OB-selskab køber kvindeklub og sigter højt

OB Q skal ligesom herrerne spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park, meddeler Odense Sport & Event.



Odense Sport & Event har købt fodboldklubben Odense Q og sigter efter at bringe holdet op blandt de bedste i Danmark.

Det meddeler selskabet bag superligaklubben OB på dens hjemmeside.

Odense Q skifter navn til OB Q, og ambitionerne er store, fortæller Niels Thorborg, der er bestyrelsesformand i Odense Sport & Event.

– Vi tænker langsigtet med denne investering, men ambitionen er i første omgang, at vi i denne sæson skal rykke op i Gjensidige Kvindeligaen, og frem over ønsker vi, at kvindeholdet – ligesom herreholdet – skal kæmpe om en plads blandt landets seks bedste hold, siger han ifølge ob.dk.

Ligesom OB’s bedste herrehold skal OB Q spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park.

Carsten Krag Eriksen har solgt 90 procent af aktierne i Odense Q til Odense Sport & Event. De resterende ti procent beholder han og bliver desuden formand i OB Q.

– Vi ser OB som hele Fyns hold, så vi er meget stolte over, at det enorme arbejde, der er lavet på kvindesiden, kan resultere i et stærkt samarbejde, hvor vi sammen kan bringe os op i toppen af dansk kvindefodbold, siger Carsten Krag Eriksen.

Vicegeneralsekretær i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Giorgio Marchetti, bekræftede i efteråret over for TV3 Sport, at der kommer nye regler i forbundet.

For at kunne deltage i de tre europæiske klubturneringer i fodbold for mænd skal en klub senest fra sæsonen 2024/25 således involvere sig i kvindefodbold.

Klubben skal deltage med et elitehold eller ungdomshold i officielle turneringer eller yde hjælp til en samarbejdsklub med fodbold for kvinder og piger eller organisere aktiviteter for dem i henhold til Uefas anvisninger, skrev TV3 Sport i november.

/ritzau/





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Uventet skifte?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Premier League-dansker skal have ny manager

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Bekræfter kæmpebud