OB tager pis på Brøndby: Han skal i fanshoppen

OB driller Brøndby IF på det sociale medie Twitter.



Slutspillet i Superligaen vendte tilbage fredag aften med et opgør mellem OB og FC Midtjylland, og det blev en tung affære for fynboerne, der på eget græs tabte 1-3 til Thomas Thomasbergs tropper.

Heldigvis ser det ikke ud til, at de helt har mistet humøret i Ådalen. På Twitter kommer OB således med en drilsk bemærkning til Brøndby IF lørdag eftermiddag. Men først lidt baggrund.

Før landskampspausen præsterede Brøndby-keeper Mads Hermansen en fuldstændig fabelagtig tredobbelt redning mod FC Nordsjælland, hvor han først tog sig af et straffespark og derefter også reddede to afslutninger på returboldene. I Brøndby IF syntes man også, at Mads Hermansens aktion var imponerende – faktisk så imponerende, at klubben dagen efter valgte at få produceret trøjer med billeder af Hermansens redninger, som blev sat til salg i fanshoppen.

Og det var bestemt ikke alle Brøndby-fans, der tog vel imod det tilbud.

På sociale medier modtog Superliga-klubben massiv kritk for trangen til at forevige Mads Hermansens redninger, fordi Brøndby IF trods alt tabte kampen og i øvrigt blev fuldstændig udspillet af FC Nordsjælland i langt størstedelen af kampen. Ikke ligefrem fanshop-materiale mente et væld af de blå-gule tilhængere.

Og nu er det så, at OB tager en smule pis på rivalerne fra Vestegnen. I fredagens opgør mod FC Midtjylland præsterede midstopperen Mihajlo Ivancevic en heroisk redningsaktion, som forhindrede gæsternes Frederik Heiselberg i at score i et ellers tomt mål, og det klip har OB lørdag lagt ud på Twitter med følgende tekst, som rundes af med en grinende emoji.:

– Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen.

Du kan se opslaget herunder:





LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’