OB-træner efter FCK-nederlag: Det er derfor, vi ligger 817 point efter dem

FC København løb med de tre point søndag i Odense, selv om hjemmeholdet faktisk var godt med og spillemæssigt godt kunne have fået et eller flere point.



Selv om OB ligner holdet, der er best of the rest, mangler fynboerne for alvor noget i forhold til at komme op at true FC København og FC Midtjylland, der ligger nummer et og to i Superligaen.

I sidste weekend fik mandskabet uafgjort mod Brøndby, inden OB røg ud af pokalturneringen med et nederlag på 0-4 i Herning mod FC Midtjylland. Og søndag aften var det så et nederlag til FC København.

Især nederlaget til FC København var en irriterende omgang for OB, der havde mulighed for at vinde og sagtens kunne have fået point med fra opgøret.

– Der er en grund til, at de er tophold. Det ene er, at de er svære at slå, det andet er, at de lukker kampene, når de har muligheden for det. FCK vil nok sige, at det var en halvsløj dag i Odense. Det viser bare den kvalitet og klasse, de har, at de så alligevel lister herfra med en 1-0 sejr, og det er derfor, de ligger nummer et, og vi ligger 817 point efter dem, lød det fra Jakob Michelsen efter opgøret.

OB-træneren er ærgerlig over den seneste uges resultater.

– Generelt har vi i store perioder leveret gode præstationer og fine indsatser, men faktum står tilbage, at vi står med to nederlag og et kryds, og det kan sagtens komme til at ramme os senere på sæsonen.

– For lige så vel, som det er vigtigt, at man scorer i sine gode perioder – for man kan ikke holde et hold af den klasse væk fra chancer – skal man i de kampe, man føler, der ligger point og venter, være dygtige og snu til at samle dem op, og der har vi mangler den berømte skarphed, siger Jakob Michelsen.

OB ligger fortsat nummer tre i dansk fodbolds bedste række, men den placering kan komme under fare, hvis Brøndby mandag aften besejrer FC Nordsjælland i et opgør, der spilles i Farum. Aktuelt har OB fire point ned til Brøndby og Esbjerg, mens FCN ligger seks point efter.

Og lige for at slå det helt fast: OB er ikke 817 point efter FC København, men “blot” 24. Odenseklubben er 19 efter FC Midtjylland.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Vilde scener – 135 var mødt op

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Har droppet stor dansk transfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber