De fleste hold kommer til at fejle i løbet af en sæson, men aldrig har der været så lidt plads til fejltagelser, som tilfældet er i Superligaen i denne sæson.
Fra næste sæson går Danmarks bedste række tilbage til 12 hold, og det betyder, at der skal ryddes op i denne sæson. En direkte konsekvens er, at hele tre hold rykker ud af Superligaen i maj næste år.
Dermed vil mange fans sidde og bide negle i foråret, og det gælder bestemt også rundt om i klubberne, forudser OB-træner Jakob Michelsen, der tror, det bliver en vanvittig sæson, som venter forude.
– Det bliver en fuldstændig brutal sæson med tre direkte nedrykkere. Flere hold kommer, som sæsonen skrider frem, til at skide i bukserne, for der kommer pres på, der kommer drama og der kommer ramasjang. Det bliver vanvittigt spændende og sjovt at være en del af, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.
Han tror først, at nerverne begynder at indfinde sig et stykke hen ad vejen.
– Jeg tror ikke, det kan mærkes i starten, for som sådan er der ikke noget anderledes her i begyndelsen, men der er ingen tvivl om, at ved juletid er der nogle, der kommer til at skide i bukserne. Når grundspillet nærmer sig sin afslutning, kan man lægge og svinge imellem at komme i det forjættede top seks, og man kan være uheldig at komme i den forkerte nedrykningspulje og spille om én af tre direkte nedrykningspladser. Det bliver voldsomt, siger OB-træneren.
OB satser stærkt på ikke at blive en del af nedrykningskampen. Målet er at snige sig med i mesterskabsspillet, præcis som fynboerne gjorde i sidste sæson, hvor det endda trak op til bronzemedaljer, inden en lidt kedelig afslutning på sæsonen kastede en femteplads af sig.
– Grundlæggende står vi et andet sted i år, end vi gjorde på samme tidspunkt sidste år, fordi vi har fået en form for kendskab og fundament i den måde, vi gerne vil spille på, så der er ikke så meget nyt. Det nye er så, at vi har mistet et par bærende spillere i Sten Grytebust og Casper Nielsen, og vi har også sagt farvel til Nicklas Helenius. Så i den forstand har vi også nogle spørgsmålstegn, siger Michelsen, der har lagt sidste sæson bag sig:
– Vi kan ikke bruge til noget at kigge tilbage. Vi spillede alt i alt en god sæson og nåede vores målsætning, og det skal vi være glade for. Så kan vi godt være rigtig trætte af vores dårlige start, hvor vi lå nummer sidst efter seks kampe, og vi kan være trætte af vores afslutning, men det var en god sæson, som vi skal være stolte af.
OB leverede en stærk præstation i søndagens premiere mod FC København og var foran 2-0 i første halvleg, men de forsvarende mestre lod sig ikke slå ud endte med at vinde 3-2 i Odense.
Netop FCK har Jakob Michelsen stor fidus til.
– Der er ingen tvivl om, at FCK og FCM er langt foran os andre. Transfervinduet er ikke lukket endnu, så det er svært at spå om holdenes styrke, men det ville da undre mig meget, hvis FCK ikke ender som danske mestre, siger han.
Næste opgave for OB er hjemme mod oprykkerne fra Lyngby, der lagde fra land med en 2-0-sejr over AaB.
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
Her trækkes der lod til VM
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
