OB-selskab køber kvindeklub og sigter højt

OB Q skal ligesom herrerne spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park, meddeler Odense Sport & Event.



Odense Sport & Event har købt fodboldklubben Odense Q og sigter efter at bringe holdet op blandt de bedste i Danmark.

Det meddeler selskabet bag superligaklubben OB på dens hjemmeside.

Odense Q skifter navn til OB Q, og ambitionerne er store, fortæller Niels Thorborg, der er bestyrelsesformand i Odense Sport & Event.

– Vi tænker langsigtet med denne investering, men ambitionen er i første omgang, at vi i denne sæson skal rykke op i Gjensidige Kvindeligaen, og frem over ønsker vi, at kvindeholdet – ligesom herreholdet – skal kæmpe om en plads blandt landets seks bedste hold, siger han ifølge ob.dk.

Ligesom OB’s bedste herrehold skal OB Q spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park.

Carsten Krag Eriksen har solgt 90 procent af aktierne i Odense Q til Odense Sport & Event. De resterende ti procent beholder han og bliver desuden formand i OB Q.

– Vi ser OB som hele Fyns hold, så vi er meget stolte over, at det enorme arbejde, der er lavet på kvindesiden, kan resultere i et stærkt samarbejde, hvor vi sammen kan bringe os op i toppen af dansk kvindefodbold, siger Carsten Krag Eriksen.

Vicegeneralsekretær i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Giorgio Marchetti, bekræftede i efteråret over for TV3 Sport, at der kommer nye regler i forbundet.

For at kunne deltage i de tre europæiske klubturneringer i fodbold for mænd skal en klub senest fra sæsonen 2024/25 således involvere sig i kvindefodbold.

Klubben skal deltage med et elitehold eller ungdomshold i officielle turneringer eller yde hjælp til en samarbejdsklub med fodbold for kvinder og piger eller organisere aktiviteter for dem i henhold til Uefas anvisninger, skrev TV3 Sport i november.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko