Efter 15 hjemmekampe i denne superligasæson uden sejr kom OB endelig på tavlen med en sejr på eget græs.
I sæsonens sidste forsøg hjemme i Odense lykkedes det OB at vinde 2-0 over Randers.
Det var samtidig nok sidste udkald for at undgå nedrykning. Med sejren kravlede OB faktisk over nedrykningsstregen på bedre målscore end Lyngby, som dog mangler at spille to kampe – OB har kun udekampen mod Viborg tilbage.
Det var ikke bare sæsonens første hjemmesejr, men også første gang i sæsonen, at OB vandt to kampe i træk.
OB leverede en præstation så flot, at det var svært at begribe, at holdet kæmper om at undgå nedrykning.
Fynboerne kom ud med en helt anden energi end det pauvre udtryk, der har kendetegnet holdet igennem det meste af foråret.
Båret frem af publikum skabte OB den ene chance efter den anden, og den fynske føring burde have været større end 1-0 ved pausen.
Halvlegens enlige mål blev banket i kassen via den ene stolpe af Alassana Manneh efter et hjørnespark, da der var spillet knap en halv time.
Den gambiske midtbanespiller har stort set ikke spillet i foråret, men han kan nå at blive meget afgørende alligevel.
Også OB's unge angriber Luca Kjerrumgaard var konstant farlig og havde tre gode scoringsforsøg i de første 45 minutter.
Randers var dog også farlig i et par situationer. Mohamed Fuseini var alene igennem efter et kontraangreb, men OB-keeper Viljar Myhra greb snarrådigt ind.
Efter pausen var OB fortsat toneangivende, og efter godt en times spil lykkedes det endelig for Luca Kjerrumgaard at score.
19-årige Max Ejdum brød igennem i venstre side og serverede for Kjerrumgaard, der sendte bolden mellem benene på keeper Patrik Carlgren.
Det var fjerde kamp på stribe, at Kjerrumgaard kom på måltavlen, og han har en vis aktie i, at OB fortsat lever i kampen for at overleve.
OB og Lyngby har begge 32 point i bunden, Vejle har 33 før de sidste kampe i sæsonen. OB har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne. En af de tre klubber rykker ned.
I toppen af kvalifikationsspillet ligger Randers fortsat forrest i kampen om syvendepladsen med 38 point, mens Viborg har 37 for en kamp mindre.
/ritzau/
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Clement Bischoff på tavlen
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER