OB tager pis på Brøndby: Han skal i fanshoppen

OB driller Brøndby IF på det sociale medie Twitter.



Slutspillet i Superligaen vendte tilbage fredag aften med et opgør mellem OB og FC Midtjylland, og det blev en tung affære for fynboerne, der på eget græs tabte 1-3 til Thomas Thomasbergs tropper.

Heldigvis ser det ikke ud til, at de helt har mistet humøret i Ådalen. På Twitter kommer OB således med en drilsk bemærkning til Brøndby IF lørdag eftermiddag. Men først lidt baggrund.

Før landskampspausen præsterede Brøndby-keeper Mads Hermansen en fuldstændig fabelagtig tredobbelt redning mod FC Nordsjælland, hvor han først tog sig af et straffespark og derefter også reddede to afslutninger på returboldene. I Brøndby IF syntes man også, at Mads Hermansens aktion var imponerende – faktisk så imponerende, at klubben dagen efter valgte at få produceret trøjer med billeder af Hermansens redninger, som blev sat til salg i fanshoppen.

Og det var bestemt ikke alle Brøndby-fans, der tog vel imod det tilbud.

På sociale medier modtog Superliga-klubben massiv kritk for trangen til at forevige Mads Hermansens redninger, fordi Brøndby IF trods alt tabte kampen og i øvrigt blev fuldstændig udspillet af FC Nordsjælland i langt størstedelen af kampen. Ikke ligefrem fanshop-materiale mente et væld af de blå-gule tilhængere.

Og nu er det så, at OB tager en smule pis på rivalerne fra Vestegnen. I fredagens opgør mod FC Midtjylland præsterede midstopperen Mihajlo Ivancevic en heroisk redningsaktion, som forhindrede gæsternes Frederik Heiselberg i at score i et ellers tomt mål, og det klip har OB lørdag lagt ud på Twitter med følgende tekst, som rundes af med en grinende emoji.:

– Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen.

Du kan se opslaget herunder:





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn