OB-målscorer tror på det: Vi er kommet bagfra

OB-træner Jakob Michelsen ærgrer sig over tabte point i kampen om en plads i top-6, når grundspillet slutter.



Med tre runder tilbage af Superligaens grundspil forventer OB’s cheftræner, Jakob Michelsen, at det bliver et tæt kapløb blandt seks hold i midten af tabellen.

Ifølge ham kæmper OB, Randers, Sønderjyske, AaB, FC Nordsjælland og Vejle nemlig alle med om de to sidste pladser i top-6, som skal gøre topholdene fra FC Midtjylland, Brøndby, AGF og FC København følgeskab i mesterskabsspillet.

Lige nu er OB nummer seks i tabellen og indtager dermed den ene af de to adgangsgivende pladser, men det er kun lige på et hængende hår.

For de stribede er nemlig á point med Sønderjyske på syvendepladsen, som holdet torsdag spillede 1-1 mod på udebane. Begge hold står noteret for 25 point i 19 kampe.

Derfor ærgrer det træner Michelsen ekstra meget, at det ikke blev til en sejr i det sønderjyske.

– Det er en blanding af ærgrelse over, at vi kun fik et point, og en glæde over, at vi for femte kamp i træk får point.

– Seks klubber kæmper om to pladser, og det her gør, at det bare bliver endnu tættere.

– Men vi er tættere på top-6 nu, end vi var i søndags, da vi mandag overhalede Sønderjyske, som tabte der, og nu er der kun tre runder tilbage af grundspillet, siger Michelsen.

Tunesiske Issam Jebali, som scorede det udlignende mål for OB mod Sønderjyske, mener, at OB nu selv kan afgøre sin skæbne.

– Alt er i vores egne hænder. Vi er i en god position nu, og vi kan helt selv afgøre det.

– Vi er kommet bagfra, men vi har altid troet, at vi hører til i top-6 som hold, så med tre kampe skal vi selv afgøre det, siger den 29-årige angriber.

Hos Sønderjyske ærgrede man sig også en smule over kun at få et point, men de lyseblås målscorer, Marc Dal Hende, slog dog fast, at det vigtigste var, at holdet kom oven på igen efter en svær periode.

– Vi ville selvfølgelig gerne have vundet, men man skal bare huske på, at med vores dårlige præstation mod Lyngby, så var der noget mentalt, der skulle oparbejdes.

– Når det så er sagt, så handlede det om at få point, og så må næste step være at få en sejr, siger Dal Hende.

Både Sønderjyske og OB har igen i næste runde kampe mod direkte konkurrenter til top-6, da Sønderjyske skal en tur til Aalborg mandag, mens OB gæster Vejle på søndag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



Optakt til mandagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og AGF LIVE

Superliga-LIVE: Poulsen overrasker med start-11’er

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!