Video : Tipsbladet
Superliga

OB-teenager træner med hos spansk klub

OB's talentfulde forsvarsspiller, Gustav Grubbe, er rejst til Spanien for at træne med hos Valencia i disse dage.

For nylig var det Mathias Jørgensen, som af OB havde fået lov til at træne med hos Gladbach, og nu er det så endnu en af Superliga-klubbens unge talenter, som er på besøg i en udenlandsk klub.

Det er således den blot 16-årige forsvarsspiller, Gustav Grubbe, som for tiden er i Valencia, hvor han viser sit talent frem. Det har OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, bekræftet ifølge obstemmer.dk.

Teenageren underskrev sidste efterår en treårig kontrakt med den fynske klub, som tilsyneladende ser et stort lys i den unge forsvarsspiller, som både kan gøre sig på højre back og i det centrale forsvar.

I januar var han med på Superliga-klubbens træningslejr, og her fik han blandt andet uofficiel debut for Superliga-klubben i en træningskamp mod Legia Gdansk.