OB tager pis på Brøndby: Han skal i fanshoppen

OB driller Brøndby IF på det sociale medie Twitter.



Slutspillet i Superligaen vendte tilbage fredag aften med et opgør mellem OB og FC Midtjylland, og det blev en tung affære for fynboerne, der på eget græs tabte 1-3 til Thomas Thomasbergs tropper.

Heldigvis ser det ikke ud til, at de helt har mistet humøret i Ådalen. På Twitter kommer OB således med en drilsk bemærkning til Brøndby IF lørdag eftermiddag. Men først lidt baggrund.

Før landskampspausen præsterede Brøndby-keeper Mads Hermansen en fuldstændig fabelagtig tredobbelt redning mod FC Nordsjælland, hvor han først tog sig af et straffespark og derefter også reddede to afslutninger på returboldene. I Brøndby IF syntes man også, at Mads Hermansens aktion var imponerende – faktisk så imponerende, at klubben dagen efter valgte at få produceret trøjer med billeder af Hermansens redninger, som blev sat til salg i fanshoppen.

Og det var bestemt ikke alle Brøndby-fans, der tog vel imod det tilbud.

På sociale medier modtog Superliga-klubben massiv kritk for trangen til at forevige Mads Hermansens redninger, fordi Brøndby IF trods alt tabte kampen og i øvrigt blev fuldstændig udspillet af FC Nordsjælland i langt størstedelen af kampen. Ikke ligefrem fanshop-materiale mente et væld af de blå-gule tilhængere.

Og nu er det så, at OB tager en smule pis på rivalerne fra Vestegnen. I fredagens opgør mod FC Midtjylland præsterede midstopperen Mihajlo Ivancevic en heroisk redningsaktion, som forhindrede gæsternes Frederik Heiselberg i at score i et ellers tomt mål, og det klip har OB lørdag lagt ud på Twitter med følgende tekst, som rundes af med en grinende emoji.:

– Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen.

Du kan se opslaget herunder:







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Jagter tidligere FCK-stjerne

Raser over VM-tiltag

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland – Curacao

Spottet i København

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel