OB-spillers lejemål i England er gået helt skævt

OB's udlejede offensivspiller Tyler Burey har alt andet end medvind i hjemlandet, hvor han er lånt ud til Oxford United.



Skulle der gå en enkelt eller to OB-tilhænger rundt og tænke, at alle lidelserne i Ådalen nok skulle forsvinde, hvis man bare rådede over Tyler Burey, er der opmuntring at hente.

Den 23-årige angriber kan lige nu ikke komme på holdet i Englands tredjebedste række.

I januar blev Tyler Burey udlejet fra OB til Oxford United i League One, og han fik pænt med spilletid i begyndelsen, men de seneste to måneder har det set helt skidt ud. I de seneste ni kampe har OB-lejesvenden end ikke været udtaget til truppen.

Tipsbladet har søgt både Tyler Burey og Oxford United for en kommentar, men ingen af dem er vendt tilbage. I stedet har vi allieret os med Liam Rice, der dækker den engelske klub for Oxford Mail.

Han kan fortælle, at det ikke er en skade, der er årsagen til Tyler Bureys fravær.

– Oxford fik en række offensivspillere tilbage fra skader, og så røg Tyler ud af truppen. Det er den officielle forklaring på hans fravær – at der simpelthen ikke er plads til ham. Der er ingen konflikt, og han træner stadig med førsteholdstruppen. Det ser ud til, at der skal en række skader til for, at Tyler kommer tilbage i varmen, siger Liam Rice.

Tyler Bureys lejeaftale med Oxford udløber ved udgangen af denne sæson, og derefter skal parterne tage stilling til, om samarbejdet skal fortsætte. Det er der åbenlyst ikke meget, der tyder på i skrivende stund.

– Mit bud er, at han ikke er i Oxford i næste sæson – så skal hans situation i hvert fald ændre sig markant. Han gjorde det egentlig meget godt i de kampe, han spillede, men de øvrige offensivspillere er virkelig velspillende i øjeblikket, fastslår journalisten.

Tyler Burey har kontrakt med OB frem til 2026 – han er noteret for otte førsteholdskampe for fynboerne. 





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm skifter til Schalke

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Speakman om transfer: En unik situation

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller