OB-sportschef: Sådan erstattes Gigovic og Jebali

Björn Wesström har en klar plan på plads.



I forhold til før og efter transfervinduet i OB, så mangler der nu Issam Jebali og Armin Gigovic på holdet, og ifølge fynboernes sportschef Björn Wesström, så er der en bestemt måde, som de skal erstattes på.

Det fortæller han om i et interview på OB’s hjemmeside.

– En trup skal udvikles på flere måder end ved at tilføje spillere. Vi har brug for udvikling af eksisterende spillere, og vi skal blive skarpere i vores spillestil. Jeg oplever, at manges forventninger er, at når en spiller bliver solgt eller forlader OB, så skal hans kompetencer erstattes via rekruttering af en ny spiller, siger han og fortsætter:

– Jeg har højere tanker om vores eksisterende spillertrup, vores daglige drift og vores trænerteam end at overlade det til vores nye spillere at være ansvarlige for vores udvikling. Jeg tror på, at kombinationen af ​​at udvikle vores eksisterende spillere og talenter med færdigheder knyttet til vores spillestil, er det, der øger vores holds styrke, fortæller Wesström.

Nu kan man begynde at kigge mod sommeren, hvor der er en del kontrakter, der står til at udløbe, og her er det ikke alle, som sportschefen er i gang med at forlænge.

– I nogle tilfælde er de i gang, og i andre tilfælde er de ikke. Hvis de ikke er i gang, kan de påbegyndes, hvis parterne beslutter at gøre det. En forudsætning for at indgå en aftale er, at begge parter ønsker og deler de drømme, der skal jagtes, siger Wesström.

Han peger endvidere på, at hvis betingelserne er til stede, så tror han på, at de kan komme til enighed. Ellers går de videre uden hinandens selskab, som han udtrykker det.

Odense-klubben er desuden taget på træningslejr i Thailand. Læs mere om årsagen til det her.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Patrick Mortensen færdig i AGF

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’