OB-træner forudser brutal sæson: Flere vil skide i bukserne ved juletid

OB-træner Jakob Michelsen forudser en historisk brutal sæson i Superligaen.



De fleste hold kommer til at fejle i løbet af en sæson, men aldrig har der været så lidt plads til fejltagelser, som tilfældet er i Superligaen i denne sæson.

Fra næste sæson går Danmarks bedste række tilbage til 12 hold, og det betyder, at der skal ryddes op i denne sæson. En direkte konsekvens er, at hele tre hold rykker ud af Superligaen i maj næste år.

Dermed vil mange fans sidde og bide negle i foråret, og det gælder bestemt også rundt om i klubberne, forudser OB-træner Jakob Michelsen, der tror, det bliver en vanvittig sæson, som venter forude. 

– Det bliver en fuldstændig brutal sæson med tre direkte nedrykkere. Flere hold kommer, som sæsonen skrider frem, til at skide i bukserne, for der kommer pres på, der kommer drama og der kommer ramasjang. Det bliver vanvittigt spændende og sjovt at være en del af, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.

Han tror først, at nerverne begynder at indfinde sig et stykke hen ad vejen.

– Jeg tror ikke, det kan mærkes i starten, for som sådan er der ikke noget anderledes her i begyndelsen, men der er ingen tvivl om, at ved juletid er der nogle, der kommer til at skide i bukserne. Når grundspillet nærmer sig sin afslutning, kan man lægge og svinge imellem at komme i det forjættede top seks, og man kan være uheldig at komme i den forkerte nedrykningspulje og spille om én af tre direkte nedrykningspladser. Det bliver voldsomt, siger OB-træneren.

OB satser stærkt på ikke at blive en del af nedrykningskampen. Målet er at snige sig med i mesterskabsspillet, præcis som fynboerne gjorde i sidste sæson, hvor det endda trak op til bronzemedaljer, inden en lidt kedelig afslutning på sæsonen kastede en femteplads af sig.

– Grundlæggende står vi et andet sted i år, end vi gjorde på samme tidspunkt sidste år, fordi vi har fået en form for kendskab og fundament i den måde, vi gerne vil spille på, så der er ikke så meget nyt. Det nye er så, at vi har mistet et par bærende spillere i Sten Grytebust og Casper Nielsen, og vi har også sagt farvel til Nicklas Helenius. Så i den forstand har vi også nogle spørgsmålstegn, siger Michelsen, der har lagt sidste sæson bag sig:

– Vi kan ikke bruge til noget at kigge tilbage. Vi spillede alt i alt en god sæson og nåede vores målsætning, og det skal vi være glade for. Så kan vi godt være rigtig trætte af vores dårlige start, hvor vi lå nummer sidst efter seks kampe, og vi kan være trætte af vores afslutning, men det var en god sæson, som vi skal være stolte af. 

OB leverede en stærk præstation i søndagens premiere mod FC København og var foran 2-0 i første halvleg, men de forsvarende mestre lod sig ikke slå ud endte med at vinde 3-2 i Odense.

Netop FCK har Jakob Michelsen stor fidus til.

– Der er ingen tvivl om, at FCK og FCM er langt foran os andre. Transfervinduet er ikke lukket endnu, så det er svært at spå om holdenes styrke, men det ville da undre mig meget, hvis FCK ikke ender som danske mestre, siger han.

Næste opgave for OB er hjemme mod oprykkerne fra Lyngby, der lagde fra land med en 2-0-sejr over AaB. 





‘Han har været en stærk signing for AGF’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Store spillersalg sikrer AaB overskud

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Giver to spillere livstidskarantæne

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil

I forhandlinger med Nartey

10 spillere nægtet indrejse til USA

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool