OB skal på en svær opgave tirsdag aften, når Superliga-mandskabet gæster FC Helsingør i Sydbank Pokalen.
Selv om der er en række til forskel på de to mandskaber, så skal fynboerne ikke undervurdere modstanderen. For Helsingør har gang i en god sæson og fører den næstbedste række ved at have hentet 23 point ud af 27 mulige.
OB-profilen Jeppe Tverskov er da også klar over, at det kan blive en vanskelig opgave at møde nordsjællænderne.
– Pokalkampe er altid sjove at spille. De har sit helt eget liv, og de skal afgøres på dagen. Man kan ikke stille sig tilfreds med uafgjort, for så fortsætter den i forlænget spilletid. Vi møder en god modstander, der har tur i den, og det betyder meget for et hold, at der er tur i den. Man kender det selv; når der er tur i den, har man bare mere selvtillid, man spiller bedre fodbold, og det ene følger med det andet.
– FC Helsingør spiller på kunstgræs hjemme, så de vil gerne spille noget hurtig fodbold. Vi er godt forberedte på dem, og vi ved, de har nogle finurlige spillere, der gerne vil finde plads i mellemrummet. Derudover har de scoret masser af mål, så det er klart, at det er en modstander, vi har respekt for, fortæller Tverskov til klubbens egen hjemmeside.
Han fortæller, at det er vigtigt, at OB har stor respekt for FC Helsingør, og at det hurtigt kan blive noget bøvl, hvis de kommer bagud.
OB kommer ind til kampen med et nederlag friskt i erindringen, eftersom fynboerne fredag aften tabte 0-2 til AaB.
Kampen mellem de to hold fløjtes i gang klokken 17.45.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
