Hvis der er et hold, der har det svært i Randers, så er det OB. Og her skal fynboerne i kamp fredag aften.
OB har ikke vundet i Randers i de seneste ti indbyrdes opgør, og af de ti kampe har kronjyderne vundet de syv. Målforskellen hedder 21-4 i Randers FC’s favør.
Så selv om forskellen på Randers FC og OB ikke er stor på papiret, så formår den altså at være det i praksis, når fynboerne triller en tur over lillebælt, og derfor er Jakob Michelsen også på vagt før fredagens kamp.
Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to
– Når man ikke har vundet der 10 kampe i streg, vinder man ikke bare i Randers. Vi slog dem sidst på hjemmebane, men tabte i Randers, så vi ved godt, at det er et svært sted at spille. Randers har lagt på i spillet med bolden i løbet af det seneste halvandet års tid. Det er et fint Superliga-hold, der er på niveau med mange andre hold i Superligaen. Det kendetegner, at Superligaen er så tæt, siger han til obstemmer.dk og tilføjer:
– De spillede godt i starten af sæsonen, hvor de ikke helt fik de point, de spillede sig til, men de har set stabile ud, og de havde en meget stærk præstation i Parken, hvor de vandt over FCK i mandags. Der venter en svær opgave, men vi tager til Randers for at vinde, og selvom det ikke er lykkedes de foregående ti gange for OB, satser vi på, at det lykkes på fredag.
OB-træneren har flyttet godt rundt på de taktiske brikker i denne sæson. Fynboerne startede i en 4-3-3, gik så over i en 3-5-2, men var senest tilbage i 4-3-3.
Læs også:Optakt: Randers FC – OB
– Jeg kommer ikke til at sige, hvordan vi kommer til at spille i resten af sæsonen. Vi har spillet en del 4-3-3, og jeg synes, at det har fungeret rigtigt godt. Vi fik ikke helt de point, som vi syntes, at vi fortjente i starten af sæsonen, og derfor stabiliserede vi tingene, da det gav mening i tre kampe, hvor vi fik to sejre mod Lyngby og Horsens, inden vi fandt tilbage til 4-3-3 mod SønderjyskE. Vi må se, hvad vi gør på fredag, lyder det fra Jakob Michelsen.
Der er kickoff mellem Randers FC og OB i morgen klokken 19.00.
Læs også:Kritiserer SønderjyskE: Henter for unge spillere
Læs også:FC Midtjylland før Ajax: De er ikke vant til at møde et hold som vores
Læs også:FC Midtjylland-kaptajn havde russiske bejlere i sommer
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
