Tipsbladet.dk erfarer, at OB er tæt på at hente den amerikanske landsholdsspiller Clarence Goodson, der i øjeblikket er på kontrakt i norske IK Start.
Den 193 centimeter høje forsvarsspiller er en klar profil i sin nuværende klub men har kontraktudløb, når den norske sæson slutter senere på året.
I øjeblikket skal de to klubber være i forhandlinger omkring en mindre transfersum, hvilket man dog ikke ønsker at bekræfte i IK Start.
– Jeg kan ikke bekræfte nogen forhandling. Jeg kommenterer ikke på eventuelle handler med vores spillere, siger sportslig administrativ leder i IK Start Rune Jakobsen til tipsbladet.dk
Clarence Goodson har kontraktudløb til november. I er ikke i gang med at forlænge med spilleren?
– Det er korrekt, siger Jakobsen.
Læs også: OB: Ny forsvarsspiller inden for en uge
Clarence Goodson har spillet 14 landskampe for USA – de otte er spillet siden november 2009, og den 193 centimeter høje forsvarsspiller var med i den amerikanske VM-trup, der nåede frem til ottendedelsfinalerne i Sydafrika. Selv om Clarence Goodson var i kamp i alle USAs opvarmningskamp frem mod VM, blev det ikke til spilletid i selve turneringen.
Han er en af vores bedre spillere, og han har gjort det virkelig godt for os, siger Rune Jakobsen.
– I og med at I ikke er i forhandlinger om en ny kontrakt, er det sidste chance for at få penge for ham, så det ligner vel et salg?
– Det er rigtigt, at vi enten kan sælge nu eller lade kontrakten løbe ud senere på året, men som sagt vil jeg ikke kommentere på handler, lyder det fra den sportslige leder.
Tipsbladet.dk er informeret om, at Clarence Goodson meget gerne vil til Danmark, hvor forskerordningen stadig kan sikre lav skat for udenlandske idrætsudøvere.
Clarence Goodson har været fast mand i forsvaret hos IK Start siden, han blev hentet fra FC Dallas i 2008. På trods af sin plads i det centrale forsvar, er Clarence Goodson ganske målfarlig. Han har scoret i de to seneste kampe for IK Start – senest i søndags, hvor han også til norske medier gav udtryk for, at et klubskifte i indeværende transfervindue sagtens kan komme på tale. I alt har Goodson scoret ni ligamål i 57 kampe for den norske klub.
Clarence Goodson er 28 år og spillede sidste år på det amerikanske landshold under de nord- og mellemamerikanske mesterskaber, hvor han efter turneringen blev kåret til turneringens hold. Goodson har scoret to gange i nationaldragten.
OB’s direktør Kim Brink er onsdag citeret i Ekstra Bladet for, at han regner med at have en ny forsvarsspiller på plads inden for den næste uge.
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
Pibekoncert til Thomas Frank
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART