OB tager pis på Brøndby: Han skal i fanshoppen

OB driller Brøndby IF på det sociale medie Twitter.



Slutspillet i Superligaen vendte tilbage fredag aften med et opgør mellem OB og FC Midtjylland, og det blev en tung affære for fynboerne, der på eget græs tabte 1-3 til Thomas Thomasbergs tropper.

Heldigvis ser det ikke ud til, at de helt har mistet humøret i Ådalen. På Twitter kommer OB således med en drilsk bemærkning til Brøndby IF lørdag eftermiddag. Men først lidt baggrund.

Før landskampspausen præsterede Brøndby-keeper Mads Hermansen en fuldstændig fabelagtig tredobbelt redning mod FC Nordsjælland, hvor han først tog sig af et straffespark og derefter også reddede to afslutninger på returboldene. I Brøndby IF syntes man også, at Mads Hermansens aktion var imponerende – faktisk så imponerende, at klubben dagen efter valgte at få produceret trøjer med billeder af Hermansens redninger, som blev sat til salg i fanshoppen.

Og det var bestemt ikke alle Brøndby-fans, der tog vel imod det tilbud.

På sociale medier modtog Superliga-klubben massiv kritk for trangen til at forevige Mads Hermansens redninger, fordi Brøndby IF trods alt tabte kampen og i øvrigt blev fuldstændig udspillet af FC Nordsjælland i langt størstedelen af kampen. Ikke ligefrem fanshop-materiale mente et væld af de blå-gule tilhængere.

Og nu er det så, at OB tager en smule pis på rivalerne fra Vestegnen. I fredagens opgør mod FC Midtjylland præsterede midstopperen Mihajlo Ivancevic en heroisk redningsaktion, som forhindrede gæsternes Frederik Heiselberg i at score i et ellers tomt mål, og det klip har OB lørdag lagt ud på Twitter med følgende tekst, som rundes af med en grinende emoji.:

– Nu må vi se, hvor længe der går, før trøjen kommer i fanshoppen.

Du kan se opslaget herunder:







LIVE

TransferLIVE: Her er Sarris nye job

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Senegal

Spanien – Kap Verde

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Belgien – Egypten

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Japan overrasker mod Holland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig