Konsekvent Thomasberg: ‘Har jeg aldrig prøvet før’

FC Midtjylland-træneren mente, at hans mandskab i første halvleg fik flere gule kort, som ikke var på sin plads.



PARKEN (Tipsbladet) FC Midtjylland var foran 2-0 i pausen mod FC København, og alligevel overraskede gæsternes træner, Thomas Thomasberg, med hele tre udskiftninger. 

Årsag? Jo, han frygtede simpelthen, at hans mandskab ville blive reduceret til 10 mand i anden halvleg af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.

Hele fire spillere fra FC Midtjylland havde fået advarsler i de første 45 minutter, mens ingen fra hjemmeholdet var kommet i dommerens bog.  

– Jeg synes, at vi fik for mange gule kort i første halvleg, så jeg skulle tænke over, hvordan jeg satte holdet på banen i anden halvleg, for 10 mand havde været for hårdt. Nu blev vi 10 mand (Cho fik en udvisning, der blev trukket tilbage, red.), men han blev heldigvis sendt ind igen, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:  

– Jeg synes, der var flere af frisparkene, som ikke var til gult kort. Så står man selvfølgelig med den fornemmelse derude, at der var lidt for meget (som gik den anden vej, red.). Straffesparket (til FCK i anden halvleg, red.) var langt oppe på armen. Jeg synes altid, at de dømmer efter bedste evne, men jeg synes, at der var flere ting, der gik imod os, uden at du skal skrive, at jeg er utilfreds med dommeren, forklarer FCM-træneren, der altså hev hele tre mand ud i pausen trods en tomålsføring.  

– Det har jeg ikke prøvet før, men jeg syntes, at det var det rigtige at gøre. Dalsgaard rendte rundt med et gult kort, Achouri ved vi, at han går ind og udfordrer, der ligger den hele tiden på vippen til, om man får bolden eller risikerer at lave et frispark. Emiliano har også brug for sin fysik og aggressivitet, så vi beholdte Dario på banen som den eneste af de fire, der havde fået gult kort. 

– Da der manglede 10 minutter af første halvleg, besluttede vi allerede, at vi ville skifte to af dem, fordi det ville være for stort et pres at løbe rundt med med 10 mand i anden halvleg.

FC Midtjylland vandt opgøret med 2-1.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar