OB-træner: Minteh har noget desperat i sit spil

OB-spilleren Yankuba Minteh kan blive en nøglespiller for OB i foråret.



Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 27. januar

OB’s cheftræner, Andreas Alm, så Yankuba Minteh første gang en sommerdag i 2021 i en træningskamp mod Næsby, men siden da har den gambiske offensivspiller udviklet sig til at være en vigtig spiller for OB i efteråret 2022.

"Han er hurtig, og så har han noget desperat i sit spil. Han vil noget, hver gang han har bolden. Nogle gange vil han for meget, men sådan er det. Han vil altid noget; han vil udfordre og påvirke kampen. Han gør det ikke kun for sig selv; han involverer også sine holdkammerater, og det er godt,” siger Andreas Alm til Tipsbladet.

Han mener, at Yankuba Minteh har håndteret sin egen succes og hypen omkring ham på en god måde.

"Hvis man er god, skal man også have lov at drømme og føle sig god. Det kan være godt at føle sig god, hvis modstanderen får respekt for ham. Samtidig ved vi også, at modstanderne er mere påpasselige, og måske får han en stor udfordring i, at alle ved, at han er god. Kravene fra ham selv og omgivelserne bliver også større, så hvis han tidligere havde spillet en kamp, hvor man tænkte, at han var rigtig god, vil man måske synes, at han var mere gennemsnitlig i dag. Forventninger i fodbold betyder alt,” siger Andreas Alm, der ser stort potentiale i Yankuba Minteh.

"Med den hurtighed, han har, findes der et stort potentiale. Jeg ser ingen grund til at sige, hvor det stopper for ham, når man tænker på hans hurtighed. Det er interessant for mange hold i verden. Men han er fokuseret på det, som klubben skal opnå. Han er stadig på et punkt, hvor han elsker at spille fodbold, og når det er sådan, ser det fint ud. Der er stadig mange ting, han skal udvikle både taktisk og teknisk,” siger han.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern