OB til Randers med rædselsstatistik: Så vinder man ikke bare

OB har mange dårlige minder fra udekampe i Randers.



Hvis der er et hold, der har det svært i Randers, så er det OB. Og her skal fynboerne i kamp fredag aften.

OB har ikke vundet i Randers i de seneste ti indbyrdes opgør, og af de ti kampe har kronjyderne vundet de syv. Målforskellen hedder 21-4 i Randers FC’s favør. 

Så selv om forskellen på Randers FC og OB ikke er stor på papiret, så formår den altså at være det i praksis, når fynboerne triller en tur over lillebælt, og derfor er Jakob Michelsen også på vagt før fredagens kamp.

Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to

– Når man ikke har vundet der 10 kampe i streg, vinder man ikke bare i Randers. Vi slog dem sidst på hjemmebane, men tabte i Randers, så vi ved godt, at det er et svært sted at spille. Randers har lagt på i spillet med bolden i løbet af det seneste halvandet års tid. Det er et fint Superliga-hold, der er på niveau med mange andre hold i Superligaen. Det kendetegner, at Superligaen er så tæt, siger han til obstemmer.dk og tilføjer:

– De spillede godt i starten af sæsonen, hvor de ikke helt fik de point, de spillede sig til, men de har set stabile ud, og de havde en meget stærk præstation i Parken, hvor de vandt over FCK i mandags. Der venter en svær opgave, men vi tager til Randers for at vinde, og selvom det ikke er lykkedes de foregående ti gange for OB, satser vi på, at det lykkes på fredag.

OB-træneren har flyttet godt rundt på de taktiske brikker i denne sæson. Fynboerne startede i en 4-3-3, gik så over i en 3-5-2, men var senest tilbage i 4-3-3.

Læs også:Optakt: Randers FC – OB

– Jeg kommer ikke til at sige, hvordan vi kommer til at spille i resten af sæsonen. Vi har spillet en del 4-3-3, og jeg synes, at det har fungeret rigtigt godt. Vi fik ikke helt de point, som vi syntes, at vi fortjente i starten af sæsonen, og derfor stabiliserede vi tingene, da det gav mening i tre kampe, hvor vi fik to sejre mod Lyngby og Horsens, inden vi fandt tilbage til 4-3-3 mod SønderjyskE. Vi må se, hvad vi gør på fredag, lyder det fra Jakob Michelsen.

Der er kickoff mellem Randers FC og OB i morgen klokken 19.00. 

Læs også:Kritiserer SønderjyskE: Henter for unge spillere
Læs også:FC Midtjylland før Ajax: De er ikke vant til at møde et hold som vores
Læs også:FC Midtjylland-kaptajn havde russiske bejlere i sommer




Scorer vanvittig løn i Premier League




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Brasiliansk boost før Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!

‘Det er et angreb på FCK’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

VM’s mest uskønne kamp

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi