Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 27. januar
OB’s cheftræner, Andreas Alm, så Yankuba Minteh første gang en sommerdag i 2021 i en træningskamp mod Næsby, men siden da har den gambiske offensivspiller udviklet sig til at være en vigtig spiller for OB i efteråret 2022.
"Han er hurtig, og så har han noget desperat i sit spil. Han vil noget, hver gang han har bolden. Nogle gange vil han for meget, men sådan er det. Han vil altid noget; han vil udfordre og påvirke kampen. Han gør det ikke kun for sig selv; han involverer også sine holdkammerater, og det er godt,” siger Andreas Alm til Tipsbladet.
Han mener, at Yankuba Minteh har håndteret sin egen succes og hypen omkring ham på en god måde.
"Hvis man er god, skal man også have lov at drømme og føle sig god. Det kan være godt at føle sig god, hvis modstanderen får respekt for ham. Samtidig ved vi også, at modstanderne er mere påpasselige, og måske får han en stor udfordring i, at alle ved, at han er god. Kravene fra ham selv og omgivelserne bliver også større, så hvis han tidligere havde spillet en kamp, hvor man tænkte, at han var rigtig god, vil man måske synes, at han var mere gennemsnitlig i dag. Forventninger i fodbold betyder alt,” siger Andreas Alm, der ser stort potentiale i Yankuba Minteh.
"Med den hurtighed, han har, findes der et stort potentiale. Jeg ser ingen grund til at sige, hvor det stopper for ham, når man tænker på hans hurtighed. Det er interessant for mange hold i verden. Men han er fokuseret på det, som klubben skal opnå. Han er stadig på et punkt, hvor han elsker at spille fodbold, og når det er sådan, ser det fint ud. Der er stadig mange ting, han skal udvikle både taktisk og teknisk,” siger han.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT