OB-træner: Minteh har noget desperat i sit spil

OB-spilleren Yankuba Minteh kan blive en nøglespiller for OB i foråret.



Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 27. januar

OB’s cheftræner, Andreas Alm, så Yankuba Minteh første gang en sommerdag i 2021 i en træningskamp mod Næsby, men siden da har den gambiske offensivspiller udviklet sig til at være en vigtig spiller for OB i efteråret 2022.

"Han er hurtig, og så har han noget desperat i sit spil. Han vil noget, hver gang han har bolden. Nogle gange vil han for meget, men sådan er det. Han vil altid noget; han vil udfordre og påvirke kampen. Han gør det ikke kun for sig selv; han involverer også sine holdkammerater, og det er godt,” siger Andreas Alm til Tipsbladet.

Han mener, at Yankuba Minteh har håndteret sin egen succes og hypen omkring ham på en god måde.

"Hvis man er god, skal man også have lov at drømme og føle sig god. Det kan være godt at føle sig god, hvis modstanderen får respekt for ham. Samtidig ved vi også, at modstanderne er mere påpasselige, og måske får han en stor udfordring i, at alle ved, at han er god. Kravene fra ham selv og omgivelserne bliver også større, så hvis han tidligere havde spillet en kamp, hvor man tænkte, at han var rigtig god, vil man måske synes, at han var mere gennemsnitlig i dag. Forventninger i fodbold betyder alt,” siger Andreas Alm, der ser stort potentiale i Yankuba Minteh.

"Med den hurtighed, han har, findes der et stort potentiale. Jeg ser ingen grund til at sige, hvor det stopper for ham, når man tænker på hans hurtighed. Det er interessant for mange hold i verden. Men han er fokuseret på det, som klubben skal opnå. Han er stadig på et punkt, hvor han elsker at spille fodbold, og når det er sådan, ser det fint ud. Der er stadig mange ting, han skal udvikle både taktisk og teknisk,” siger han.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: Kolding køber stor profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

USA – Bosnien-Hercegovina

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’