OB-stopper efter drømmestart: Må ikke blive for arrogante

Jeppe Tverskov jubler over den gode Superliga-start, men vil ikke lade sig rive med.



OB kunne ikke have fået en meget bedre start på Superligaen, end de fik. Efter 45 minutter af den nye sæson var de nemlig foran med tre mål på hjemmebane mod FC København, og selvom det sluttede 3-2, snuppede fynboerne altså en flot sejr over københavnerne.

Det har givet selvtilliden et nøk opad, men i OB må de ikke blive for arrogante. Det understreger forsvarsprofilen Jeppe Tverskov over for klubbens hjemmeside. 

– Vi skal selvfølgelig også have armene ned og ikke blive for arrogante i vores spil, siger han og uddyber:

– Det synes jeg heller ikke, at vi bliver. Specielt også i form af sidste sæson har vi kampe og præstationer, der viser, at vi ikke kan tillade os at gå ud og være arrogante. Men selvtillid må vi meget gerne tage med fra i søndags. Specielt offensivt var vi dygtige og farlige. Så jo mere af det vi kan få med, jo bedre.

Jeppe Tverskov håber samtidig, at OB kan fortsætte den gode start, når de møder FC Nordsjælland på hjemmebane i weekenden. En god start er nemlig særligt vigtig i år, lyder vurderingen.

– Hvis det kaster seks point af sig, så er det fantastisk med to hjemmekampe til at starte med. Så betyder det en god start. Men altså, en hjemmebanekamp mod FCK er aldrig nemt – og det samme med Nordsjælland, fordi de spiller, som de gør. Hvis man kan få lidt publikum med efter vores præstation mod FCK og lidt vind i sejlene, så kan det hjælpe os med at få en god start, hvilket er vigtigt i årets Superliga, som er kortere og efter min mening har bedre hold, siger Jeppe Tverskov.

OB og FC Nordsjælland mødes søndag klokken 14.00. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i