Konsekvent Thomasberg: ‘Har jeg aldrig prøvet før’

FC Midtjylland-træneren mente, at hans mandskab i første halvleg fik flere gule kort, som ikke var på sin plads.



PARKEN (Tipsbladet) FC Midtjylland var foran 2-0 i pausen mod FC København, og alligevel overraskede gæsternes træner, Thomas Thomasberg, med hele tre udskiftninger. 

Årsag? Jo, han frygtede simpelthen, at hans mandskab ville blive reduceret til 10 mand i anden halvleg af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.

Hele fire spillere fra FC Midtjylland havde fået advarsler i de første 45 minutter, mens ingen fra hjemmeholdet var kommet i dommerens bog.  

– Jeg synes, at vi fik for mange gule kort i første halvleg, så jeg skulle tænke over, hvordan jeg satte holdet på banen i anden halvleg, for 10 mand havde været for hårdt. Nu blev vi 10 mand (Cho fik en udvisning, der blev trukket tilbage, red.), men han blev heldigvis sendt ind igen, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:  

– Jeg synes, der var flere af frisparkene, som ikke var til gult kort. Så står man selvfølgelig med den fornemmelse derude, at der var lidt for meget (som gik den anden vej, red.). Straffesparket (til FCK i anden halvleg, red.) var langt oppe på armen. Jeg synes altid, at de dømmer efter bedste evne, men jeg synes, at der var flere ting, der gik imod os, uden at du skal skrive, at jeg er utilfreds med dommeren, forklarer FCM-træneren, der altså hev hele tre mand ud i pausen trods en tomålsføring.  

– Det har jeg ikke prøvet før, men jeg syntes, at det var det rigtige at gøre. Dalsgaard rendte rundt med et gult kort, Achouri ved vi, at han går ind og udfordrer, der ligger den hele tiden på vippen til, om man får bolden eller risikerer at lave et frispark. Emiliano har også brug for sin fysik og aggressivitet, så vi beholdte Dario på banen som den eneste af de fire, der havde fået gult kort. 

– Da der manglede 10 minutter af første halvleg, besluttede vi allerede, at vi ville skifte to af dem, fordi det ville være for stort et pres at løbe rundt med med 10 mand i anden halvleg.

FC Midtjylland vandt opgøret med 2-1.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Langer ud efter Superliga-stjerne

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Jakob Poulsen maner til ro

Han kan meget vel ende som en lille legende

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Færdig i Manchester City

Roser Superliga-træners søn

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Blandt dette årtusindes bedste

Kasper Dolberg i choktransfer?

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen