OB søger afklaring med Sten Grytebust

OB vil have afklaret fremtiden for målmand Sten Grytebust, der har et år tilbage af sin kontrakt. Det samme gælder offensivspilleren Yao Dieudonne.



OB’s måske bedste spiller gennem de seneste par sæsoner, Sten Grytebust, står snart ved en skillevej.

Nordmandens aftale med fynboerne udløber om et år, og der har været mange rygter om målmanden, der blandt andet blev sat i kraftig forbindelse med Brøndby IF, da de blå-gule var på jagt efter en afløser for Frederik Rønnow. Det endte som bekendt ikke med at blive Sten Grytebust, men han er stadig en interessant keeper for mange klubber.

Foreløbig er han dog stadig OB-spiller.

– Der kan ske rigtig meget i et transfervindue. Tingene kan næsten ændre sig fra dag til dag, men udgangspunktet er, at han bliver i OB, siger Jesper Hansen, der er sportsdirektør i den fynske klub, til tipsbladet.dk.

Når en spiller har et år tilbage af kontrakten, er det så ikke det tidspunkt, man ofte kigger på enten et salg eller en forlængelse?

– Jo, det har du ret i. Vi er også i dialog med hans agent, og vi søger en eller anden form for afklaring i nærmeste fremtid, lyder det fra sportsdirektøren.

En form for afklaring søger OB også i forhold til offensivspilleren Yao Dieudonne. Ivorianeren var i sidste sæson udlejet til Vendsyssel FF og var altså med til at sikre nordjyderne en plads i Superligaen, men nu er han tilbage i OB, og umiddelbart kan man tvivle på, at han har en fremtid i klubben. Yao har således ikke været med i truppen i nogle af sæsonens første to kampe.

Den 24-årige offensivspiller har ligesom Sten Grytebust et år tilbage af kontrakten.

– Vi har haft det udgangspunkt, at alle startede fra nul og fik en fair chance, da Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) tilrådte, og nu skal vi så til at have en dialog med nogle spillere. En spiller som André Rømer var måske gået lidt kold i det, og nu skal vi kigge på, hvad der skal ske med Yao. Det er en ambitiøs spiller, som vil sin fodboldkarriere. Vi skal have en snak om, hvordan det forløses bedst muligt, siger Jesper Hansen.

Sten Grytebust og Yao Dieudonne er de eneste udlændinge i OB pt. 



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Dansker færdig i Ajax?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby bekræfter salg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Hård kritik af FC København-stjerne