Selv om OB ligner holdet, der er best of the rest, mangler fynboerne for alvor noget i forhold til at komme op at true FC København og FC Midtjylland, der ligger nummer et og to i Superligaen.
I sidste weekend fik mandskabet uafgjort mod Brøndby, inden OB røg ud af pokalturneringen med et nederlag på 0-4 i Herning mod FC Midtjylland. Og søndag aften var det så et nederlag til FC København.
Især nederlaget til FC København var en irriterende omgang for OB, der havde mulighed for at vinde og sagtens kunne have fået point med fra opgøret.
– Der er en grund til, at de er tophold. Det ene er, at de er svære at slå, det andet er, at de lukker kampene, når de har muligheden for det. FCK vil nok sige, at det var en halvsløj dag i Odense. Det viser bare den kvalitet og klasse, de har, at de så alligevel lister herfra med en 1-0 sejr, og det er derfor, de ligger nummer et, og vi ligger 817 point efter dem, lød det fra Jakob Michelsen efter opgøret.
OB-træneren er ærgerlig over den seneste uges resultater.
– Generelt har vi i store perioder leveret gode præstationer og fine indsatser, men faktum står tilbage, at vi står med to nederlag og et kryds, og det kan sagtens komme til at ramme os senere på sæsonen.
– For lige så vel, som det er vigtigt, at man scorer i sine gode perioder – for man kan ikke holde et hold af den klasse væk fra chancer – skal man i de kampe, man føler, der ligger point og venter, være dygtige og snu til at samle dem op, og der har vi mangler den berømte skarphed, siger Jakob Michelsen.
OB ligger fortsat nummer tre i dansk fodbolds bedste række, men den placering kan komme under fare, hvis Brøndby mandag aften besejrer FC Nordsjælland i et opgør, der spilles i Farum. Aktuelt har OB fire point ned til Brøndby og Esbjerg, mens FCN ligger seks point efter.
Og lige for at slå det helt fast: OB er ikke 817 point efter FC København, men “blot” 24. Odenseklubben er 19 efter FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
