PARKEN (Tipsbladet) FC Midtjylland var foran 2-0 i pausen mod FC København, og alligevel overraskede gæsternes træner, Thomas Thomasberg, med hele tre udskiftninger.
Årsag? Jo, han frygtede simpelthen, at hans mandskab ville blive reduceret til 10 mand i anden halvleg af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Hele fire spillere fra FC Midtjylland havde fået advarsler i de første 45 minutter, mens ingen fra hjemmeholdet var kommet i dommerens bog.
– Jeg synes, at vi fik for mange gule kort i første halvleg, så jeg skulle tænke over, hvordan jeg satte holdet på banen i anden halvleg, for 10 mand havde været for hårdt. Nu blev vi 10 mand (Cho fik en udvisning, der blev trukket tilbage, red.), men han blev heldigvis sendt ind igen, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:
– Jeg synes, der var flere af frisparkene, som ikke var til gult kort. Så står man selvfølgelig med den fornemmelse derude, at der var lidt for meget (som gik den anden vej, red.). Straffesparket (til FCK i anden halvleg, red.) var langt oppe på armen. Jeg synes altid, at de dømmer efter bedste evne, men jeg synes, at der var flere ting, der gik imod os, uden at du skal skrive, at jeg er utilfreds med dommeren, forklarer FCM-træneren, der altså hev hele tre mand ud i pausen trods en tomålsføring.
– Det har jeg ikke prøvet før, men jeg syntes, at det var det rigtige at gøre. Dalsgaard rendte rundt med et gult kort, Achouri ved vi, at han går ind og udfordrer, der ligger den hele tiden på vippen til, om man får bolden eller risikerer at lave et frispark. Emiliano har også brug for sin fysik og aggressivitet, så vi beholdte Dario på banen som den eneste af de fire, der havde fået gult kort.
– Da der manglede 10 minutter af første halvleg, besluttede vi allerede, at vi ville skifte to af dem, fordi det ville være for stort et pres at løbe rundt med med 10 mand i anden halvleg.
FC Midtjylland vandt opgøret med 2-1.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER