OB-sportschef: Sådan erstattes Gigovic og Jebali

Björn Wesström har en klar plan på plads.



I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.

Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.

– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:

– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af ​​at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.

Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.

– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.

Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.

Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Værste i 16 år

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!