OB-træner forudser brutal sæson: Flere vil skide i bukserne ved juletid

OB-træner Jakob Michelsen forudser en historisk brutal sæson i Superligaen.



De fleste hold kommer til at fejle i løbet af en sæson, men aldrig har der været så lidt plads til fejltagelser, som tilfældet er i Superligaen i denne sæson.

Fra næste sæson går Danmarks bedste række tilbage til 12 hold, og det betyder, at der skal ryddes op i denne sæson. En direkte konsekvens er, at hele tre hold rykker ud af Superligaen i maj næste år.

Dermed vil mange fans sidde og bide negle i foråret, og det gælder bestemt også rundt om i klubberne, forudser OB-træner Jakob Michelsen, der tror, det bliver en vanvittig sæson, som venter forude. 

– Det bliver en fuldstændig brutal sæson med tre direkte nedrykkere. Flere hold kommer, som sæsonen skrider frem, til at skide i bukserne, for der kommer pres på, der kommer drama og der kommer ramasjang. Det bliver vanvittigt spændende og sjovt at være en del af, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.

Han tror først, at nerverne begynder at indfinde sig et stykke hen ad vejen.

– Jeg tror ikke, det kan mærkes i starten, for som sådan er der ikke noget anderledes her i begyndelsen, men der er ingen tvivl om, at ved juletid er der nogle, der kommer til at skide i bukserne. Når grundspillet nærmer sig sin afslutning, kan man lægge og svinge imellem at komme i det forjættede top seks, og man kan være uheldig at komme i den forkerte nedrykningspulje og spille om én af tre direkte nedrykningspladser. Det bliver voldsomt, siger OB-træneren.

OB satser stærkt på ikke at blive en del af nedrykningskampen. Målet er at snige sig med i mesterskabsspillet, præcis som fynboerne gjorde i sidste sæson, hvor det endda trak op til bronzemedaljer, inden en lidt kedelig afslutning på sæsonen kastede en femteplads af sig.

– Grundlæggende står vi et andet sted i år, end vi gjorde på samme tidspunkt sidste år, fordi vi har fået en form for kendskab og fundament i den måde, vi gerne vil spille på, så der er ikke så meget nyt. Det nye er så, at vi har mistet et par bærende spillere i Sten Grytebust og Casper Nielsen, og vi har også sagt farvel til Nicklas Helenius. Så i den forstand har vi også nogle spørgsmålstegn, siger Michelsen, der har lagt sidste sæson bag sig:

– Vi kan ikke bruge til noget at kigge tilbage. Vi spillede alt i alt en god sæson og nåede vores målsætning, og det skal vi være glade for. Så kan vi godt være rigtig trætte af vores dårlige start, hvor vi lå nummer sidst efter seks kampe, og vi kan være trætte af vores afslutning, men det var en god sæson, som vi skal være stolte af. 

OB leverede en stærk præstation i søndagens premiere mod FC København og var foran 2-0 i første halvleg, men de forsvarende mestre lod sig ikke slå ud endte med at vinde 3-2 i Odense.

Netop FCK har Jakob Michelsen stor fidus til.

– Der er ingen tvivl om, at FCK og FCM er langt foran os andre. Transfervinduet er ikke lukket endnu, så det er svært at spå om holdenes styrke, men det ville da undre mig meget, hvis FCK ikke ender som danske mestre, siger han.

Næste opgave for OB er hjemme mod oprykkerne fra Lyngby, der lagde fra land med en 2-0-sejr over AaB. 





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Viaplay deler stor nyhed

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klubber holder øje med AaB-profil

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny