I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.
Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.
– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:
– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.
Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.
– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.
Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.
Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER