Efter 15 hjemmekampe i denne superligasæson uden sejr kom OB endelig på tavlen med en sejr på eget græs.
I sæsonens sidste forsøg hjemme i Odense lykkedes det OB at vinde 2-0 over Randers.
Det var samtidig nok sidste udkald for at undgå nedrykning. Med sejren kravlede OB faktisk over nedrykningsstregen på bedre målscore end Lyngby, som dog mangler at spille to kampe – OB har kun udekampen mod Viborg tilbage.
Det var ikke bare sæsonens første hjemmesejr, men også første gang i sæsonen, at OB vandt to kampe i træk.
OB leverede en præstation så flot, at det var svært at begribe, at holdet kæmper om at undgå nedrykning.
Fynboerne kom ud med en helt anden energi end det pauvre udtryk, der har kendetegnet holdet igennem det meste af foråret.
Båret frem af publikum skabte OB den ene chance efter den anden, og den fynske føring burde have været større end 1-0 ved pausen.
Halvlegens enlige mål blev banket i kassen via den ene stolpe af Alassana Manneh efter et hjørnespark, da der var spillet knap en halv time.
Den gambiske midtbanespiller har stort set ikke spillet i foråret, men han kan nå at blive meget afgørende alligevel.
Også OB's unge angriber Luca Kjerrumgaard var konstant farlig og havde tre gode scoringsforsøg i de første 45 minutter.
Randers var dog også farlig i et par situationer. Mohamed Fuseini var alene igennem efter et kontraangreb, men OB-keeper Viljar Myhra greb snarrådigt ind.
Efter pausen var OB fortsat toneangivende, og efter godt en times spil lykkedes det endelig for Luca Kjerrumgaard at score.
19-årige Max Ejdum brød igennem i venstre side og serverede for Kjerrumgaard, der sendte bolden mellem benene på keeper Patrik Carlgren.
Det var fjerde kamp på stribe, at Kjerrumgaard kom på måltavlen, og han har en vis aktie i, at OB fortsat lever i kampen for at overleve.
OB og Lyngby har begge 32 point i bunden, Vejle har 33 før de sidste kampe i sæsonen. OB har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne. En af de tre klubber rykker ned.
I toppen af kvalifikationsspillet ligger Randers fortsat forrest i kampen om syvendepladsen med 38 point, mens Viborg har 37 for en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt