Skulle der gå en enkelt eller to OB-tilhænger rundt og tænke, at alle lidelserne i Ådalen nok skulle forsvinde, hvis man bare rådede over Tyler Burey, er der opmuntring at hente.
Den 23-årige angriber kan lige nu ikke komme på holdet i Englands tredjebedste række.
I januar blev Tyler Burey udlejet fra OB til Oxford United i League One, og han fik pænt med spilletid i begyndelsen, men de seneste to måneder har det set helt skidt ud. I de seneste ni kampe har OB-lejesvenden end ikke været udtaget til truppen.
Tipsbladet har søgt både Tyler Burey og Oxford United for en kommentar, men ingen af dem er vendt tilbage. I stedet har vi allieret os med Liam Rice, der dækker den engelske klub for Oxford Mail.
Han kan fortælle, at det ikke er en skade, der er årsagen til Tyler Bureys fravær.
– Oxford fik en række offensivspillere tilbage fra skader, og så røg Tyler ud af truppen. Det er den officielle forklaring på hans fravær – at der simpelthen ikke er plads til ham. Der er ingen konflikt, og han træner stadig med førsteholdstruppen. Det ser ud til, at der skal en række skader til for, at Tyler kommer tilbage i varmen, siger Liam Rice.
Tyler Bureys lejeaftale med Oxford udløber ved udgangen af denne sæson, og derefter skal parterne tage stilling til, om samarbejdet skal fortsætte. Det er der åbenlyst ikke meget, der tyder på i skrivende stund.
– Mit bud er, at han ikke er i Oxford i næste sæson – så skal hans situation i hvert fald ændre sig markant. Han gjorde det egentlig meget godt i de kampe, han spillede, men de øvrige offensivspillere er virkelig velspillende i øjeblikket, fastslår journalisten.
Tyler Burey har kontrakt med OB frem til 2026 – han er noteret for otte førsteholdskampe for fynboerne.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind