OB-træner: Minteh har noget desperat i sit spil

OB-spilleren Yankuba Minteh kan blive en nøglespiller for OB i foråret.



Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 27. januar

OB’s cheftræner, Andreas Alm, så Yankuba Minteh første gang en sommerdag i 2021 i en træningskamp mod Næsby, men siden da har den gambiske offensivspiller udviklet sig til at være en vigtig spiller for OB i efteråret 2022.

"Han er hurtig, og så har han noget desperat i sit spil. Han vil noget, hver gang han har bolden. Nogle gange vil han for meget, men sådan er det. Han vil altid noget; han vil udfordre og påvirke kampen. Han gør det ikke kun for sig selv; han involverer også sine holdkammerater, og det er godt,” siger Andreas Alm til Tipsbladet.

Han mener, at Yankuba Minteh har håndteret sin egen succes og hypen omkring ham på en god måde.

"Hvis man er god, skal man også have lov at drømme og føle sig god. Det kan være godt at føle sig god, hvis modstanderen får respekt for ham. Samtidig ved vi også, at modstanderne er mere påpasselige, og måske får han en stor udfordring i, at alle ved, at han er god. Kravene fra ham selv og omgivelserne bliver også større, så hvis han tidligere havde spillet en kamp, hvor man tænkte, at han var rigtig god, vil man måske synes, at han var mere gennemsnitlig i dag. Forventninger i fodbold betyder alt,” siger Andreas Alm, der ser stort potentiale i Yankuba Minteh.

"Med den hurtighed, han har, findes der et stort potentiale. Jeg ser ingen grund til at sige, hvor det stopper for ham, når man tænker på hans hurtighed. Det er interessant for mange hold i verden. Men han er fokuseret på det, som klubben skal opnå. Han er stadig på et punkt, hvor han elsker at spille fodbold, og når det er sådan, ser det fint ud. Der er stadig mange ting, han skal udvikle både taktisk og teknisk,” siger han.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

FC Midtjylland – AGF