OB stopper skrækstime og kravler over stregen

I sæsonens 16. forsøg vandt OB endelig på hjemmebane. Med 2-0 over Randers kravler OB over nedrykningsstregen.



Efter 15 hjemmekampe i denne superligasæson uden sejr kom OB endelig på tavlen med en sejr på eget græs.

I sæsonens sidste forsøg hjemme i Odense lykkedes det OB at vinde 2-0 over Randers.

Det var samtidig nok sidste udkald for at undgå nedrykning. Med sejren kravlede OB faktisk over nedrykningsstregen på bedre målscore end Lyngby, som dog mangler at spille to kampe – OB har kun udekampen mod Viborg tilbage.

Det var ikke bare sæsonens første hjemmesejr, men også første gang i sæsonen, at OB vandt to kampe i træk.

OB leverede en præstation så flot, at det var svært at begribe, at holdet kæmper om at undgå nedrykning.

Fynboerne kom ud med en helt anden energi end det pauvre udtryk, der har kendetegnet holdet igennem det meste af foråret.

Båret frem af publikum skabte OB den ene chance efter den anden, og den fynske føring burde have været større end 1-0 ved pausen.

Halvlegens enlige mål blev banket i kassen via den ene stolpe af Alassana Manneh efter et hjørnespark, da der var spillet knap en halv time.

Den gambiske midtbanespiller har stort set ikke spillet i foråret, men han kan nå at blive meget afgørende alligevel.

Også OB's unge angriber Luca Kjerrumgaard var konstant farlig og havde tre gode scoringsforsøg i de første 45 minutter.

Randers var dog også farlig i et par situationer. Mohamed Fuseini var alene igennem efter et kontraangreb, men OB-keeper Viljar Myhra greb snarrådigt ind.

Efter pausen var OB fortsat toneangivende, og efter godt en times spil lykkedes det endelig for Luca Kjerrumgaard at score.

19-årige Max Ejdum brød igennem i venstre side og serverede for Kjerrumgaard, der sendte bolden mellem benene på keeper Patrik Carlgren.

Det var fjerde kamp på stribe, at Kjerrumgaard kom på måltavlen, og han har en vis aktie i, at OB fortsat lever i kampen for at overleve.

OB og Lyngby har begge 32 point i bunden, Vejle har 33 før de sidste kampe i sæsonen. OB har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne. En af de tre klubber rykker ned.

I toppen af kvalifikationsspillet ligger Randers fortsat forrest i kampen om syvendepladsen med 38 point, mens Viborg har 37 for en kamp mindre.

/ritzau/



Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

– Han er fuldstændig vanvittig

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Aldrig nogensinde FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte