OB tæt på VM-spiller

OB er tæt på at hente amerikansk landsholdsspiller, der skal styrke forsvaret efter afgangen fra Jonas Troest.



Tipsbladet.dk erfarer, at OB er tæt på at hente den amerikanske landsholdsspiller Clarence Goodson, der i øjeblikket er på kontrakt i norske IK Start.

Den 193 centimeter høje forsvarsspiller er en klar profil i sin nuværende klub men har kontraktudløb, når den norske sæson slutter senere på året.

I øjeblikket skal de to klubber være i forhandlinger omkring en mindre transfersum, hvilket man dog ikke ønsker at bekræfte i IK Start.

– Jeg kan ikke bekræfte nogen forhandling. Jeg kommenterer ikke på eventuelle handler med vores spillere, siger sportslig administrativ leder i IK Start Rune Jakobsen til tipsbladet.dk

Clarence Goodson har kontraktudløb til november. I er ikke i gang med at forlænge med spilleren?

– Det er korrekt, siger Jakobsen.

Læs også: OB: Ny forsvarsspiller inden for en uge

Clarence Goodson har spillet 14 landskampe for USA – de otte er spillet siden november 2009, og den 193 centimeter høje forsvarsspiller var med i den amerikanske VM-trup, der nåede frem til ottendedelsfinalerne i Sydafrika. Selv om Clarence Goodson var i kamp i alle USAs opvarmningskamp frem mod VM, blev det ikke til spilletid i selve turneringen.

Han er en af vores bedre spillere, og han har gjort det virkelig godt for os, siger Rune Jakobsen.

– I og med at I ikke er i forhandlinger om en ny kontrakt, er det sidste chance for at få penge for ham, så det ligner vel et salg?

– Det er rigtigt, at vi enten kan sælge nu eller lade kontrakten løbe ud senere på året, men som sagt vil jeg ikke kommentere på handler, lyder det fra den sportslige leder.

Tipsbladet.dk er informeret om, at Clarence Goodson meget gerne vil til Danmark, hvor forskerordningen stadig kan sikre lav skat for udenlandske idrætsudøvere.

Clarence Goodson har været fast mand i forsvaret hos IK Start siden, han blev hentet fra FC Dallas i 2008. På trods af sin plads i det centrale forsvar, er Clarence Goodson ganske målfarlig. Han har scoret i de to seneste kampe for IK Start – senest i søndags, hvor han også til norske medier gav udtryk for, at et klubskifte i indeværende transfervindue sagtens kan komme på tale. I alt har Goodson scoret ni ligamål i 57 kampe for den norske klub.

Clarence Goodson er 28 år og spillede sidste år på det amerikanske landshold under de nord- og mellemamerikanske mesterskaber, hvor han efter turneringen blev kåret til turneringens hold. Goodson har scoret to gange i nationaldragten.

OB’s direktør Kim Brink er onsdag citeret i Ekstra Bladet for, at han regner med at have en ny forsvarsspiller på plads inden for den næste uge.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Randers kæmper sig tilbage to gange