OB skal på en svær opgave tirsdag aften, når Superliga-mandskabet gæster FC Helsingør i Sydbank Pokalen.
Selv om der er en række til forskel på de to mandskaber, så skal fynboerne ikke undervurdere modstanderen. For Helsingør har gang i en god sæson og fører den næstbedste række ved at have hentet 23 point ud af 27 mulige.
OB-profilen Jeppe Tverskov er da også klar over, at det kan blive en vanskelig opgave at møde nordsjællænderne.
– Pokalkampe er altid sjove at spille. De har sit helt eget liv, og de skal afgøres på dagen. Man kan ikke stille sig tilfreds med uafgjort, for så fortsætter den i forlænget spilletid. Vi møder en god modstander, der har tur i den, og det betyder meget for et hold, at der er tur i den. Man kender det selv; når der er tur i den, har man bare mere selvtillid, man spiller bedre fodbold, og det ene følger med det andet.
– FC Helsingør spiller på kunstgræs hjemme, så de vil gerne spille noget hurtig fodbold. Vi er godt forberedte på dem, og vi ved, de har nogle finurlige spillere, der gerne vil finde plads i mellemrummet. Derudover har de scoret masser af mål, så det er klart, at det er en modstander, vi har respekt for, fortæller Tverskov til klubbens egen hjemmeside.
Han fortæller, at det er vigtigt, at OB har stor respekt for FC Helsingør, og at det hurtigt kan blive noget bøvl, hvis de kommer bagud.
OB kommer ind til kampen med et nederlag friskt i erindringen, eftersom fynboerne fredag aften tabte 0-2 til AaB.
Kampen mellem de to hold fløjtes i gang klokken 17.45.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
