OB stopper skrækstime og kravler over stregen

I sæsonens 16. forsøg vandt OB endelig på hjemmebane. Med 2-0 over Randers kravler OB over nedrykningsstregen.



Efter 15 hjemmekampe i denne superligasæson uden sejr kom OB endelig på tavlen med en sejr på eget græs.

I sæsonens sidste forsøg hjemme i Odense lykkedes det OB at vinde 2-0 over Randers.

Det var samtidig nok sidste udkald for at undgå nedrykning. Med sejren kravlede OB faktisk over nedrykningsstregen på bedre målscore end Lyngby, som dog mangler at spille to kampe – OB har kun udekampen mod Viborg tilbage.

Det var ikke bare sæsonens første hjemmesejr, men også første gang i sæsonen, at OB vandt to kampe i træk.

OB leverede en præstation så flot, at det var svært at begribe, at holdet kæmper om at undgå nedrykning.

Fynboerne kom ud med en helt anden energi end det pauvre udtryk, der har kendetegnet holdet igennem det meste af foråret.

Båret frem af publikum skabte OB den ene chance efter den anden, og den fynske føring burde have været større end 1-0 ved pausen.

Halvlegens enlige mål blev banket i kassen via den ene stolpe af Alassana Manneh efter et hjørnespark, da der var spillet knap en halv time.

Den gambiske midtbanespiller har stort set ikke spillet i foråret, men han kan nå at blive meget afgørende alligevel.

Også OB's unge angriber Luca Kjerrumgaard var konstant farlig og havde tre gode scoringsforsøg i de første 45 minutter.

Randers var dog også farlig i et par situationer. Mohamed Fuseini var alene igennem efter et kontraangreb, men OB-keeper Viljar Myhra greb snarrådigt ind.

Efter pausen var OB fortsat toneangivende, og efter godt en times spil lykkedes det endelig for Luca Kjerrumgaard at score.

19-årige Max Ejdum brød igennem i venstre side og serverede for Kjerrumgaard, der sendte bolden mellem benene på keeper Patrik Carlgren.

Det var fjerde kamp på stribe, at Kjerrumgaard kom på måltavlen, og han har en vis aktie i, at OB fortsat lever i kampen for at overleve.

OB og Lyngby har begge 32 point i bunden, Vejle har 33 før de sidste kampe i sæsonen. OB har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne. En af de tre klubber rykker ned.

I toppen af kvalifikationsspillet ligger Randers fortsat forrest i kampen om syvendepladsen med 38 point, mens Viborg har 37 for en kamp mindre.

/ritzau/





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg