OB skal på en svær opgave tirsdag aften, når Superliga-mandskabet gæster FC Helsingør i Sydbank Pokalen.
Selv om der er en række til forskel på de to mandskaber, så skal fynboerne ikke undervurdere modstanderen. For Helsingør har gang i en god sæson og fører den næstbedste række ved at have hentet 23 point ud af 27 mulige.
OB-profilen Jeppe Tverskov er da også klar over, at det kan blive en vanskelig opgave at møde nordsjællænderne.
– Pokalkampe er altid sjove at spille. De har sit helt eget liv, og de skal afgøres på dagen. Man kan ikke stille sig tilfreds med uafgjort, for så fortsætter den i forlænget spilletid. Vi møder en god modstander, der har tur i den, og det betyder meget for et hold, at der er tur i den. Man kender det selv; når der er tur i den, har man bare mere selvtillid, man spiller bedre fodbold, og det ene følger med det andet.
– FC Helsingør spiller på kunstgræs hjemme, så de vil gerne spille noget hurtig fodbold. Vi er godt forberedte på dem, og vi ved, de har nogle finurlige spillere, der gerne vil finde plads i mellemrummet. Derudover har de scoret masser af mål, så det er klart, at det er en modstander, vi har respekt for, fortæller Tverskov til klubbens egen hjemmeside.
Han fortæller, at det er vigtigt, at OB har stor respekt for FC Helsingør, og at det hurtigt kan blive noget bøvl, hvis de kommer bagud.
OB kommer ind til kampen med et nederlag friskt i erindringen, eftersom fynboerne fredag aften tabte 0-2 til AaB.
Kampen mellem de to hold fløjtes i gang klokken 17.45.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC København mod FC Polissya
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
