OB-målscorer tror på det: Vi er kommet bagfra

OB-træner Jakob Michelsen ærgrer sig over tabte point i kampen om en plads i top-6, når grundspillet slutter.



Med tre runder tilbage af Superligaens grundspil forventer OB’s cheftræner, Jakob Michelsen, at det bliver et tæt kapløb blandt seks hold i midten af tabellen.

Ifølge ham kæmper OB, Randers, Sønderjyske, AaB, FC Nordsjælland og Vejle nemlig alle med om de to sidste pladser i top-6, som skal gøre topholdene fra FC Midtjylland, Brøndby, AGF og FC København følgeskab i mesterskabsspillet.

Lige nu er OB nummer seks i tabellen og indtager dermed den ene af de to adgangsgivende pladser, men det er kun lige på et hængende hår.

For de stribede er nemlig á point med Sønderjyske på syvendepladsen, som holdet torsdag spillede 1-1 mod på udebane. Begge hold står noteret for 25 point i 19 kampe.

Derfor ærgrer det træner Michelsen ekstra meget, at det ikke blev til en sejr i det sønderjyske.

– Det er en blanding af ærgrelse over, at vi kun fik et point, og en glæde over, at vi for femte kamp i træk får point.

– Seks klubber kæmper om to pladser, og det her gør, at det bare bliver endnu tættere.

– Men vi er tættere på top-6 nu, end vi var i søndags, da vi mandag overhalede Sønderjyske, som tabte der, og nu er der kun tre runder tilbage af grundspillet, siger Michelsen.

Tunesiske Issam Jebali, som scorede det udlignende mål for OB mod Sønderjyske, mener, at OB nu selv kan afgøre sin skæbne.

– Alt er i vores egne hænder. Vi er i en god position nu, og vi kan helt selv afgøre det.

– Vi er kommet bagfra, men vi har altid troet, at vi hører til i top-6 som hold, så med tre kampe skal vi selv afgøre det, siger den 29-årige angriber.

Hos Sønderjyske ærgrede man sig også en smule over kun at få et point, men de lyseblås målscorer, Marc Dal Hende, slog dog fast, at det vigtigste var, at holdet kom oven på igen efter en svær periode.

– Vi ville selvfølgelig gerne have vundet, men man skal bare huske på, at med vores dårlige præstation mod Lyngby, så var der noget mentalt, der skulle oparbejdes.

– Når det så er sagt, så handlede det om at få point, og så må næste step være at få en sejr, siger Dal Hende.

Både Sønderjyske og OB har igen i næste runde kampe mod direkte konkurrenter til top-6, da Sønderjyske skal en tur til Aalborg mandag, mens OB gæster Vejle på søndag.

/ritzau/



Dansk stjerne pønser på klubskifte

‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

– Når jeg var alene, græd jeg

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Overraskende nyt om Lukas Engel

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk