OB-selskab køber kvindeklub og sigter højt

OB Q skal ligesom herrerne spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park, meddeler Odense Sport & Event.



Odense Sport & Event har købt fodboldklubben Odense Q og sigter efter at bringe holdet op blandt de bedste i Danmark.

Det meddeler selskabet bag superligaklubben OB på dens hjemmeside.

Odense Q skifter navn til OB Q, og ambitionerne er store, fortæller Niels Thorborg, der er bestyrelsesformand i Odense Sport & Event.

– Vi tænker langsigtet med denne investering, men ambitionen er i første omgang, at vi i denne sæson skal rykke op i Gjensidige Kvindeligaen, og frem over ønsker vi, at kvindeholdet – ligesom herreholdet – skal kæmpe om en plads blandt landets seks bedste hold, siger han ifølge ob.dk.

Ligesom OB’s bedste herrehold skal OB Q spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park.

Carsten Krag Eriksen har solgt 90 procent af aktierne i Odense Q til Odense Sport & Event. De resterende ti procent beholder han og bliver desuden formand i OB Q.

– Vi ser OB som hele Fyns hold, så vi er meget stolte over, at det enorme arbejde, der er lavet på kvindesiden, kan resultere i et stærkt samarbejde, hvor vi sammen kan bringe os op i toppen af dansk kvindefodbold, siger Carsten Krag Eriksen.

Vicegeneralsekretær i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Giorgio Marchetti, bekræftede i efteråret over for TV3 Sport, at der kommer nye regler i forbundet.

For at kunne deltage i de tre europæiske klubturneringer i fodbold for mænd skal en klub senest fra sæsonen 2024/25 således involvere sig i kvindefodbold.

Klubben skal deltage med et elitehold eller ungdomshold i officielle turneringer eller yde hjælp til en samarbejdsklub med fodbold for kvinder og piger eller organisere aktiviteter for dem i henhold til Uefas anvisninger, skrev TV3 Sport i november.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg