OB i nedrykningsfare: Dybt pinligt og skuffende

OB har stadig kun fire sejre i indeværende sæson af Superligaen, efter at holdet søndag tabte 0-2 til Vejle.



Siden årtusindskiftet har lavpunktet i en sæson af Superligaen for OB været otte sejre, men i indeværende sæson er det indtil videre kun blevet til fire.

Senest lykkedes det heller ikke at hente tre point, da holdet i stedet tabte 0-2 mod Vejle i Nørreskoven.

Assistenttræner Søren Krogh kalder det både pinligt og skuffende, at man ikke har været i stand til at hive flere sejre hjem.

– Det er meget bekymrende, og det er dybt, dybt pinligt og skuffende. Vi lægger os alle sammen fladt ned, og så må jeg jo bare sige, at vi ikke er i nærheden af at være der, hvor vi gerne vil være.

– Vi mangler kynisme i vores beslutninger. Det handler om, at vi skal være omhyggelige sammen og have de rigtige afstande i holdet, så vi undgår, at der er spillere, der ikke løber med hjem. Vi skal gøre tingene færdige og se truslen, før den kommer, siger Søren Krogh.

Selv om fynboerne befinder sig i en svær tid, så er det vigtigste for assistenttræneren, at spillerne ikke hænger sig i, hvordan OB har præsteret i fortiden. I stedet handler det om at se fremad og acceptere den situation, klubben står i.

– Vi vil gerne træde lidt ud af, hvad OB engang var. Vi er nødt til at leve i nuet, hvor vi er i nedrykningsfare, og den situation må vi acceptere. Vi må tage de tæsk, det medfører, og stå sammen i det. Vi kan ikke gøre andet, fordi det er fortjent, at vi ikke vinder og ikke får noget ros, siger Søren Krogh.

Angriberen Max Fenger er enig i Søren Kroghs udlægning af situationen i klubben. Han tilføjer desuden, at han på ingen måde føler, at holdet formår at spille sammen.

– Det er pinligt, det vi leverer. Jeg ved ikke, hvad vi tænker på. Vi har en gameplan, men vi følger den slet ikke. Vi vil ikke det samme, og på sådan en bane her skal vi bare fremad i stedet for at prøve at spille så meget, siger Max Fenger.

Han erkender, at holdets sæson på ingen måde har været god nok, og at situationen på ingen måde er tilfredsstillende, hvorfor holdet skal begynde at “tage sig sammen”.

-Vi skal se os selv i spejlet nu, fordi vi kan ikke være det her bekendt. Hverken overfor klubben, fansene eller os selv.

– Det er sindssygt bekymrende. Samtidig skal vi også kigge fremad, og vi bliver nødt til at få nogle point. Vi kan ikke gå og hænge med hovederne. Vi bliver nødt til at få brystet frem, og så skal vi til at tage os sammen, siger Max Fenger.

OB indtager niendepladsen i Superligaen med 21 point. Nederlaget til Vejle i søndagens opgør betyder samtidig, at holdet nu kun har fem point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Danske klubber scorer millioner på VM

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danskerne har stor tiltro til Norge

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident