Kasper Larsen skal frem til næste sommer prøve kræfter med ungarsk fodbold.
Mandag oplyser OB på sin hjemmeside, at den 29-årige midterforsvarer skifter til Fehérvár på en etårig lejeaftale. Den ungarske klub har sikret sig en købsoption på Larsen, så skiftet kan ende med at blive permanent.
Dermed forlader Kasper Larsen igen sin barndomsklub. Midtstopperen fik sin fodboldopdragelse i OB.
– Kasper har en flot karriere i OB bag sig, hvor han har bidraget til klubben på forskellig vis gennem årene, siger fodbolddirektør i OB Björn Wesström på klubbens hjemmeside.
– Når der var interesse fra udlandet, så vi på, hvilke muligheder det kunne skabe for både Kasper, hans familie og OB i udviklingen af truppen. Alt i alt medførte det beslutningen om at låne Kasper ud med en købsoption.
Kasper Larsen forlod første gang OB i foråret 2015, hvor han også blev lånt ud. Dengang var det til FC Astana i Kasakhstan. I sommeren samme år blev han solgt til Groningen i Holland.
Tre år senere gik turen til Norrköping i Sverige, hvorfra OB hentede ham tilbage til Fyn i januar 2020.
I alt har Kasper Larsen gennem årene spillet 154 kampe for OB’s førstehold.
– Det er lidt specielt at skulle forlade OB, da OB er min klub, men det er en mulighed, som min familie og jeg gerne vil prøve, siger Kasper Larsen på OB’s hjemmeside.
– Det er vi taknemmelige for, at OB ville acceptere. Fodbold er en speciel størrelse, og når man får muligheden for at prøve sig selv af i udlandet, så skal man virkelig overveje det, men det bliver spændende at prøve en anden kultur af med europæisk fodbold.
Fehérvár blev i sidste sæson nummer fire i den ungarske liga. Holdet har gennem tiden vundet det ungarske mesterskab tre gange. Første gang var i 2011, mens det også blev til guld i 2015 og 2018.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub