Tipsbladet.dk erfarer, at OB er tæt på at hente den amerikanske landsholdsspiller Clarence Goodson, der i øjeblikket er på kontrakt i norske IK Start.
Den 193 centimeter høje forsvarsspiller er en klar profil i sin nuværende klub men har kontraktudløb, når den norske sæson slutter senere på året.
I øjeblikket skal de to klubber være i forhandlinger omkring en mindre transfersum, hvilket man dog ikke ønsker at bekræfte i IK Start.
– Jeg kan ikke bekræfte nogen forhandling. Jeg kommenterer ikke på eventuelle handler med vores spillere, siger sportslig administrativ leder i IK Start Rune Jakobsen til tipsbladet.dk
Clarence Goodson har kontraktudløb til november. I er ikke i gang med at forlænge med spilleren?
– Det er korrekt, siger Jakobsen.
Læs også: OB: Ny forsvarsspiller inden for en uge
Clarence Goodson har spillet 14 landskampe for USA – de otte er spillet siden november 2009, og den 193 centimeter høje forsvarsspiller var med i den amerikanske VM-trup, der nåede frem til ottendedelsfinalerne i Sydafrika. Selv om Clarence Goodson var i kamp i alle USAs opvarmningskamp frem mod VM, blev det ikke til spilletid i selve turneringen.
Han er en af vores bedre spillere, og han har gjort det virkelig godt for os, siger Rune Jakobsen.
– I og med at I ikke er i forhandlinger om en ny kontrakt, er det sidste chance for at få penge for ham, så det ligner vel et salg?
– Det er rigtigt, at vi enten kan sælge nu eller lade kontrakten løbe ud senere på året, men som sagt vil jeg ikke kommentere på handler, lyder det fra den sportslige leder.
Tipsbladet.dk er informeret om, at Clarence Goodson meget gerne vil til Danmark, hvor forskerordningen stadig kan sikre lav skat for udenlandske idrætsudøvere.
Clarence Goodson har været fast mand i forsvaret hos IK Start siden, han blev hentet fra FC Dallas i 2008. På trods af sin plads i det centrale forsvar, er Clarence Goodson ganske målfarlig. Han har scoret i de to seneste kampe for IK Start – senest i søndags, hvor han også til norske medier gav udtryk for, at et klubskifte i indeværende transfervindue sagtens kan komme på tale. I alt har Goodson scoret ni ligamål i 57 kampe for den norske klub.
Clarence Goodson er 28 år og spillede sidste år på det amerikanske landshold under de nord- og mellemamerikanske mesterskaber, hvor han efter turneringen blev kåret til turneringens hold. Goodson har scoret to gange i nationaldragten.
OB’s direktør Kim Brink er onsdag citeret i Ekstra Bladet for, at han regner med at have en ny forsvarsspiller på plads inden for den næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
DAGENS SPILFORSLAG
Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
Japan overrasker mod Holland
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT