I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.
Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.
– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:
– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.
Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.
– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.
Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.
Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Colombia – Portugal
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER