OB-stopper efter drømmestart: Må ikke blive for arrogante

Jeppe Tverskov jubler over den gode Superliga-start, men vil ikke lade sig rive med.



OB kunne ikke have fået en meget bedre start på Superligaen, end de fik. Efter 45 minutter af den nye sæson var de nemlig foran med tre mål på hjemmebane mod FC København, og selvom det sluttede 3-2, snuppede fynboerne altså en flot sejr over københavnerne.

Det har givet selvtilliden et nøk opad, men i OB må de ikke blive for arrogante. Det understreger forsvarsprofilen Jeppe Tverskov over for klubbens hjemmeside. 

– Vi skal selvfølgelig også have armene ned og ikke blive for arrogante i vores spil, siger han og uddyber:

– Det synes jeg heller ikke, at vi bliver. Specielt også i form af sidste sæson har vi kampe og præstationer, der viser, at vi ikke kan tillade os at gå ud og være arrogante. Men selvtillid må vi meget gerne tage med fra i søndags. Specielt offensivt var vi dygtige og farlige. Så jo mere af det vi kan få med, jo bedre.

Jeppe Tverskov håber samtidig, at OB kan fortsætte den gode start, når de møder FC Nordsjælland på hjemmebane i weekenden. En god start er nemlig særligt vigtig i år, lyder vurderingen.

– Hvis det kaster seks point af sig, så er det fantastisk med to hjemmekampe til at starte med. Så betyder det en god start. Men altså, en hjemmebanekamp mod FCK er aldrig nemt – og det samme med Nordsjælland, fordi de spiller, som de gør. Hvis man kan få lidt publikum med efter vores præstation mod FCK og lidt vind i sejlene, så kan det hjælpe os med at få en god start, hvilket er vigtigt i årets Superliga, som er kortere og efter min mening har bedre hold, siger Jeppe Tverskov.

OB og FC Nordsjælland mødes søndag klokken 14.00. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

‘Det er jeg træt af’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt