Konsekvent Thomasberg: ‘Har jeg aldrig prøvet før’

FC Midtjylland-træneren mente, at hans mandskab i første halvleg fik flere gule kort, som ikke var på sin plads.



PARKEN (Tipsbladet) FC Midtjylland var foran 2-0 i pausen mod FC København, og alligevel overraskede gæsternes træner, Thomas Thomasberg, med hele tre udskiftninger. 

Årsag? Jo, han frygtede simpelthen, at hans mandskab ville blive reduceret til 10 mand i anden halvleg af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.

Hele fire spillere fra FC Midtjylland havde fået advarsler i de første 45 minutter, mens ingen fra hjemmeholdet var kommet i dommerens bog.  

– Jeg synes, at vi fik for mange gule kort i første halvleg, så jeg skulle tænke over, hvordan jeg satte holdet på banen i anden halvleg, for 10 mand havde været for hårdt. Nu blev vi 10 mand (Cho fik en udvisning, der blev trukket tilbage, red.), men han blev heldigvis sendt ind igen, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:  

– Jeg synes, der var flere af frisparkene, som ikke var til gult kort. Så står man selvfølgelig med den fornemmelse derude, at der var lidt for meget (som gik den anden vej, red.). Straffesparket (til FCK i anden halvleg, red.) var langt oppe på armen. Jeg synes altid, at de dømmer efter bedste evne, men jeg synes, at der var flere ting, der gik imod os, uden at du skal skrive, at jeg er utilfreds med dommeren, forklarer FCM-træneren, der altså hev hele tre mand ud i pausen trods en tomålsføring.  

– Det har jeg ikke prøvet før, men jeg syntes, at det var det rigtige at gøre. Dalsgaard rendte rundt med et gult kort, Achouri ved vi, at han går ind og udfordrer, der ligger den hele tiden på vippen til, om man får bolden eller risikerer at lave et frispark. Emiliano har også brug for sin fysik og aggressivitet, så vi beholdte Dario på banen som den eneste af de fire, der havde fået gult kort. 

– Da der manglede 10 minutter af første halvleg, besluttede vi allerede, at vi ville skifte to af dem, fordi det ville være for stort et pres at løbe rundt med med 10 mand i anden halvleg.

FC Midtjylland vandt opgøret med 2-1.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Hjulmand og co. taber stort skridt

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

FC København sælger Nathan Trott

Atletico Madrid interesseret i dansker

De er tilbage i Superligaen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Silkeborg IF – FC København

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?