjørnespark, hvor Max Fenger skabte fynsk jubel, da han kom højest og fik headet bolden i mål helt ude ved stolpen.
Det uafgjorte resultat betyder, at Silkeborg har 19 point på Superligaens femteplads efter 13 spillerunder. OB har 15 point på ottendepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER