OB søger afklaring med Sten Grytebust

OB vil have afklaret fremtiden for målmand Sten Grytebust, der har et år tilbage af sin kontrakt. Det samme gælder offensivspilleren Yao Dieudonne.



OB’s måske bedste spiller gennem de seneste par sæsoner, Sten Grytebust, står snart ved en skillevej.

Nordmandens aftale med fynboerne udløber om et år, og der har været mange rygter om målmanden, der blandt andet blev sat i kraftig forbindelse med Brøndby IF, da de blå-gule var på jagt efter en afløser for Frederik Rønnow. Det endte som bekendt ikke med at blive Sten Grytebust, men han er stadig en interessant keeper for mange klubber.

Foreløbig er han dog stadig OB-spiller.

– Der kan ske rigtig meget i et transfervindue. Tingene kan næsten ændre sig fra dag til dag, men udgangspunktet er, at han bliver i OB, siger Jesper Hansen, der er sportsdirektør i den fynske klub, til tipsbladet.dk.

Når en spiller har et år tilbage af kontrakten, er det så ikke det tidspunkt, man ofte kigger på enten et salg eller en forlængelse?

– Jo, det har du ret i. Vi er også i dialog med hans agent, og vi søger en eller anden form for afklaring i nærmeste fremtid, lyder det fra sportsdirektøren.

En form for afklaring søger OB også i forhold til offensivspilleren Yao Dieudonne. Ivorianeren var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF og var altså med til at sikre nordjyderne en plads i Superligaen, men nu er han tilbage i OB, og umiddelbart kan man tvivle på, at han har en fremtid i klubben. Yao har således ikke været med i truppen i nogle af sæsonens første to kampe.

Den 24-årige offensivspiller har ligesom Sten Grytebust et år tilbage af kontrakten.

– Vi har haft det udgangspunkt, at alle startede fra nul og fik en fair chance, da Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) tilrådte, og nu skal vi så til at have en dialog med nogle spillere. En spiller som André Rømer var måske gået lidt kold i det, og nu skal vi kigge på, hvad der skal ske med Yao. Det er en ambitiøs spiller, som vil sin fodboldkarriere. Vi skal have en snak om, hvordan det forløses bedst muligt, siger Jesper Hansen.

Sten Grytebust og Yao Dieudonne er de eneste udlændinge i OB pt. 





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Norsk ekspert håner Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Frankrig – Marokko

Uwe Rösler henter dansker



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Fredberg henter italiensk legende