OB-selskab køber kvindeklub og sigter højt

OB Q skal ligesom herrerne spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park, meddeler Odense Sport & Event.



Odense Sport & Event har købt fodboldklubben Odense Q og sigter efter at bringe holdet op blandt de bedste i Danmark.

Det meddeler selskabet bag superligaklubben OB på dens hjemmeside.

Odense Q skifter navn til OB Q, og ambitionerne er store, fortæller Niels Thorborg, der er bestyrelsesformand i Odense Sport & Event.

– Vi tænker langsigtet med denne investering, men ambitionen er i første omgang, at vi i denne sæson skal rykke op i Gjensidige Kvindeligaen, og frem over ønsker vi, at kvindeholdet – ligesom herreholdet – skal kæmpe om en plads blandt landets seks bedste hold, siger han ifølge ob.dk.

Ligesom OB’s bedste herrehold skal OB Q spille sine hjemmekampe på Nature Energy Park.

Carsten Krag Eriksen har solgt 90 procent af aktierne i Odense Q til Odense Sport & Event. De resterende ti procent beholder han og bliver desuden formand i OB Q.

– Vi ser OB som hele Fyns hold, så vi er meget stolte over, at det enorme arbejde, der er lavet på kvindesiden, kan resultere i et stærkt samarbejde, hvor vi sammen kan bringe os op i toppen af dansk kvindefodbold, siger Carsten Krag Eriksen.

Vicegeneralsekretær i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Giorgio Marchetti, bekræftede i efteråret over for TV3 Sport, at der kommer nye regler i forbundet.

For at kunne deltage i de tre europæiske klubturneringer i fodbold for mænd skal en klub senest fra sæsonen 2024/25 således involvere sig i kvindefodbold.

Klubben skal deltage med et elitehold eller ungdomshold i officielle turneringer eller yde hjælp til en samarbejdsklub med fodbold for kvinder og piger eller organisere aktiviteter for dem i henhold til Uefas anvisninger, skrev TV3 Sport i november.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Fremhæver Bodø/Glimt

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jagter FC Barcelona-stjerne

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’