OB-træner efter FCK-nederlag: Det er derfor, vi ligger 817 point efter dem

FC København løb med de tre point søndag i Odense, selv om hjemmeholdet faktisk var godt med og spillemæssigt godt kunne have fået et eller flere point.



Selv om OB ligner holdet, der er best of the rest, mangler fynboerne for alvor noget i forhold til at komme op at true FC København og FC Midtjylland, der ligger nummer et og to i Superligaen.

I sidste weekend fik mandskabet uafgjort mod Brøndby, inden OB røg ud af pokalturneringen med et nederlag på 0-4 i Herning mod FC Midtjylland. Og søndag aften var det så et nederlag til FC København.

Især nederlaget til FC København var en irriterende omgang for OB, der havde mulighed for at vinde og sagtens kunne have fået point med fra opgøret.

– Der er en grund til, at de er tophold. Det ene er, at de er svære at slå, det andet er, at de lukker kampene, når de har muligheden for det. FCK vil nok sige, at det var en halvsløj dag i Odense. Det viser bare den kvalitet og klasse, de har, at de så alligevel lister herfra med en 1-0 sejr, og det er derfor, de ligger nummer et, og vi ligger 817 point efter dem, lød det fra Jakob Michelsen efter opgøret.

OB-træneren er ærgerlig over den seneste uges resultater.

– Generelt har vi i store perioder leveret gode præstationer og fine indsatser, men faktum står tilbage, at vi står med to nederlag og et kryds, og det kan sagtens komme til at ramme os senere på sæsonen.

– For lige så vel, som det er vigtigt, at man scorer i sine gode perioder – for man kan ikke holde et hold af den klasse væk fra chancer – skal man i de kampe, man føler, der ligger point og venter, være dygtige og snu til at samle dem op, og der har vi mangler den berømte skarphed, siger Jakob Michelsen.

OB ligger fortsat nummer tre i dansk fodbolds bedste række, men den placering kan komme under fare, hvis Brøndby mandag aften besejrer FC Nordsjælland i et opgør, der spilles i Farum. Aktuelt har OB fire point ned til Brøndby og Esbjerg, mens FCN ligger seks point efter.

Og lige for at slå det helt fast: OB er ikke 817 point efter FC København, men “blot” 24. Odenseklubben er 19 efter FC Midtjylland.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Manchester United overvejer ham

Vil have Jonas Wind til FC København

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Celtic genansætter populær veteran

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Her er Superligaens bedste stadion

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

FC Nordsjælland på rov i DBU

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Rygter om AC Horsens-legende

Medier fælder dom over Dorgu

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker