OB-stjerne advarer: Helsingør har tur i den

OB møder tirsdag aften topholdet i NordidBet Ligaen i Sydbank Pokalen.



OB skal på en svær opgave tirsdag aften, når Superliga-mandskabet gæster FC Helsingør i Sydbank Pokalen. 

Selv om der er en række til forskel på de to mandskaber, så skal fynboerne ikke undervurdere modstanderen. For Helsingør har gang i en god sæson og fører den næstbedste række ved at have hentet 23 point ud af 27 mulige. 

OB-profilen Jeppe Tverskov er da også klar over, at det kan blive en vanskelig opgave at møde nordsjællænderne.

– Pokalkampe er altid sjove at spille. De har sit helt eget liv, og de skal afgøres på dagen. Man kan ikke stille sig tilfreds med uafgjort, for så fortsætter den i forlænget spilletid. Vi møder en god modstander, der har tur i den, og det betyder meget for et hold, at der er tur i den. Man kender det selv; når der er tur i den, har man bare mere selvtillid, man spiller bedre fodbold, og det ene følger med det andet.

– FC Helsingør spiller på kunstgræs hjemme, så de vil gerne spille noget hurtig fodbold. Vi er godt forberedte på dem, og vi ved, de har nogle finurlige spillere, der gerne vil finde plads i mellemrummet. Derudover har de scoret masser af mål, så det er klart, at det er en modstander, vi har respekt for, fortæller Tverskov til klubbens egen hjemmeside.

Han fortæller, at det er vigtigt, at OB har stor respekt for FC Helsingør, og at det hurtigt kan blive noget bøvl, hvis de kommer bagud. 

OB kommer ind til kampen med et nederlag friskt i erindringen, eftersom fynboerne fredag aften tabte 0-2 til AaB.

Kampen mellem de to hold fløjtes i gang klokken 17.45. 





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Irak – Norge

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Belgien – Egypten

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!