Med tre runder tilbage af Superligaens grundspil forventer OB’s cheftræner, Jakob Michelsen, at det bliver et tæt kapløb blandt seks hold i midten af tabellen.
Ifølge ham kæmper OB, Randers, Sønderjyske, AaB, FC Nordsjælland og Vejle nemlig alle med om de to sidste pladser i top-6, som skal gøre topholdene fra FC Midtjylland, Brøndby, AGF og FC København følgeskab i mesterskabsspillet.
Lige nu er OB nummer seks i tabellen og indtager dermed den ene af de to adgangsgivende pladser, men det er kun lige på et hængende hår.
For de stribede er nemlig á point med Sønderjyske på syvendepladsen, som holdet torsdag spillede 1-1 mod på udebane. Begge hold står noteret for 25 point i 19 kampe.
Derfor ærgrer det træner Michelsen ekstra meget, at det ikke blev til en sejr i det sønderjyske.
– Det er en blanding af ærgrelse over, at vi kun fik et point, og en glæde over, at vi for femte kamp i træk får point.
– Seks klubber kæmper om to pladser, og det her gør, at det bare bliver endnu tættere.
– Men vi er tættere på top-6 nu, end vi var i søndags, da vi mandag overhalede Sønderjyske, som tabte der, og nu er der kun tre runder tilbage af grundspillet, siger Michelsen.
Tunesiske Issam Jebali, som scorede det udlignende mål for OB mod Sønderjyske, mener, at OB nu selv kan afgøre sin skæbne.
– Alt er i vores egne hænder. Vi er i en god position nu, og vi kan helt selv afgøre det.
– Vi er kommet bagfra, men vi har altid troet, at vi hører til i top-6 som hold, så med tre kampe skal vi selv afgøre det, siger den 29-årige angriber.
Hos Sønderjyske ærgrede man sig også en smule over kun at få et point, men de lyseblås målscorer, Marc Dal Hende, slog dog fast, at det vigtigste var, at holdet kom oven på igen efter en svær periode.
– Vi ville selvfølgelig gerne have vundet, men man skal bare huske på, at med vores dårlige præstation mod Lyngby, så var der noget mentalt, der skulle oparbejdes.
– Når det så er sagt, så handlede det om at få point, og så må næste step være at få en sejr, siger Dal Hende.
Både Sønderjyske og OB har igen i næste runde kampe mod direkte konkurrenter til top-6, da Sønderjyske skal en tur til Aalborg mandag, mens OB gæster Vejle på søndag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
OPTAKT
England – Ghana
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
OPTAKT
