OB-stopper efter drømmestart: Må ikke blive for arrogante

Jeppe Tverskov jubler over den gode Superliga-start, men vil ikke lade sig rive med.



OB kunne ikke have fået en meget bedre start på Superligaen, end de fik. Efter 45 minutter af den nye sæson var de nemlig foran med tre mål på hjemmebane mod FC København, og selvom det sluttede 3-2, snuppede fynboerne altså en flot sejr over københavnerne.

Det har givet selvtilliden et nøk opad, men i OB må de ikke blive for arrogante. Det understreger forsvarsprofilen Jeppe Tverskov over for klubbens hjemmeside. 

– Vi skal selvfølgelig også have armene ned og ikke blive for arrogante i vores spil, siger han og uddyber:

– Det synes jeg heller ikke, at vi bliver. Specielt også i form af sidste sæson har vi kampe og præstationer, der viser, at vi ikke kan tillade os at gå ud og være arrogante. Men selvtillid må vi meget gerne tage med fra i søndags. Specielt offensivt var vi dygtige og farlige. Så jo mere af det vi kan få med, jo bedre.

Jeppe Tverskov håber samtidig, at OB kan fortsætte den gode start, når de møder FC Nordsjælland på hjemmebane i weekenden. En god start er nemlig særligt vigtig i år, lyder vurderingen.

– Hvis det kaster seks point af sig, så er det fantastisk med to hjemmekampe til at starte med. Så betyder det en god start. Men altså, en hjemmebanekamp mod FCK er aldrig nemt – og det samme med Nordsjælland, fordi de spiller, som de gør. Hvis man kan få lidt publikum med efter vores præstation mod FCK og lidt vind i sejlene, så kan det hjælpe os med at få en god start, hvilket er vigtigt i årets Superliga, som er kortere og efter min mening har bedre hold, siger Jeppe Tverskov.

OB og FC Nordsjælland mødes søndag klokken 14.00. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Messi sætter ord på vildt drama

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham