Med tre runder tilbage af Superligaens grundspil forventer OB’s cheftræner, Jakob Michelsen, at det bliver et tæt kapløb blandt seks hold i midten af tabellen.
Ifølge ham kæmper OB, Randers, Sønderjyske, AaB, FC Nordsjælland og Vejle nemlig alle med om de to sidste pladser i top-6, som skal gøre topholdene fra FC Midtjylland, Brøndby, AGF og FC København følgeskab i mesterskabsspillet.
Lige nu er OB nummer seks i tabellen og indtager dermed den ene af de to adgangsgivende pladser, men det er kun lige på et hængende hår.
For de stribede er nemlig á point med Sønderjyske på syvendepladsen, som holdet torsdag spillede 1-1 mod på udebane. Begge hold står noteret for 25 point i 19 kampe.
Derfor ærgrer det træner Michelsen ekstra meget, at det ikke blev til en sejr i det sønderjyske.
– Det er en blanding af ærgrelse over, at vi kun fik et point, og en glæde over, at vi for femte kamp i træk får point.
– Seks klubber kæmper om to pladser, og det her gør, at det bare bliver endnu tættere.
– Men vi er tættere på top-6 nu, end vi var i søndags, da vi mandag overhalede Sønderjyske, som tabte der, og nu er der kun tre runder tilbage af grundspillet, siger Michelsen.
Tunesiske Issam Jebali, som scorede det udlignende mål for OB mod Sønderjyske, mener, at OB nu selv kan afgøre sin skæbne.
– Alt er i vores egne hænder. Vi er i en god position nu, og vi kan helt selv afgøre det.
– Vi er kommet bagfra, men vi har altid troet, at vi hører til i top-6 som hold, så med tre kampe skal vi selv afgøre det, siger den 29-årige angriber.
Hos Sønderjyske ærgrede man sig også en smule over kun at få et point, men de lyseblås målscorer, Marc Dal Hende, slog dog fast, at det vigtigste var, at holdet kom oven på igen efter en svær periode.
– Vi ville selvfølgelig gerne have vundet, men man skal bare huske på, at med vores dårlige præstation mod Lyngby, så var der noget mentalt, der skulle oparbejdes.
– Når det så er sagt, så handlede det om at få point, og så må næste step være at få en sejr, siger Dal Hende.
Både Sønderjyske og OB har igen i næste runde kampe mod direkte konkurrenter til top-6, da Sønderjyske skal en tur til Aalborg mandag, mens OB gæster Vejle på søndag.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
