Konsekvent Thomasberg: ‘Har jeg aldrig prøvet før’

FC Midtjylland-træneren mente, at hans mandskab i første halvleg fik flere gule kort, som ikke var på sin plads.



PARKEN (Tipsbladet) FC Midtjylland var foran 2-0 i pausen mod FC København, og alligevel overraskede gæsternes træner, Thomas Thomasberg, med hele tre udskiftninger. 

Årsag? Jo, han frygtede simpelthen, at hans mandskab ville blive reduceret til 10 mand i anden halvleg af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.

Hele fire spillere fra FC Midtjylland havde fået advarsler i de første 45 minutter, mens ingen fra hjemmeholdet var kommet i dommerens bog.  

– Jeg synes, at vi fik for mange gule kort i første halvleg, så jeg skulle tænke over, hvordan jeg satte holdet på banen i anden halvleg, for 10 mand havde været for hårdt. Nu blev vi 10 mand (Cho fik en udvisning, der blev trukket tilbage, red.), men han blev heldigvis sendt ind igen, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:  

– Jeg synes, der var flere af frisparkene, som ikke var til gult kort. Så står man selvfølgelig med den fornemmelse derude, at der var lidt for meget (som gik den anden vej, red.). Straffesparket (til FCK i anden halvleg, red.) var langt oppe på armen. Jeg synes altid, at de dømmer efter bedste evne, men jeg synes, at der var flere ting, der gik imod os, uden at du skal skrive, at jeg er utilfreds med dommeren, forklarer FCM-træneren, der altså hev hele tre mand ud i pausen trods en tomålsføring.  

– Det har jeg ikke prøvet før, men jeg syntes, at det var det rigtige at gøre. Dalsgaard rendte rundt med et gult kort, Achouri ved vi, at han går ind og udfordrer, der ligger den hele tiden på vippen til, om man får bolden eller risikerer at lave et frispark. Emiliano har også brug for sin fysik og aggressivitet, så vi beholdte Dario på banen som den eneste af de fire, der havde fået gult kort. 

– Da der manglede 10 minutter af første halvleg, besluttede vi allerede, at vi ville skifte to af dem, fordi det ville være for stort et pres at løbe rundt med med 10 mand i anden halvleg.

FC Midtjylland vandt opgøret med 2-1.






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jess Thorup fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’