Slutspillet i Superligaen vendte tilbage fredag aften med et opgør mellem OB og FC Midtjylland, og det blev en tung affære for fynboerne, der på eget græs tabte 1-3 til Thomas Thomasbergs tropper.
Heldigvis ser det ikke ud til, at de helt har mistet humøret i Ådalen. På Twitter kommer OB således med en drilsk bemærkning til Brøndby IF lørdag eftermiddag. Men først lidt baggrund.
Før landskampspausen præsterede Brøndby-keeper Mads Hermansen en fuldstændig fabelagtig tredobbelt redning mod FC Nordsjælland, hvor han først tog sig af et straffespark og derefter også reddede to afslutninger på returboldene. I Brøndby IF syntes man også, at Mads Hermansens aktion var imponerende – faktisk så imponerende, at klubben dagen efter valgte at få produceret trøjer med billeder af Hermansens redninger, som blev sat til salg i fanshoppen.
Og det var bestemt ikke alle Brøndby-fans, der tog vel imod det tilbud.
På sociale medier modtog Superliga-klubben massiv kritk for trangen til at forevige Mads Hermansens redninger, fordi Brøndby IF trods alt tabte kampen og i øvrigt blev fuldstændig udspillet af FC Nordsjælland i langt størstedelen af kampen. Ikke ligefrem fanshop-materiale mente et væld af de blå-gule tilhængere.
Og nu er det så, at OB tager en smule pis på rivalerne fra Vestegnen. I fredagens opgør mod FC Midtjylland præsterede midstopperen Mihajlo Ivancevic en heroisk redningsaktion, som forhindrede gæsternes Frederik Heiselberg i at score i et ellers tomt mål, og det klip har OB lørdag lagt ud på Twitter med følgende tekst, som rundes af med en grinende emoji.:
– Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen.
Du kan se opslaget herunder:
Mihajlo Ivančević blev i går kåret som Albani Man of the Match efter blandt andet denne dobbeltredning 👏🔵⚪️
— Odense Boldklub (@Odense_Boldklub) April 1, 2023
Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen 😂#obdk #enafstriberne #obfcm #sldk pic.twitter.com/wh9Oh5BdD1
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER