OB skal på en svær opgave tirsdag aften, når Superliga-mandskabet gæster FC Helsingør i Sydbank Pokalen.
Selv om der er en række til forskel på de to mandskaber, så skal fynboerne ikke undervurdere modstanderen. For Helsingør har gang i en god sæson og fører den næstbedste række ved at have hentet 23 point ud af 27 mulige.
OB-profilen Jeppe Tverskov er da også klar over, at det kan blive en vanskelig opgave at møde nordsjællænderne.
– Pokalkampe er altid sjove at spille. De har sit helt eget liv, og de skal afgøres på dagen. Man kan ikke stille sig tilfreds med uafgjort, for så fortsætter den i forlænget spilletid. Vi møder en god modstander, der har tur i den, og det betyder meget for et hold, at der er tur i den. Man kender det selv; når der er tur i den, har man bare mere selvtillid, man spiller bedre fodbold, og det ene følger med det andet.
– FC Helsingør spiller på kunstgræs hjemme, så de vil gerne spille noget hurtig fodbold. Vi er godt forberedte på dem, og vi ved, de har nogle finurlige spillere, der gerne vil finde plads i mellemrummet. Derudover har de scoret masser af mål, så det er klart, at det er en modstander, vi har respekt for, fortæller Tverskov til klubbens egen hjemmeside.
Han fortæller, at det er vigtigt, at OB har stor respekt for FC Helsingør, og at det hurtigt kan blive noget bøvl, hvis de kommer bagud.
OB kommer ind til kampen med et nederlag friskt i erindringen, eftersom fynboerne fredag aften tabte 0-2 til AaB.
Kampen mellem de to hold fløjtes i gang klokken 17.45.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
