Med 136 førsteholdskampe i alle turneringer er Mathias Greve en af de spillere, der har spillet flest kampe for OB i den aktuelle førsteholdstrup, men på det seneste har der været langt mellem startpladserne for den 24-årige midtbanespiller.
I forårssæsonen blev det kun til én startplads foruden nogle sporadiske indhop fra bænken, og denne sæson er også begyndt med fire reservetjanser. Derfor er OB-spilleren begyndt at overveje sin fremtid i klubben.
– Det har ikke været optimalt i 2019. Det har været en rodet omgang. Efteråret 2018 startede meget skidt med fire-fem nederlag i de første seks kampe. Jeg havde spillet meget, og jeg havde ikke præsteret, som jeg gerne ville. Men 2019 har været noget rod, hvor jeg har været ude og inde af holdet, siger Mathias Greve til tipsbladet.dk.
I sommerens træningskampe startede han inde tre gange og lignede en spiller, der var på vej til et comeback i startopstillingen, men alligevel er det kun blevet til tre indskiftninger i OB’s første fire Superliga-kampe.
– Det lignede, at der kom en mulighed, da vi kom tilbage efter ferien, for det så længe ud til, at jeg skulle starte inde i den første kamp mod FCK, men sådan gik det ikke. Jeg har prøvet at kæmpe mig ind på holdet i de sidste par uger, og det er ikke lykkedes endnu, men det vil jeg fortsætte med at gøre, siger Mathias Greve.
– Det er selvfølgelig nederen, at det ikke går ens vej, men det lignede i træningskampene, at der ville komme en mulighed. Det skete så ikke, og jeg har fået tre indskiftninger i de første tre kampe, men jeg kom ikke ind i den seneste. Det er selvfølgelig ikke optimalt, når jeg kommer fra en rodet sæson, hvor jeg ikke spillede fast. Det er en skidt situation lige nu, tilføjer han.
Mathias Greve blev som 12-årig meldt ind i OB i august 2007, og sammen med Jens Jakob Thomasen er midtbanemanden fra Langeskov er dermed den spiller på førsteholdet, der har været i OB i længst tid. Det gør situationen mere følelsesladet.
– Når man er OB-dreng og har spillet i klubben gennem hele sin ungdom, betyder det bare lidt ekstra at repræsentere OB. Det betyder utrolig meget, om man vinder eller taber i weekenden. Det er hårdt, når man ikke er en del af det, for det så ellers ud til, at jeg skulle være det i starten af sidste sæson, siger Mathias Greve, der tidligere har været tæt på et stort gennembrud i OB.
– Den forrige sæson (17-18-sæsonen) var egentlig et skridt i den rigtige retning, så jeg havde håbet, at det helt store gennembrud skulle komme i sidste sæson, men det gjorde det ikke. Nu står jeg i en situation, hvor man skal vurdere, hvad der skal ske fremadrettet. Det er ikke optimalt for mig. Jeg har brug for at få noget spilletid, siger han.
Mathias Greve oplyser, at han nu er i dialog med OB om fremtiden.
– 2019 har ikke været godt, så der er en dialog kørende. Hvis det rigtige tilbud kommer, er det noget, man må overveje, for min situation er ikke optimalt lige nu. Det kan man nok også se udefra. De overvejelser må klubben også gøre sig. Når man ikke spiller fast og efterhånden har været i en klub i mange år, er man lidt bange for at brænde fast. Det bliver meget den samme sang om at være ude og inde af holdet, så det kan godt være, at jeg skal få en større rolle. Hvis det ikke kan blive her, må det blive et andet sted, siger Mathias Greve, der ærgrer sig over, at det ikke er lykkedes ham at bide sig fast i startopstillingen i OB.
– I starten af denne sæson var jeg klar på at give det et ekstra skud, og det er jeg egentlig stadig. For det så ud til, at jeg skulle spille i starten af sæsonen. Lige nu er alle spillere klar, men jeg brænder virkelig for klubben og det projekt, som OB har gang i. Derfor har jeg også tænkt, at det vil være et nederlag for mig at tage videre med en øv-følelse af, at det var tæt på at lykkes, men at jeg lige manglede det sidste. Det er også en overvejelse, jeg har gjort mig. Men hvis jeg bliver ved med ikke at få fast spilletid, vil jeg tro, at alle i min situation gerne vil prøve noget nyt, siger han.
Mathias Greve har kontrakt med OB frem til sommeren 2021.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
