OB-sportschef: Sådan erstattes Gigovic og Jebali

Björn Wesström har en klar plan på plads.



I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.

Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.

– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:

– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af ​​at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.

Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.

– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.

Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.

Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her er VM-turneringens hold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Udeladt – kan slet ikke spille

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Kryptisk besked til Mileta Rajovic