Hvis der er et hold, der har det svært i Randers, så er det OB. Og her skal fynboerne i kamp fredag aften.
OB har ikke vundet i Randers i de seneste ti indbyrdes opgør, og af de ti kampe har kronjyderne vundet de syv. Målforskellen hedder 21-4 i Randers FC’s favør.
Så selv om forskellen på Randers FC og OB ikke er stor på papiret, så formår den altså at være det i praksis, når fynboerne triller en tur over lillebælt, og derfor er Jakob Michelsen også på vagt før fredagens kamp.
Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to
– Når man ikke har vundet der 10 kampe i streg, vinder man ikke bare i Randers. Vi slog dem sidst på hjemmebane, men tabte i Randers, så vi ved godt, at det er et svært sted at spille. Randers har lagt på i spillet med bolden i løbet af det seneste halvandet års tid. Det er et fint Superliga-hold, der er på niveau med mange andre hold i Superligaen. Det kendetegner, at Superligaen er så tæt, siger han til obstemmer.dk og tilføjer:
– De spillede godt i starten af sæsonen, hvor de ikke helt fik de point, de spillede sig til, men de har set stabile ud, og de havde en meget stærk præstation i Parken, hvor de vandt over FCK i mandags. Der venter en svær opgave, men vi tager til Randers for at vinde, og selvom det ikke er lykkedes de foregående ti gange for OB, satser vi på, at det lykkes på fredag.
OB-træneren har flyttet godt rundt på de taktiske brikker i denne sæson. Fynboerne startede i en 4-3-3, gik så over i en 3-5-2, men var senest tilbage i 4-3-3.
Læs også:Optakt: Randers FC – OB
– Jeg kommer ikke til at sige, hvordan vi kommer til at spille i resten af sæsonen. Vi har spillet en del 4-3-3, og jeg synes, at det har fungeret rigtigt godt. Vi fik ikke helt de point, som vi syntes, at vi fortjente i starten af sæsonen, og derfor stabiliserede vi tingene, da det gav mening i tre kampe, hvor vi fik to sejre mod Lyngby og Horsens, inden vi fandt tilbage til 4-3-3 mod SønderjyskE. Vi må se, hvad vi gør på fredag, lyder det fra Jakob Michelsen.
Der er kickoff mellem Randers FC og OB i morgen klokken 19.00.
Læs også:Kritiserer SønderjyskE: Henter for unge spillere
Læs også:FC Midtjylland før Ajax: De er ikke vant til at møde et hold som vores
Læs også:FC Midtjylland-kaptajn havde russiske bejlere i sommer
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
