I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.
Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.
– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:
– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.
Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.
– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.
Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.
Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER