Efter 15 hjemmekampe i denne superligasæson uden sejr kom OB endelig på tavlen med en sejr på eget græs.
I sæsonens sidste forsøg hjemme i Odense lykkedes det OB at vinde 2-0 over Randers.
Det var samtidig nok sidste udkald for at undgå nedrykning. Med sejren kravlede OB faktisk over nedrykningsstregen på bedre målscore end Lyngby, som dog mangler at spille to kampe – OB har kun udekampen mod Viborg tilbage.
Det var ikke bare sæsonens første hjemmesejr, men også første gang i sæsonen, at OB vandt to kampe i træk.
OB leverede en præstation så flot, at det var svært at begribe, at holdet kæmper om at undgå nedrykning.
Fynboerne kom ud med en helt anden energi end det pauvre udtryk, der har kendetegnet holdet igennem det meste af foråret.
Båret frem af publikum skabte OB den ene chance efter den anden, og den fynske føring burde have været større end 1-0 ved pausen.
Halvlegens enlige mål blev banket i kassen via den ene stolpe af Alassana Manneh efter et hjørnespark, da der var spillet knap en halv time.
Den gambiske midtbanespiller har stort set ikke spillet i foråret, men han kan nå at blive meget afgørende alligevel.
Også OB's unge angriber Luca Kjerrumgaard var konstant farlig og havde tre gode scoringsforsøg i de første 45 minutter.
Randers var dog også farlig i et par situationer. Mohamed Fuseini var alene igennem efter et kontraangreb, men OB-keeper Viljar Myhra greb snarrådigt ind.
Efter pausen var OB fortsat toneangivende, og efter godt en times spil lykkedes det endelig for Luca Kjerrumgaard at score.
19-årige Max Ejdum brød igennem i venstre side og serverede for Kjerrumgaard, der sendte bolden mellem benene på keeper Patrik Carlgren.
Det var fjerde kamp på stribe, at Kjerrumgaard kom på måltavlen, og han har en vis aktie i, at OB fortsat lever i kampen for at overleve.
OB og Lyngby har begge 32 point i bunden, Vejle har 33 før de sidste kampe i sæsonen. OB har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne. En af de tre klubber rykker ned.
I toppen af kvalifikationsspillet ligger Randers fortsat forrest i kampen om syvendepladsen med 38 point, mens Viborg har 37 for en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Her kan du se FC København mod FC Polissya
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Har budt en milliard
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER