OB til Randers med rædselsstatistik: Så vinder man ikke bare

OB har mange dårlige minder fra udekampe i Randers.



Hvis der er et hold, der har det svært i Randers, så er det OB. Og her skal fynboerne i kamp fredag aften.

OB har ikke vundet i Randers i de seneste ti indbyrdes opgør, og af de ti kampe har kronjyderne vundet de syv. Målforskellen hedder 21-4 i Randers FC’s favør. 

Så selv om forskellen på Randers FC og OB ikke er stor på papiret, så formår den altså at være det i praksis, når fynboerne triller en tur over lillebælt, og derfor er Jakob Michelsen også på vagt før fredagens kamp.

Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to

– Når man ikke har vundet der 10 kampe i streg, vinder man ikke bare i Randers. Vi slog dem sidst på hjemmebane, men tabte i Randers, så vi ved godt, at det er et svært sted at spille. Randers har lagt på i spillet med bolden i løbet af det seneste halvandet års tid. Det er et fint Superliga-hold, der er på niveau med mange andre hold i Superligaen. Det kendetegner, at Superligaen er så tæt, siger han til obstemmer.dk og tilføjer:

– De spillede godt i starten af sæsonen, hvor de ikke helt fik de point, de spillede sig til, men de har set stabile ud, og de havde en meget stærk præstation i Parken, hvor de vandt over FCK i mandags. Der venter en svær opgave, men vi tager til Randers for at vinde, og selvom det ikke er lykkedes de foregående ti gange for OB, satser vi på, at det lykkes på fredag.

OB-træneren har flyttet godt rundt på de taktiske brikker i denne sæson. Fynboerne startede i en 4-3-3, gik så over i en 3-5-2, men var senest tilbage i 4-3-3.

Læs også:Optakt: Randers FC – OB

– Jeg kommer ikke til at sige, hvordan vi kommer til at spille i resten af sæsonen. Vi har spillet en del 4-3-3, og jeg synes, at det har fungeret rigtigt godt. Vi fik ikke helt de point, som vi syntes, at vi fortjente i starten af sæsonen, og derfor stabiliserede vi tingene, da det gav mening i tre kampe, hvor vi fik to sejre mod Lyngby og Horsens, inden vi fandt tilbage til 4-3-3 mod SønderjyskE. Vi må se, hvad vi gør på fredag, lyder det fra Jakob Michelsen.

Der er kickoff mellem Randers FC og OB i morgen klokken 19.00. 

Læs også:Kritiserer SønderjyskE: Henter for unge spillere
Læs også:FC Midtjylland før Ajax: De er ikke vant til at møde et hold som vores
Læs også:FC Midtjylland-kaptajn havde russiske bejlere i sommer




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Supercomputer: De vinder VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

‘Det er slut’

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM