OB søger afklaring med Sten Grytebust

OB vil have afklaret fremtiden for målmand Sten Grytebust, der har et år tilbage af sin kontrakt. Det samme gælder offensivspilleren Yao Dieudonne.



OB’s måske bedste spiller gennem de seneste par sæsoner, Sten Grytebust, står snart ved en skillevej.

Nordmandens aftale med fynboerne udløber om et år, og der har været mange rygter om målmanden, der blandt andet blev sat i kraftig forbindelse med Brøndby IF, da de blå-gule var på jagt efter en afløser for Frederik Rønnow. Det endte som bekendt ikke med at blive Sten Grytebust, men han er stadig en interessant keeper for mange klubber.

Foreløbig er han dog stadig OB-spiller.

– Der kan ske rigtig meget i et transfervindue. Tingene kan næsten ændre sig fra dag til dag, men udgangspunktet er, at han bliver i OB, siger Jesper Hansen, der er sportsdirektør i den fynske klub, til tipsbladet.dk.

Når en spiller har et år tilbage af kontrakten, er det så ikke det tidspunkt, man ofte kigger på enten et salg eller en forlængelse?

– Jo, det har du ret i. Vi er også i dialog med hans agent, og vi søger en eller anden form for afklaring i nærmeste fremtid, lyder det fra sportsdirektøren.

En form for afklaring søger OB også i forhold til offensivspilleren Yao Dieudonne. Ivorianeren var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF og var altså med til at sikre nordjyderne en plads i Superligaen, men nu er han tilbage i OB, og umiddelbart kan man tvivle på, at han har en fremtid i klubben. Yao har således ikke været med i truppen i nogle af sæsonens første to kampe.

Den 24-årige offensivspiller har ligesom Sten Grytebust et år tilbage af kontrakten.

– Vi har haft det udgangspunkt, at alle startede fra nul og fik en fair chance, da Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) tilrådte, og nu skal vi så til at have en dialog med nogle spillere. En spiller som André Rømer var måske gået lidt kold i det, og nu skal vi kigge på, hvad der skal ske med Yao. Det er en ambitiøs spiller, som vil sin fodboldkarriere. Vi skal have en snak om, hvordan det forløses bedst muligt, siger Jesper Hansen.

Sten Grytebust og Yao Dieudonne er de eneste udlændinge i OB pt. 





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Har droppet stor dansk transfer

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber